לפחות 160 בני אדם נהרגו בשיטפונות ה"היסטוריים" שפקדו את גרמניה ובלגיה בימים האחרונים, כך מדווחת היום (שבת) רשת סקיי ניוז. באתרי החדשות מדווחים על חשש מפני עלייה דרמטית של מספר ההרוגים, בשעה שצוותי החילוץ וההצלה עדיין מחפשים אחר מאות נעדרים נוספים.

צוותי החירום בבלגיה ובגרמניה עמלים גם היום על מציאת ניצולים נוספים, פינוי ההריסות והחורבות ומניעת נזק נוסף. החשש מפני קריסה של תעלת ניקוז הסמוכה לנהר המחבר בין בלגיה להולנד ושל סכר בצפון גרמניה מחזק את התחזיות השחורות לפיהן מספר ההרוגים והנפגעים עלול לגדול משמעותית.

כתבות נוספות בנושא:

השיטפונות בגרמניה (צילום: רויטרס)
שיטפון | צילום: רויטרס
השיטפונות בגרמניה (צילום: רויטרס)
שיטפון | צילום: רויטרס
השיטפונות בגרמניה (צילום: AP)
שיטפון | צילום: AP

"שינוי האקלים כבר אינו עניין מופשט. אנחנו חווים אותו כעת באופן קרוב וכואב במיוחד"

מאלו דרייר, מושלת מחוז ריין

נחילי המים לא פסחו גם על האזורים העשירים והמשגשגים ביותר בגרמניה. לאורך הנהרות השוצפים נראים בתים שלמים נסחפים במורד הזרם, כמו גם רכבים ועצים. רשת החשמל נפלה באזורים נרחבים ברחבי גרמניה, ואלפים נותרו חסרי בית.

נכון לזמן פרסום הכתבה, גרמניה היא זו שספגה את הפגיעה החזקה ביותר עם 133 הרוגים בסך הכל – כ-90 בני אדם נהרגו במחוז ארווילר שמערב המדינה, ו-43 נוספים נהרגו במחוז ריין-ווסטרפיליה הסמוך. 27 קורבנות נוספים נהרגו באזור הגבול הבלגי.

השטפונות בגרמניה (צילום: רויטרס)
השטפונות בגרמניה | צילום: רויטרס
הצפות ענק בגרמניה (צילום: ap)
הצפות ענק בגרמניה | צילום: ap
אישה בהצפה בגרמניה (צילום: reuters)
אישה בהצפה בגרמניה | צילום: reuters

מטאורולוגים טוענים כי חלק מהאזורים במערב אירופה ספגו בבת אחת כמות משקעים של חודשיים – ביומיים. בחלק מאזורי מערב גרמניה נחתו כ-150 ליטר מים לכל מטר רבוע, במשך 24 שעות. כמה בכירים האשימו את שינוי האקלים כגורם האחראי לאסון המתהווה. מאלו דרייר, מושלת מחוז ריין, אמרה: "שינוי האקלים כבר אינו עניין מופשט. אנחנו חווים אותו כעת באופן קרוב וכואב במיוחד", וקראה לזרז את תכניות הפעולה בנושא.

רחובות מוצפים בגרמניה (צילום: ap)
רחובות מוצפים בגרמניה | צילום: ap
"אסון השיטפונות" באירופה ממבט הרחפן (צילום: חדשות)
צילום: חדשות