במסגרת פרויקט "סיכום העשור" של חדשות 2 באינטרנט, אנו מציגים בפניכם בכל יום במהלך כל החודש את האירועים המרכזיים והבולטים בעשר השנים האחרונות. והפעם: החדשות הרעות של העשור.

מתקפת הטרור בארה"ב ב-11 בספטמבר 2001 הייתה אחד הרגעים הקשים ביותר שידע העולם המערבי. טרוריסטים מארגון אל קאעידה חטפו ארבעה מטוסי נוסעים והשתלטו עליהם. שניים מהם התרסקו אל תוך מגדלי התאומים במרכז הסחר העולמי בניו יורק ומוטטו אותם.

מטוס שלישי התנגש בבניין הפנטגון והחריב אחד מאגפיו. הרביעי, שיועד לפגוע בבית הלבן או בבניין הקונגרס, התרסק באזור חקלאי בפנסילבניה. קרוב ל-3,000 בני אדם מצאו את מותם במתקפה הרצחנית. ארה"ב, שפתחה בעקבות האירועים במלחמת חורמה נגד הטרור העולמי, מתקשה גם היום להתמודד עם הפצעים.

טרגדיה בשמיים

ב-16 בינואר 2003 המריאה המעבורת האמריקנית "קולומביה" לחלל כשעל סיפונה שבעה אסטרונאוטים, בהם האסטרונאוט הישראלי הראשון, אל"מ אילן רמון. עיניי העולם כולו היו נשואות לשמיים בשעה בו הייתה המעבורת צפויה לשוב ארצה, אולם במקום זאת, תיעדו מצלמות הטלוויזיה את התרסקותה הטרגית של המעבורת ואת מותם של אנשי הצוות.

באותה השנה פרץ מרד אלים במחוז דארפור שבמערב סודן, וגבה על פי ההערכות כ-400 אלף קורבנות. כשישה מיליון וחצי בני אדם נוספים איבדו את בתיהם. הפליטים נדדו למדינות השכנות ואף הגיעו לישראל, כדי לקבל מקלט. למרות הסכם השלום שנחתם בדצמבר 2004 בין המורדים לממשלה במדינה, הסכסוך עדיין לא תם.

רעידת אדמה בעוצמה של תשע דרגות בסולם ריכטר ב-26 בדצמבר 2004 באוקיינוס ההודי, גרמה ליצירת גלי צונאמי ענקיים שהכו בחופי מדינות דרום אסיה. כ-280,000 בני אדם קיפחו את חייהם ורבבות נפצעו באסון שנחשב לאחד מאסונות הטבע הגדולים של השנים האחרונות. את המחיר הכבד ביותר שילמה אינדונזיה, בה נהרגו יותר מ-166,000 תושבים.

איפה הכסף?

אסונות הטבע המשיכו לפקוד את כדור הארץ, כאשר ב-29 באוגוסט 2005 פגעה סופת ההוריקן "קתרינה" בחופי מדינת לואיזיאנה שבארה"ב. למרות ההוראה של הממשלה לפנות את העיר ניו-אורלינס מיושביה, נספו כ-1,800 בני אדם כתוצאה מהסופה הקטלנית ביותר במדינה מאז 1928.

כשתיקי המניות שלנו החלו לאבד מערכם בשנת 2007, אף אחד לא שיער שזוהי רק ההתחלה של קריסה כלכלית. אולם כשבנקים ברחבי ארה"ב פשטו את הרגל בזה אחר זה, כולם כבר ידעו שהמשבר הכלכלי העולמי כבר כאן.

ב-14 בספטמבר 2008 הודיע בנק ההשקעות האמריקני "ליהמן ברדרס" על פשיטת רגל, ומרגע זה המצב רק המשיך להידרדר. המדדים צנחו במאות אחוזים ואנשים רבים נותרו ללא קורת גג. מאמצע 2009 נרשמו בכלכלה העולמית סימני התאוששות, אך המומחים עדיין אינם ממהרים להכריז על סופו של המשבר.

מספר חודשים לפני סיום העשור, פרצה בעולם מגיפת שפעת החזירים. הווירוס, שהתגלה לראשונה במקסיקו בחיות בלבד, תקף בהדרגה גם את בני האדם. ביוני 2009 הכריז ארגון הבריאות העולמי באופן רשמי על המחלה כמגפה עולמית, ועד כה גבתה השפעת את חייהם של אלפי קורבנות.

רגע לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.

חדשות 2 מסכם את העשור:

סיכום שנת 2003

סיכום שנת 2002

סיכום שנת 2001

אירוע העשור של ליאור פרידמן

אירוע העשור של תמר איש שלום

אירוע העשור של דני דויטש

אירוע העשור של דפנה ליאל

מהו אירוע העשור של שגיא בשן?

מהו אירוע העשור של עודד בן עמי ואהרון ברנע?

הזוגות הבולטים של העשור

האסונות המשמעותיים של העשור

החידושים וההמצאות של העשור

הנשים המשפיעות ביותר של העשור

הסיפורים שנגעו לליבנו

האירוע הכלכלי החשוב של העשור

הסיפורים המדהימים של העשור