חולצה אנטישמית למכירה באמזון: אחרי מספר חברות שיצרו שערוריות, בהן זארה שמכרה חולצות עם טלאי צהוב המדמות את המדים שלבשו היהודים בשואה מגיע תורה של חברת אמזון לעורר זעם. זמן קצר לפני שאמורה הענקית להתחיל לפעול בישראל התגלה כי ב"אמזון UK" הבריטי נמכרות חולצות עם תמונה מפורסמת של יהודי בשואה - כך פורסם הערב (שבת) לראשונה בחדשות סוף השבוע.

בגרסה הבריטית של אמזון ניתן היה לרכוש את החולצות -  טי-שרט וסווטשרטים - עם הדפס התמונה המפורסמת למדי של יהודי שנרצח בשואה מעל גופות נוספות של יהודים. התמונה המוכרת נקראת "היהודי האחרון בויניציה שבאוקראינה". החולצות הוצעו למכירה במחירים שנעו בין 9 לירות שטרלינג ל-20 לירות שטרלינג.

בתיאור של הספק נכתב: "אתם יכולים לכתוב מבין אוסף העיצובים המקורי האדיר שלנו כדי שגם אתם תוכלו לבלוט בקהל". בעקבות פניית חדשות 12 לאמזון, המוצר הוסר: באמזון בריטניה לא היו מודעים לכך שהמוצרים הללו נמכרו והסירו אותם. עוד הודיעו באמזון שיפתחו בבדיקה: אם הספק אכן עבר על כללי האתר, הם יכולים לסלק אותו לחלוטין מפעילות.

אמזון בריטניה מעוררת סערה
אמזון בריטניה מעוררת סערה

לפני כארבע שנים, חברת האופנה זארה עוררה סערה דומה כשמכרה חולצות פסים עליהם נתפר טלאי צהוב. ישראלים שגלשו באתר ובאפליקציה של זארה הופתעו לגלות שאחת החולצות מהקולקציה החדשה לילדים נראית כמו חיקוי רע של מדי האסירים היהודים במחנות ריכוז בתקופת השואה - כולל ה"טלאי הצהוב".

החולצה, שמחירה היה 79.90 שקלים, נמצאת תחת הקטגוריה "חזרה לבית ספר" והיא מוצעת למכירה עבור ילדים בני שלושה חודשים עד שלוש שנים. התיאור שלה באתר הוא: "חולצת שריף עם פסים". רבים ראו בבירור את הדמיון - ולא הבינו מה הקשר לשריף, שאמור ללבוש כוכב מחומש ולא מגן דוד צהוב.

החולצה המזוויעה באתר זארה
חולצת הטלאי הצהוב של זארה | צילום: צילום מסך

ב"זארה ישראל" מיהרו להתנצל ומסרו אז כי "הפריט המדובר מקולקציית 'Cowboy Collection' לתינוקות עוצב בהשראת דמות השריף מסרטי המערב הפרוע. בפריט זה ניתן לראות כי על הכוכב מצוינת המילה 'שריף'. עם זאת, אנו יכולים להבין את הרגישות, ההקשר והקונוטציה שנוצרה". עוד ציינו בזארה לפני 4 שנים כי "הפריט אינו קיים בארץ, ומיד כשהתברר העניין הוחלט להסירו ממדפי המכירה בכל העולם ולהשמידו. אנו מביעים את התנצלותנו הכנה אם כתוצאה מכך פגענו ברגשות לקוחותינו".