לאחר שבוע של השבתה מלאה, על פי הודעת משרד החינוך, ביום ראשון הקרוב (15.10) כל מסגרות החינוך ישובו למתכונת של למידה מרחוק באופן מלא. מהמשרד נמסר כי "ברור לכולנו שזו לא תקופה רגילה. יש בעלים במילואים, יש מורות שצריכות לשמור על הילדים בבית, לכן יש עצמאות למנהלים בשטח לבנות את המערכת בהתאם למצב". באילו פלטפורמות תתבצע הלמידה ואילו תכנים המורים הונחו ללמד בתקופה זו?

>> באילו מקומות יחזירו בהדרגה את הלימודים כבר מחר, יום שני?

מדוע המשרד החליט בתקופה זו על חזרה ללמידה מרחוק?

החזרה לשגרת למידה בחירום הכרחית לחיזוק החוסן הלאומי, וחיונית לציבור התלמידים, הזקוקים למסגרת ברורה, לסדר יום, לדמות חינוכית משמעותית ותומכת המהווה עבורם עוגן ולמפגש עם חבריהם לכיתה (גם אם המפגש הוא דיגיטלי).

האם ההנחיה לשוב ללמידה מרחוק החל מיום א' (15.10.2023) מחייבת את כל מסגרות הלימוד?

המשרד הנחה את מנהלי מסגרות החינוך לשוב למתכונת של פעילות חינוכית מרחוק בהתאם לשיקול דעתם ולמוכנותם מיום רביעי 11 באוקטובר. החל מיום ראשון, 15 באוקטובר, ההנחיה היא גורפת, כלומר כל מסגרות החינוך (בתי הספר וגני הילדים) ישובו למתכונת של למידה מרחוק. מדובר בלמידה סדירה ורציפה, שתתבצע באמצעות מערכי שיעור המותאמים הן לאפשרות של למידה מרחוק והן לאפשרות של למידה פיזית בבתי הספר.

אילו תכנים המורים הונחו ללמד בתקופה זו?

בתקופה זו המורים והמורות מהווים עוגן משמעותי ומעניקים אוזן קשבת ומקור תמיכה לתלמידים המתמודדים עם מצוקה. לאור זאת, המורים הונחו לשוב לפעילות חינוכית המתמקדת בראש ובראשונה בהיבטים רגשיים וחברתיים, כדי לחזק את החוסן ואת תחושת הביטחון האישי של התלמידים, ובתכני לימוד המותאמים למצב.

זעם על תוכנית הלמידה מרחוק (צילום: N12)
זעם על תוכנית הלמידה מרחוק | צילום: N12

באילו פלטפורמות המורים יכולים לבצע למידה מרחוק?

ניתן לנהל למידה מקוונת באופן מאובטח בדרכים הבאות:

  • אפליקציית meet של גוגל באמצעות הזדהות אחידה של משרד החינוך (ללא מגבלת זמן). יש עדיפות לאפליקציה זו.
  • אפליקציית Teams של מיקרוסופט באמצעות הזדהות אחידה של משרד החינוך (ללא מגבלת זמן).
  • אפליקציית Zoom באמצעות הזדהות אחידה של משרד החינוך (מוגבל ל-40 דקות).

המשרד מדגיש ששימוש בחשבון פרטי (כגון zoom או meet), ללא מדיניות אבטחה ארגונית מוגדרת, עלול להוות סיכון אבטחה ופרטיות למערך הלמידה מרחוק - ולכן יש לבחור להשתמש באחת האפשרויות הנ"ל.

האם ניתן לשוב ללמידה במסגרות החינוך?

המשרד בשיתוף עם פיקוד העורף מפעיל נוהל החרגה, המאפשר לראשי הרשויות וראשי המועצות האזוריות ולמנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומות ובמועצות האזוריות להגיש בקשה ללמידה פיזית במסגרות.

בעקבות המצב הביטחוני הקים משרד החינוך מנהלת לתמיכה וסיוע לנפגעים, העומדת לרשות צוותי חינוך, תלמידים והורים, לתמיכה רגשית בסוגיות חירום על ידי אנשי המקצוע של השירות הפסיכולוגי-ייעוצי. המוקד פועל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, כולל שישי ושבת. בטלפון 6552* שלוחה 5 או במייל sherut@education.gov.il