יו"ר הכנסת חה"כ אמיר אוחנה אמר שהוא רוצה לקדם הקמת בית משפט לחוקה, "שיחליף למעשה את בג"ץ", וזאת לדבריו כדי להתמודד עם האפשרות לרמיסת הכנסת, אם בג"ץ יפסול את ביטול עילת הסבירות. את הדברים אמר חבר הכנסת בריאיון לידיעות אחרונות.

בשבוע שעבר, לפני הדיון בבג"ץ בעניין העתירות נגד החוק לביטול עילת הסבירות, נשא יו"ר הכנסת הצהרה שבה התייחס לאפשרות שבג"ץ יפסול חוקי יסוד. "הכנסת לא תקבל בהכנעה את רמיסתה", איים. "אם בית המשפט העליון יקבל הכרעה במקום נבחרי הציבור, הדבר יוביל למצב חסר תקדים במדינה דמוקרטית".

בריאיון הבוקר המשיך אוחנה את התקיפה והסביר ש"יש מגוון הצעות חוק כדי להתמודד עם הרמיסה. בבית משפט לנושאים חוקתיים אין שום יתרון למשפטנים ויוכלו לשבת בו גם נציגי ציבור ממגוון תחומים. מדובר באחת מבין הצעות חוק רבות שוודאי יידונו במידת הצורך".

אוחנה קרא גם לבית המשפט העליון להגביל את כוחו: "אני מקווה שבית המשפט יבין את המגבלות שלו ויימנע מהמשבר הזה. אין אף רשות בדמוקרטיה שהיא 'כל יכולה', והכנסת והממשלה מבינות זאת היטב. אני מקווה שגם בית המשפט מבין זאת".

נתניהו צייץ מחדש את נאומו המלא של אוחנה (צילום: טוויטר)
נתניהו צייץ מחדש את נאומו המלא של אוחנה | צילום: טוויטר

נתניהו צייץ מחדש בשבוע שעבר את הנאום המלא של יו"ר הכנסת אוחנה - עם האיום שלא להיכנע לפסיקת בג"ץ. בבוקר הדיון ההיסטורי בבג"ץ ציטטו את אוחנה 15 חברי כנסת מהקואליציה ופרסמו בחשבון ה-X (טוויטר לשעבר) שלהם את המשפט: "הכנסת לא תקבל את רמיסתה בהכנעה".