אפילו בוריס ג׳ונסון לא חלם שאלו יהיו התוצאות כאשר לפני חודש וחצי דחק בחברי הפרלמנט להתפזר ולצאת לבחירות מוקדמות. זה היה הימור, וטבעם של הימורים הוא שלא תמיד משתלמים. ג׳ונסון מסיים את מערכת הבחירות הזו עם רוב גדול של כ-80 מושבים בפרלמנט, והופך לראש הממשלה השמרן החזק ביותר מאז מרגרט תאצ׳ר. הוא השכיל להבין במה עוסקות הבחירות האלה, השכיל להבין שמסר קצר וקולע כמו "Get Brexit Done" יהדהד. הוא נישא על גל השנים האחרונות והמבוי הסתום בפרלמנט, הוא חייב תודה לאנשים שמעולם לא הצביעו לשמרנים אבל רצו כבר לסיים את הסאגה הבלתי נגמרת של יציאה מהאיחוד האירופי.

במערכת הבחירות הזו פתר ג׳ונסון את כאב הראש הגדול של בריטניה בשנים האחרונות, הרוב המוצק שלו זכה מאפשר לו להתקדם במלוא המרץ עם עסקת הברקזיט שלו ולהוציא את בריטניה מהאיחוד האירופי כבר בסוף החודש הבא. אלא, שכאב ראש אחד עבר ואחר יגיע במקומו.

רה
בוריס ג'ונסון בנאום ניצחון | צילום: רויטרס

המפלגה העצמאית הסקוטית זכתה לרוב מוחץ בבחירות בסקוטלנד ומתכוונת להפעיל לחץ כבד כדי לערוך משאל עם נוסף על עצמאות ויציאה מהממלכה המאוחדת. גם בצפון אירלנד רוחות של מרד כאשר בפעם הראשונה נבחרו יותר חברי פרלמנט שתומכים בעצמאות אירית מאשר כאלה שתומכים בממלכה המאוחדת. שתי המדינות האלה הצביעו באופן ברור נגד בוריס ג׳ונסון, נגד חמש שנות כהונה של המפלגה השמרנית. ג׳ונסון לא מתכוון לתת להם, לפי שעה, את המפתחות לפירוק הממלכה והמתיחות הזו רק תלך ותבעבע בשנים הקרובות. בריטניה אולי תצא מאירופה, אבל ייתכן שבצד השני של המסלול תשנה את פניה ותתפרק לגורמים.

למרות הניצחון המזהיר לא צריך להתבלבל ולחשוב שג׳ונסון הוא קונצנזוס, לצד הנסיבות שהיו לטובתו, וההחלטות הטובות שקיבל וקיבלו בסביבתו, ג׳ונסון יודע שהוא חב תודה גדולה גם לאיש שהתמודד מולו. ג׳רמי קורבין הוביל את מפלגת הלייבור לשפל שלא נראה מאז 1935, בקושי עבר את רף 200 המושבים. בלייבור אומרים שזה באשמת הברקזיט שהשתלט על השיח, כאילו זה לא היה ברור מלכתחילה, אבל האמת היא שקורבין הפך יותר ויותר לעול על המפלגה. דעותיו הרדיקליות, הפרסומים הלא מחמיאים, שערוריית האנטישמיות ומה שנתפס כחוסר החלטתיות וחוסר מנהיגות הובילו כולם לכך שהפך למנהיג הבריטי עם אחוזי התמיכה הנמוכים בהיסטוריה. הקהילה היהודית נושמת לרווחה ואין ספק שהמפלגה תיכנס כעת להליך ארוך של חשבון נפש. קורבין היה ניסוי והבוקר ברור שהניסוי כשל. מפלגת השמאל איבדה מחוזות שהיו בשליטתה במשך עשרות שנים - הפוליטיקה הבריטית השתנתה ללא היכר.

ג'רמי קורבין
ג'רמי קורבין | צילום: רויטרס

הבוקר נפגש ג׳ונסון עם המלכה ומתחיל מיד לעבוד. עכשיו, כשהוא שולט בפרלמנט אין יותר תירוצים, הוא הבטיח לעם הבריטי יציאה טובה מהאיחוד האירופי, בניגוד להערכות הפסימיות והאזהרות הוא הבטיח עתיד טוב יותר. עכשיו חובת ההוכחה עליו והוא צריך גם לקיים.