קשיים בקידום הנורמליזציה? העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח הבוקר (שישי) שהפגישה בין מלך מרוקו, מוחמד השישי, לשר החוץ האמריקני, מייק פומפיאו בוטלה בעקבות כוונת ארצות הברית ללחוץ על מרוקו לפתח קשרים מדיניים עם ישראל. לפי הדיווח, פומפאו התכוון לדרוש בפגישה שרבאט תחדש את  היחסים הדיפלומטיים עם ירושלים, שהופסקו בראשית שנות האלפיים. הסיבה הרשמית לביטול הפגישה לא נמסרה.

עדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתוך כך, בכיר במחלקת המדינה הגיב לפרסומים - בהם של דנה ויס - וטען כי נושא הנורמליזציה עם ישראל "לא עלה בשיחות" של פומפאו במרוקו. עוד אמר הבכיר בתדרוך לכתבים: "זה התאים ללוחות הזמנים של הטיול, אבל זה לא היה על סדר יומנו" - ורמז כי מדובר בהדלפה שמשרתת אינטרסים ישראלים.

מלך מרוקו מוחמד השישי
מלך מרוקו מוחמד השישי | צילום: GettyImages-Carlos Alvarez

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו נפגש השבוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בליסבון, ומשם המשיך ישירות לביקור במרוקו. בפגישה דנו השניים בשדרוג היחסים הכלכליים בין ישראל למדינות ערב באזור, ובאופן פרטני ביחסים עם מרוקו. בין היתר, נבחנה האפשרות להציג הישג ממשי בנושא כבר בימים הקרובים, לפני פקיעת הזמן להרכבת ממשלה בישראל.

בהודעת מחלקת המדינה האמריקנית שפורסמה לפני יציאת פומפאו למרוקו נכתב כי ארה"ב רואה במרוקו "מנהיגה אזורית", המובילה ערכים של סובלנות דתית ומסייעת למלחמה בטרור. אף הודגש כי המדינות משתפות פעולה בשלל סוגיות ביטחוניות. בביקורו יבקש מזכיר האמריקני להעמיק את שיתוף הפעולה בין המדינות במטרה לקדם את היציבות במזרח התיכון – וצפוי לעסוק גם בהתנגדות ל"פעילותו הזדונית של המשטר האירני".

בתקופה האחרונה עושה משרד החוץ האמריקני מאמצים משמעותיים לקידום הסדרת היחסים בין ישראל למדינות ערב סוניות במזרח התיכון. האפיק העיקרי שאליו הופנה המאמץ הוא הכלכלי, שם קיוו האמריקנים להגיע להסכמות עם מספר מדינות. לאור האירועים האחרונים מסתמן כי האמריקנים רואים את מרוקו כיעד הראשון שניתן לחתום עמו על הבנות היסטוריות.