תמונת העירום הישראלית בת"א (צילום: ענת כהן)
הישראליות בעירום, הערב בתל אביב | צילום: ענת כהן

גם הגשם הסוער לא הרתיע עשרות צעירות ישראלית שהגיעו הערב ל"בית העם" בשדרות רוטשילד בתל אביב – כדי להצטלם יחד בעירום.

לא, לא מדובר בעוד הפקה של ספנסר טוניק בסגנון ים המלח, אלא באירוע עם רוח אחרת באמת: להביע תמיכה בבלוגרית המצרית עליא אל-מהדי, שהצטלמה ללא בגדים כמחאה על היחס לנשים והאלימות במצרים, ועוררה סערה גדולה בארצה ובעולם כולו.

האירוע הישראלי אורגן במהירות דרך הרשתות החברתיות על ידי אור טפלר, מוזיקאית ואקטיביסטית. "אחרי שפתחתי את האיוונט בפייסבוק לפני יומיים וחצי, אמרתי שהוא לא יתקיים אם לא יגיעו לפחות 100 בנות", סיפרה טפלר לחדשות 2 באינטרנט. "ישראלים הם מאד ביקורתיים ותמיד שופטים איך בחורה נראית. לא רציתי שיסתכלו על זה כך אלא ברמה האידאולוגית. אנשים יחשבו שזו תכנית ריאליטי, אבל יש לנו אמירה משמעותית מאד. המון המון בנות כתבו שהן יגיעו, והרבה אחרות הביעו עניין בטלפון. בסוף הספיקו להגיע לתמונה 50 בנות".

"הייתה אווירה מדהימה", אומרת אור. "הרגשנו שאנחנו מקריבות את הפרטיות שלנו בפומבי. אף אחת מאיתנו לא נודיסטית, היה בנו המון פחד לגבי התוצאה, אבל החלטנו לתת תמיכה למי שנמצאת תחת איום על חייה בגלל האומץ שלה לנסות ולשנות את המדינה שממנה היא באה". הבנות העירומות התאספו סביב שלט עליו נכתב 'אהבה ללא גבולות' וכיתובים באנגלית, ערבית ועברית, עד שלא היה מספיק מקום לכולן ליד הבד המתוח. חלק מהצלמות היו בעירום בעצמן, אבל בניגוד למחאה המצרית - רוב הישראליות לא רצו לחשוף את עצמן בעירום מלא.

האירוע, מסכמות הבנות, הסתיים בהצלחה מלאה. "אני כפעילה נמרצת של המחאה יודעת כמה זה קשה להתעלות מעל הפחדים שלך בשביל פעילויות שעשויות לסכן אותך או את התדמית שלך", אומרת טפלר." זו מטרה נעלה ואני מקווה שככה אנשים יתייחסו לזה, כי חופש הביטוי בעולם נמצא כרגע בסכנה".

עליא אל-מהדי. גם היא הותקפה (צילום: מתוך הבלוג)
עליא אל-מהדי, הבלוגרית שעוררה סערה | צילום: מתוך הבלוג

הבלוגרית המצרית עליא אל-מהדי בת ה-20 חוללה סערה גדולה עם פרסום צילומי העירום, ולבלוג שלה נרשמו מיליוני כניסות.

תומכים רבים ברחבי העולם העלו תמונות עירום לפייסבוק ולטוויטר שלהם, לאות הזדהות עם הצעד של המצרית האמיצה. מאידך, הבלוגרית הצעירה זכתה לביקורת חריפה מגורמים אסלאמיים וקיצוניים במצרים, שאף הגישו נגדה תלונה במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק