מלכת בריטניה הבטיחה ברקזיט בקרוב - בשם ראש הממשלה: היום (שני) נפתח מושב הפרלמנט הבריטי בנאומה של המלכה. הנאום שהוקרא על ידי המלכה נכתב על ידי השרים - ובמהלכו הבטיחה אליזבת כי הממשלה תפעל לחיזוק כוחה הבינלאומי של בריטניה במקביל לפרישה מהאיחוד האירופי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך נאומה של המלכה, הראשון בתקופת כהונתו של בוריס ג'ונסון, הוצגו 26 חוקים – בהם שבעה שעוסקים בפשיעה ובצדק. במהלך הנאום עסקה המלכה גם בברקזיט, ולפי הטקסט השרים נערכים לקדם חוק שייאשר כל הסכם שג'ונסון ישיג עם האיחוד האירופי במהלך הוועידה המכרעת בשבוע הקרוב.

"אחריות הממשלה שלי תמיד הייתה להבטיח את עזיבת האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר", הקריאה המלאה. "הממשלה שלי מתכוונת לפעול למען שותפות חדשה עם האיחוד האירופי, שמבוססת על סחר חופשי ושיתוף פעולה ידידותי. הממשלה תבטיח שהממלכה המאוחדת תמשיך למלא תפקיד מוביל בעניינים הבינלאומיים".

ג'ונסון עצמו התחייב "לגרום למדינה הנפלאה שלנו לנוע שוב – לאנשים נמאס מהקיבעון ומההמתנה לשינוי. הם לא רוצים לחכות יותר שהברקזיט, שעליו החליטו 17.4 מיליון אנשים בפעולה הדמוקרטית הגדולה ביותר בתולדותינו, יתבצע". עוד התחייבה הממשלה לשנות את חוקי ההגירה החל מ-2021 ולעצור את חופש התנועה, להציג מדיניות סביבתית חדשה ולהעלות את השכר.

טקס פתיחת המושב נחשב לצבעוני ומלא במסורת, אבל הפעם על החגיגה מאפילות התפתחויות הברקזיט וסאגת ההשעייה שלא הייתה. זה הנאום ה-65 שנשאה המלכה אליזבת השנייה ובסופו החל דיון שיימשך חמישה ימים עד שהפרלמנט יצביע על הנאום.

דחיית נאום המלכה בפרלמנט הוא עניין חריג: זה קרה בפעם האחרונה ב-1924 אז אולץ ראש הממשלה סטנלי בולדווין להתפטר מתפקידו. לאחרונה פסק בית המשפט העליון בבריטניה כי ג'ונסון פעל בניגוד לחוק כשפעל להשעיית הפרלמנט על ידי דחיית הנאום.