כ-2,000 מפגינים התכנסו הערב בתל אביב ומחו נגד התיקון לחוק לשון הרע, שכונה על ידיהם "חוק סתימת הפיות". האירוע נשא את הכותרת "לא תשתיקו אותי", והשתתפו בו גם חברי כנסת מהשמאל, בהם דב חנין מחד"ש וניצן הורוביץ ממרצ.

המפגינים התקבצו בכיכר "הבימה", סמוך מאוד למוקד שבו הוקמו ראשוני האוהלים שהחלו את המחאה החברתית של הקיץ האחרון. הם נשאו עמם שלטים ובהם סיסמאות התנגדות לחוק, שאושר אתמול בכנסת בקריאה ראשונה. לטענת משתתפי האירוע, החוק - המאפשר תביעה של רבבות שקלים בגין הוצאת לשון הרע מבלי להוכיח נזק, מהווה "פגיעה קשה בחופש הדיבור והדמוקרטיה".

אחרי ההפגנה, פתחו המפגינים בתהלוכה וחסמו לתנועה את צמתי הרחובות שדרות רוטשילד ומרמורק ובוגרשוב במפגשו עם רחוב המלך ג'ורג'. מאוחר יותר, אחרי שחלק מהמפגינים השליכו ביצים על מטה הליכוד במצודת זאב, התפתחו במקום עימותים אלימים בינם לבין האחראים למעשה.

"חטפתי גז פלפל בפנים"

ההפגנה בתל אביב (צילום: יקי צימרמן)
ההפגנה בתל אביב | צילום: יקי צימרמן

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמרה אחת המפגינות, אור טפלר, שהייתה גם ממובילות יוזמת תצלום העירום להזדהות עם הדיכוי הנשי במצרים: "המפגינים זרקו ביצים לעבר השוטרים, השוטרים ממש התעצבנו והפכו להיות מאוד אלימים ממש מהר. הם החלו להתיז גז פלפל, אני חטפתי בפנים".

לפי שעה נמסר על עצור אחד מקרב המפגינים. לדברי טפלר, הוא כלל לא היה מעורב בהשלכת הביצים: "נראה לי שהוא קטין שבכלל לא זרק, אבל לקחו אותו. אנחנו חוטפים את הפאשיזם בלב תל אביב".

לטענתה, עצירת התנועה לא הייתה צעד מתוכנן: "כשחסמנו את הכבישים, המשטרה הייתה איתנו ונתנה לנו הרגשה שזה לגיטימי. לא התיישבנו וסגרנו אותו. בכל מקרה, במשטרה לא הראו התנגדות לכך".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק