הישג ענק! לוחמת הטקוואנדו הישראלית אבישג סמברג בת ה-19 עשתה לכולנו בוקר מדהים - כבר ביום המשחקים הראשון של אולימפיאדת טוקיו 2020. סמברג זכתה במדליית הארד - הישג השיא שלה בקריירה, אחרי הזכייה באליפות אירופה רק בחודש אוקטובר האחרון. זו המדליה ה-10 של ישראל אי פעם במשחקים האולימפיים, והראשונה אי פעם בענף.

סיקור המשחקים האולימפיים:

מיד לאחר סיום הקרב פנתה סמברג למצלמה ואמרה: "אמא אני אוהבת אותך". בראיון ראשון אחרי הזכיה אמרה: "פתאום הרגשתי שהקרב לא שלי, אבל עמדתי בזה. היא לא הפסיקה לבעוט בי - אבל עמדתי בזה. אחרי המהפך אמרתי לעצמי 'אני רוצה מדליה יותר ממנה' - ועשיתי את זה. היה לי יום לא קל. האמנתי שזה יקרה. ידעתי שההגרלה מאוד קשה ושיש לי בית מאוד חזק. ידעתי שהתאילנדית באמת טובה, לצערי הפסדתי לה ולא יכולתי להמשיך לגמר. יש לי מדליה אולימפית בגיל 19, זה חלום שמתגשם. אני מודה למשפחה שלי".

צילום: עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל

אבישג סמברג נלחמת (צילום: רויטרס)
מדהימה. סמברג | צילום: רויטרס

אבישג סמברג מאושרת (צילום: רויטרס)
סמברג. הישג מדהים | צילום: רויטרס

משפחתה של אבישג סמברג אחרי הזכייה במדליה (צילום: N12)
משפחתה של סמברג, כשהאמא נילי במרכז | צילום: N12

סמברג הוסיפה: "התכוננתי לפריז כי בגילי מאוד קשה להגיע לכאן. כל פעם שעברתי תחרויות ואימונים אמרתי לעצמי שאני מסוגלת לעשות את זה כי אני נותנת את הלב שלי. זה מרגיש לי חלום. המשפחה שלי היא הכי מדהימה בעולם, לא הייתי יכולה להגיע לכאן בלעדיהם. זה הפך למאמץ משפחתי. דודה שלי שלוקחת אותי לאימונים, אימא שלי שאין דברים כאלה (בקול חנוק) כל כך הרבה רגעי משבר עד הרגע הזה".

אימא של אבישג, נילי, אמרה רגעים לאחר הזכייה: "עוד לא הספקתי לדבר איתה. עברנו דרך מאוד קשה ומאתגרת. המדליה הזו היא שלה לגמרי. היא קיבלה את כל התמיכה שהיא הייתה צריכה מהמשפחה. אני מאושרת".

נמרוד קרביצקי, בן זוגה של סמברג, התרגש: "לא אשקר, זה כאילו אני שם. אני סופר שמח בשבילה ובשביל יחיעם. אבישג נולדה ווינרית, היא ידעה שהיא תנצח. פשוט מגיע לה אני לא בנאדם שבוכה אבל הזלתי דמעה. אני מאמין בה גם אם מובילים עליה 0:30, היא פייטרית".

"אתם לא מבינים את רמת ההתרגשות שלי מגיע לה היא עובדת קשה זו היסטוריה לה ולעם ישראל כולו", המשיך קרביצקי. "היו רגעים של שקט, שמחה ועצבים. היו גם רגעים שלה 'היי פגע בראש איך לא נכנס?'. אבישג ווינרית ויודעת להתעלות על עצמה ולנצח במאני טיים, אני כרגע מרגיש כאילו אני נמצא בטוקיו וזכיתי במדליה".

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, בירך: "אבישג סמברג הפכה את החלום למציאות ומביאה לנו מדליה ראשונה עם פתיחה מדהימה לאולימפיאדה. כשפגשתי את אבישג לפני האולימפיאדה ראיתי ספורטאית צנועה, שאפתנית, שמוכנה לעשות הכל על מנת להגיע להישגים. אבישג - אנחנו גאים בך!".

אבישג סמברג עם המאמן שלה (צילום: רויטרס)
אבישג סמברג עם המאמן שלה | צילום: רויטרס

אבישג סמברג בריאיון לבן מיטלמן (צילום: N12)
אבישג סמברג בריאיון ל-N12 | צילום: N12

סמברג נראתה טוב לכל אורך יום התחרות. בקרב המוקדמות ראשון היא ניצחה 2:22 את היריבה מפורטו ריקו ועלתה לשלב הבא. בקרב השני היא הפסידה ללוונגפטנקיט פניפאק - אלופת העולם מתאילנד שהמשיכה לאחר מכן עד לגמר, מה שנתן לסמברג את הכניסה לבית הניחומים. בקרב הראשון במעמד היא ניצחה בקלות 1:22 את קים טרויונג מוויאטנם, ובקרב הבא ניצחה את רוקי יילדרים הטורקייה בקרב על המדליה.

 

אבישג סמברג נותנת בעיטה בראש (צילום: רויטרס)
אבישג סמברג טקוואנדו | צילום: רויטרס

אבישג סמברג מתרגשת (צילום: רויטרס)
אבישג סמברג מתרגשת | צילום: רויטרס
אבישג סמברג בטקס הענקת המדליה (צילום: reuters)
סמברג בטקס חלוקת המדליות | צילום: reuters

זו האולימפיאדה הראשונה של לוחמת הטקוואנדו הצעירה, שכאמור זכתה באליפות אירופה האחרונה שנערכה בסרייבו בחודש אוקטובר. בנוסף, יש לה ארד מאליפות העולם לנוער, ארד מאליפות אירופה עד גיל 21 ועוד ארד מאליפות אירופה לנוער.

זו המדליה האולימפית העשירית של ישראל אי פעם. 5 הגיעו בג'ודו, 3 בשייט, אחת בקיאקים וכעת אחת בטקוואנדו. 8 מהמדליות, כולל זו היום, עשויות מארד, אחת מכסף ועוד אחת מזהב - של גל פרידמן באתונה 2004. לפי הגיל ורף השיפור של סמברג - אי אפשר לשלול שבעתיד היא תביא מדליית זהב נוספת.