התגובות לגמר יורו 2020, בו איטליה ניצחה את אנגליה בתום דו-קרב פנדלים וזכתה באליפות אירופה, מסרבות לשכוח. לצד החגיגות הגדולות של האיטלקים, והאכזבה העצומה של האנגלים, קיימת תופעה נוספת - הראויה לכל גנאי.

זו הדרך שכל אחת מהנבחרות עשתה עד למעמד הגמר

חלק מהשחקנים של נבחרת אנגליה ספגו קללות ונאצות ברשתות החברתיות, אך את מירב האש ספגו שלושת מחטיאי הפנדלים של אנגליה: מרקוס ראשפורד, ג'יידון סאנצ'ו ובוקאיו סאקה - שהחמיץ את הפנדל האחרון. הגולשים נטפלו לשלושת השחקנים שחומי העור וקיללו אותם בקללות גזעניות מגעילות.

שחקני אנגליה במהלך דו קרב הפנדלים (צילום: רויטרס)
שחקני אנגליה במהלך דו קרב הפנדלים | צילום: רויטרס

התופעה זכתה לגינויים מכל רחבי אנגליה והעולם, כשבראש המגנים עומד ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, שכתב בטוויטר: "הנבחרת האנגלית ראויה ליחס של גיבורים, לא לקללות גזעניות ברשתות החברתיות. האחראים ליחס הגזעני הזה צריכים להתבייש בעצמם".

 

 התאחדות הכדורגל האנגלית מיהרה להגיב גם היא: "ההתאחדות האנגלית מגנה בתוקף את כל צורות האפליה ונחרדת מהגזענות המקוונת שהופנתה לכמה משחקני אנגליה ברשתות החברתיות. אנו נעשה כל שביכולתנו בכדי לתמוך בשחקנים המושפעים תוך דרישה לעונשים הקשים ביותר לכל אחראי".

 

 ארסנל, בה משחק סאקה הצעיר שכאמור החטיא את הפנדל האחרון והמכריע של הנבחרת האנגלית, כתבה פוסט תמיכה מיוחד בשחקן: "אנחנו לא יכולים להיות יותר גאים בבוקאיו. אבל פעם נוספץ, אנו עצובים על הצורך לומר שאנחנו מגנים את הגזענות כנגד מספר שחקנים שחורים".

 

 מנצ'סטר יונייטד, בה משחק מרקוס ראשפורד, פירסמה גם היא פוסט תמיכה בשחקן: "המועדון והמדינה לעולם לא יסבלו התעללות גזענית. אם אתם רואים איזושהי צורה של התנהגות גזענית - תפעלו נגדה ותדווחו עליה!"