אף אחד לא רוצה לגלות בטרמינל שהדרכון שלו כבר לא בתוקף וכולנו מעדיפים לא להיתקע באמצע הכביש בגלל חוסר של שמן או מים ברכב. כל עוד אנחנו בבית, באזור הבטוח קל יותר לאלתר פתרונות ולהצליח להסתדר עם מה שיש, אבל ברגע שיוצאים החוצה, כל הפתעה יכולה להתפתח לסיטואציה בעייתית של ממש. איך נמנעים משיבושים כאלו מראש - מבדיקות קבועות לרכב, חידוש רישיון ועד האופציה לחידוש מיידי של דרכון בשדה התעופה, בדקנו את הפעולות הקבועות שמומלץ לשים לב אליהן בשגרה כדי שהיציאות שלכם יהיו נטולות הפתעות מיותרות. 

כל כמה זמן צריך לבדוק את הרכב?

לא כל הנוצץ זהב ולא כל רכב שעושה סימנים של "בסדר", הוא אכן בסדר. אם בתקלות ביתיות יש לנו עוד איזשהו מרחק בלימה בין הרגע שבו זיהינו שמשהו דורש תיקון לשלב שבו נטפל באמת בבעיה, ברכב יש לנו הרבה פחות זמן למשחקים. בדקנו עם שי בן עזרי, סמנכ"ל מכירות בחברת טרייד מוביל את כל הבדיקות הקבועות שחשוב לבצע מדי תקופה:

לבדוק אוויר בגלגלים. כל שלושה חודשים או כשמרגישים לחץ נמוך או שההיגוי נעשה קשה. ברכבים חדישים נדלקת נורת התראה מעידה על לחץ אוויר לא אחיד בין הגלגלים. באופן כללי, בקיץ עדיף לבדוק לעתים תכופות יותר בעקבות החום הכבד.

להחליף את רצועת הטיימינג. כיום רוב הרכבים החדשים מגיעים ללא רצועת טיימינג אלא עם שרשרת שלא דורשת החלפה. ברכבים עם רצועת טיימינג, נהוג להחליפה כל 90-120 אלף ק"מ או בין ארבע לשבע שנים, בהתאם להוראות היצרן.

לבדוק שמן ומים. ברכבים חדישים הבלאי הוא נמוך ולכן כמעט ואין צורך להוסיף שמן או נוזל קירור בין טיפול לטיפול, עם זאת מומלץ אחת לחודש לבדוק את המפלס. זה כמובן תקף גם לרכבים ישנים יותר.

לעבור טיפול תקופתי. החלפת שמנים ומסננים יש לבצע אחת ל-15-30 אלף ק"מ בהתאם להוראות היצרן, או אחת לשנה, המוקדם מבניהם.

לעשות לאוטו פוליש וקס. פוליש וקס הוא טיפול קוסמטי לצבע הרכב שמשמש גם כטיפול מונע לדהיית הצבע. מומלץ לבצע אחת לעונה על מנת לשמור על הצבע בוהק ויפה לעין.

בדיקות נוספות שכדאי וחשוב לבצע. בדיקת מגבים אחת לשלושה חודשים או שכשמרגישים בלאי או שהמים נמרחים. בדיקת נורות כללית, אור דרך, אור בלם, איתות וכדומה  - מומלץ לבצע אחת לחודש.

דרכון ישראלי חדש (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
An illustration picture shows a new Israeli passport and an Old Israeli passport with different stamps in Jerusalem, on January 18, 2023. Photo by Nati Shohat/Flash90 | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

כל כמה זמן צריך לחדש רישיון נהיגה?

בעבר היה צריך לחדש את הרישיון כל 10 שנים אבל בעקבות רפורמה שקידם משרד התחבורה לפני שנתיים, כיום הרישיון תקף עד גיל 70. לאחר גיל 70 יחודש הרישיון מדי 5 שנים עד גיל 80, ולאחר מכן יחודש הרישיון מדי שנתיים.

במקרה של חידוש רישיון, רישיון זמני יישלח מיד לאחר ביצוע התשלום במייל ורישיון הנהיגה הקבוע יישלח בדואר. ישנה גם אפשרות להנפיק רישיון נהיגה קבוע מהיום למחר ולאסוף אותו מנקודת האיסוף או בנתב"ג, בתוספת תשלום. לחידוש רישיון נהיגה.

_OBJ

כל כמה זמן צריך לחדש דרכון?

דרכון תקף למשך עשר שנים. ומתחת לגיל 18 לתקופה של חמש שנים. כיום אפשר להנפיק בישראל דרכון ביומטרי בלבד. במידה ותוקף הדרכון מתקרב לסיומו, מומלץ לבדוק מול המדינה הרלוונטית את הדרישות שלה. רוב המדינות דורשות תוקף בדרכון בן חצי שנה. להזמנת תור להנפקת דרכון

במקרי חירום, ניתן להוציא דרכון זמני בחלק מלשכות רשות האוכלוסין וההגירה בתשלום נוסף. אפשר גם להנפיק דרכון זמני בנתב"ג. לשם כך, יש להצטייד בתעודת זהות, דרכון קודם (אם יש), 2 תמונות וכרטיס טיסה. חשוב לזכור שהדרכון תקף לשנה בלבד. המדריך המלא לחידוש דרכון