אחת ההתפתחויות המסקרנות לאחר פריצת הדרך ביחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות הגיעה דווקא מתחום הכדורגל. משה חוגג, הבעלים של בית"ר ירושלים, קיבל פנייה מפתיעה מאבו דאבי ובה הזמנה להגיע לנסיכות כדי לדון באפשרות של השקעה או רכישה חלקית של הקבוצה מצד גורמים במפרץ. היום (שלישי) אנחנו מפרסמים לראשונה כי אחד הגורמים הוא איש עסקים בן 43 בשם סולימאן אל פאחים, שעוסק בעיקר בתחום הנדל"ן. לאחר החשיפה, במועדון פרסמו הודעה רשמית שבה אישרו כי מתקיימים מגעים להשקעה בקבוצה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לאל פאחים היסטוריה קצרה ושנויה במחלוקת בעולם הכדורגל, זאת בעקבות מעורבותו בעסקאות של שתי הקבוצות מהליגה האנגלית – מנצ'סטר סיטי ופורטסמות'. במקרה של סיטי, אל פאחים נחשב לאחד השושבינים בעסקת הענק ב-2008, שבה נמכר המועדון למשפחת המלוכה מאיחוד האמירויות. עסקה זו הפכה את מנצ'סטר סיטי לכוח משמעותי בכדורגל האנגלי והאירופי.

במקרה של פורטסמות', אל פאחים זכור כמי ששמו נקשר במעשי מרמה. ב-2009 הוא רכש את הקבוצה מידיו של סשה גיידמק, הבן של ארקדי גיידמק, לשעבר בעלי בית"ר, ומכר אותה כעבור 6 שבועות בלבד לאיש העסקים הסעודי אלי אל פאראג'. בהמשך נטען שגנב 5 מיליון ליש"ט מחשבונה של אשתו כדי להוציא לפועל את עסקת הרכישה. על פי כמה דיווחים, כולל ב-BBC - הוא אף ריצה עונש מאסר בגין זיוף ושימוש במסמכים מזויפים.

גורמים המעורבים במגעים הצביעו על אל פאחים כרוח החיה מאחורי ההצעה מאבו דאבי לירושלים. גורמים בבית"ר אישרו שהוא אכן מוביל את המהלך אך לא בטוח שהוא הקונה המיועד. משה חוגג עצמו עוד לא יודע לומר עד כמה ההצעה מבוססת, אך מתכוון לצאת לאיחוד האמריויות לאחר החג כדי לשמוע ולבחון את ההצעה. בכל מקרה, מבחינתו של חוגג מדובר בהצעה לשותפות בלבד והוא לא מתכוון למכור יותר מ-50% מהבעלות.

בעקבות החשיפה, במועדון מהבירה הוציאו הודעה רשמית בנושא - ואישרו כי מתקיימים מגעים עם משקיעים מאבו דאבי. בהודעה כתבו: "אנו שמחים לאשר שמתקיים משא ומתן בין בית״ר ירושלים לקבוצת יזמים מאבו דאבי בנוגע להשקעה במועדון".

משה חוגג (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
יבחן את ההצעה. משה חוגג | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

עוד נמסר מהמועדון: "מדובר בהזדמנות להפוך את בית״ר ירושלים למועדון דומיננטי בעל עוצמה בארץ ובעולם אשר יהווה בנוסף לכדורגל סמל מוחשי לרוחות השלום החדשות המנשבות במזרח התיכון, אשר משתלבות עם האימרה ״ואהבת לרעך כמוך״ המלווה את המועדון בשנתיים האחרונות. בתקופה הקרובה אמור משה חוגג הבעלים של המועדון להמריא לאבו דאבי על מנת לקדם את המשא ומתן".

לפני כמה ימים פורסם לראשונה ב-I24news כי הבעלים של בית"ר ירושלים משה חוגג קיבל פנייה אישית מבית המלוכה באבו דאבי, שבה הוצעה לו השקעה בקבוצה, כחלק מהנורמליזציה שהושגה בין ישראל לבין איחוד האמירויות. במסגרת שיתוף הפעולה, הגורם – שכעת מתברר שמדובר באל פאחים, היה מעוניין להשקיע בקבוצת כדורגל ישראלית.

לאחר שנבחנו כמה אפשרויות – אל פאחים החליט להשקיע לבסוף בבית"ר. זאת, מאחר שהקבוצה מגיעה מעיר הבירה של ישראל ומייצגת אותה, וכן בשל התבטאויותיו של הבעלים חוגג בעבר נגד גזענות ובעד דו-קיום.