כמעט 36 שעות חלפו מאז רעידת האדמה העוצמתית שהחריבה אלפי בניינים בדרום מזרח טורקיה. כ-5,000 בני אדם נהרגו במדינה ובשכנה סוריה והצפי הוא לאלפי קורבנות נוספים. כמה שעות לאחר מכן ושוב רעידת אדמה חזקה הכתה באזור בעוצמה של 7.5 - דומה לזאת של הרעש הראשון. יותר ממאה רעשי משנה הורגשו באזור האסון, מה שכמובן מפחיד מאוד את התושבים שעוד נותרו בערים החרבות אבל גם מקשה מאוד על מאמצי החילוץ. בעזרת פרופ' שמואל מרקו מאוניברסיטת ת"א, בדקנו עד כמה חריגים רעשי המשנה ומה זה אומר על העתיד בטורקיה – וגם בישראל

רעידת האדמה בטורקיה ובסוריה - סיקור N12

רעידות משנה יכולות לנבא את העתיד?

מכיוון שכל רעידה חזקה משנה את המאמצים שפועלים באזור על קרום כדור הארץ, יש מקומות שבהם חלה עלייה במאמצים והיא גורמת לשבירה באזורים שכנים. אם כך, זה מעיד על שינוי במשטר המאמצים ואפשרות שיקרו רעידות חזקות נוספות בסביבה. הן יכולות להופיע מיד, כמו במקרה של טורקיה, או כעבור חודשים או אפילו כמה שנים. סביר מאוד שהרעידה הראשונה היא זאת שאחראית גם על השנייה.

רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
רעידת אדמה בטורקיה | צילום: רויטרס
רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
רעידת האדמה בטורקיה | צילום: רויטרס

איך מגדירים רעידה ואיך רעידת משנה?

בדרך כלל רעידות המשנה מופיעות אחרי רעידה חזקה עיקרית והן הולכות ונחלשות וגם מתמעטות עם הזמן בחוקיות מסוימת שהוגדרה על ידי סייסמולוג יפני בשם אומורי. רעידות שחורגות מהחוקיות נחשבות לרעידות ״עצמאיות״ חדשות ולא כרעידות משנה. אחרי הרעידה הראשונה בלילה שבין ראשון לשני, בצהריים של יום שני – התרחשה רעידה עצמאית ולא רק רעידות משנה.

מה הסיכוי לרעידות נוספות בזמן הקרוב?

בסביבת הרעידות העיקריות בטורקיה ובסוריה ימשיכו לקרות רעידות משנה במשך ימים ואפילו שבועות או חודשים. האזור שנמצא בהמשך אזור השבירה של הרעידה הראשונה (שנקרא ״העתק המזרח-אנטוליה״) היה פעיל ליד העיירה אלאזיג׳ לפני כשלוש שנים ולכן לדעתי קטע ההעתק שבין שני האזורים האלה, זה שלא פעל אז ולא עכשיו, צפוי להיות פעיל בזמן הקרוב, בחודשים או בשנים הקרובות. ייתכנו גם רעידות המשך מדרום לקפריסין או בצפון סוריה.

 יש קשר בין הרעידות בטורקיה לבין ישראל?

אין קשר ישיר ומיידי בין הרעידות שהיו בטורקיה לבין ישראל אבל בעבר היו סדרות של רעידות אדמה שבתוך כמה עשרות שנים התקדמו מצפון לדרום. אי אפשר לדעת אם אנחנו בתחילתה של סדרה כזו אבל גם אי אפשר לשלול את האפשרות הזו כי היו דוגמאות כאלה בעבר ההיסטורי.

רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
רעידת אדמה בטורקיה | צילום: רויטרס
רעידת אדמה בטורקיה (צילום: רויטרס)
רעידת אדמה בטורקיה | צילום: רויטרס

היו כ-100 רעידות משנה בעוצמה שנעה במגניטודה 5-6, חריג?

רעידות משנה נפוצות מאד אחרי רעידות חזקות. הן מבטאות תנועות קטנות, מילימטרים או סנטימטרים בודדים, של שבירת סלעים בעומק בתגובה לשנוי שחל עקב הרעידות העיקריות.