אנחנו תמיד מעדיפים להימנע לחלוטין מאוכל שמוגש בטיסות, כיוון שהוא לא בדיוק הדבר הכי טרי שיש. אבל בטיסות ארוכות אין ממש ברירה. מחקרים מראים שקשה לנו לעמוד בפני אוכל שמוצג בפנינו, אז לצערנו קשה להימנע מעגלת האוכל שעוברת במעבר ומפיצה ריחות של אוכל בכל המטוס. לכן, אין מה לעשות, לפעמים אנחנו נאלצים לאכול את האוכל המוצע בטיסה.

הבעיה היא שהשעמום, העייפות והגישה לאוכל לא בריא יכולים להוביל אותנו להחלטות גרועות בכל הנוגע למזון בטיסה. החדשות הטובות הן שכמות הקלוריות הממוצעת במאכלים בטיסה עומדת על כ-405 קלוריות, שזה לא גרוע מדי. אבל אם אתם בדיאטה, כדאי שתתכננו מראש מה אתם אוכלים במהלך הטיסה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הנה חמישה מאכלים שעדיף לכם לוותר עליהם בזמן הטיסה ולהזמין משהו אחר. אופציה נוספת שעומדת בפניכם היא להביא את הנשנושים שלכם ארוזים מהבית, הם ככל הנראה יהיו בריאים יותר מהחטיפים המוצעים בתפריט הטיסה.

>> ואלה המזונות שלא כדאי לאכול לפני שעולים על מטוס

1. חטיף בריאות

חטיף גרנולה או חטיפי בריאות למיניהם המוצעים בטיסות נראים בריאים יותר מחטיף שוקולד, אך הם למעשה לא מציעים הרבה מבחינת הערך התזונתי. דיאטנים ממליצים להזמין במקום חומוס עם ירקות (המוצעים בחלק מחברות הטיסה), המכילים ויטמינים, מינרלים, סיבים תזונתיים וחלבונים.

 חטיף גרנולה    (צילום: Shutterstock)
ערך תזונתי נמוך | צילום: Shutterstock

2. בייגלה

אמנם הם באים באריזה קטנה ותמימה, אך בייגלה, חטיפי צ'יפס ועוגיות המוצעים בטיסה מלאים בנתרן ובפחמימות ולמעשה מכילים מעט מאוד ערך תזונתי, אומר ריאן מסיאל, דיאטן קליני ל-Men’s Health. נוסף על כך, הנתרן גורם לגוף שלכם לאגור נוזלים ולפיכך משאיר אתכם עם תחושת כבדות ונפיחות במהלך הטיסה.

עוד ב-mako בריאות:
>> יש לי חזה גדול והלכתי שבוע בלי חזייה
>> האם באמת צריך להשתין אחרי סקס?
>> כך תגרמו לגוף שלכם לשרוף יותר קלוריות

יש סיבה נוספת להתרחק מחטיפים ונשנושים לא בריאים. מחקר שנעשה על ידי מכון המחקר הגרמני פראונהופר מצא שבאזור עם לחץ אוויר כמו בטיסה, הטעם של מלח וסוכר מורגש בכ-20 אחוז פחות מהרגיל, מה שאומר שכנראה תרצו יותר.

3. קפה

ד"ר דה סיון אומר שהוא לא ממליץ להזמין קפה במטוס, כיוון שככל הנראה שלא תיהנו ממנו כמו שהייתם על הקרקע. "חוש הטעם שלכם מושפע מלחץ האוויר". אבל דבר נוסף שבהחלט יכול לגרום לכם לוותר על כוס הקפה במטוס היא העובדה שקפה הוא משקה משתן שיכול לייבש אתכם. אז לא רק שתצטרכו לקום כל רגע לשירותים, גם תרגישו סופר מיובשים, כיוון שהתנאים במטוס מייבשים עוד יותר. יש תחלופת אוויר תמידית במטוס וזה מה שהופך אותו למקום יבש מאוד – וזו גם הסיבה שכדאי לכם לוותר על האלכוהול בטיסה.

קפה קר (צילום: kajakiki, Istock)
חכו עם הקפה אחרי הטיסה | צילום: kajakiki, Istock

4. לזניה

פחמימות כבדות כמו לחם, מאפינס, עוגות, לזניה ופסטה עם רוטב יגרמו לכם להרגיש מנומנמים, עצבניים ולא באמת שבעים, אומר ד"ר צ'ארלס פלטקין, המתמחה בתזונה. "רמת הסוכר שלכם בדם תרקיע שחקים ואז תרד בבת אחת, מה שישפיע באופן שלילי על התחושה שלכם". מה עדיף לאכול? דיאטנים ממליצים על חלבונים רזים, כמו דג, עוף, או סלט.

5. ברוקולי ושעועית

ד"ר גיום דה סיון, מרצה במכללת אולברייט וחוקר היסטוריה של מזון בטיסות, מציין שירקות מסוימים, כמו שעועית, ברוקולי ונבטים, יכולים לגרום לכם ללא מעט גזים. ואם זה לא היה מספיק, אז לחץ האוויר במטוס יכול להחמיר את הבעיה.