גורמים ביטחוניים בכירים, בהם מפקד חיל האוויר ודובר צה"ל, הזהירו לאורך השבוע החולף מפני פגיעה בכשירותו הצבא ובמוכנותו למלחמה. האזהרות - שהפכו פחות ופחות מרומזות, מבהירות כי הפגיעה בכשירות בשל אי-התייצבות של חיילי מילואים בעקבות המשך חקיקת המהפכה המשפטית, אינה רק בגדר איום. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שדחה את בקשת השרים בממשלה לקבל עדכון בנושא, ניצב במרכזן של חלק מן האזהרות - בתור הגורם האחראי לבלימת הפגיעה שמסכנת את מערכת הביטחון.

גורם ביטחוני בכיר: "כשירות הצבא הפכה לשיקול מרכזי בכל אישור של תוכנית מבצעית"

גורם במערכת הביטחון הזהיר אמש (שבת) כי "הפגיעה מעמיקה ככל שהזמן עובר". בדברים שפורסמו ב"חדשות סוף השבוע" הדגיש הגורם כי: "כשירות הצבא, בדגש על חיל האוויר, הפכה לשיקול מרכזי בכל אישור של תוכנית מבצעית". הערכת הבכירים בכלל הארגונים - צה"ל, מוסד ושב"כ גורסת כי הפגיעה תתרחב למערכי המודיעין, היבשה והים. 

לדברי הגורמים בצמרת המערכת הביטחונית, ראש הממשלה נתניהו יכול וצריך לבלום את ההתדרדרות. "הוא חייב להתייחס להתרעות ולסכנה. עליו לפעול להשגת פשרה או להודיע על עצירת החקיקה. גם אם עכשיו הוא מובל - הוא יכול וחייב להוביל". בשבוע האחרון דרשו שרים בממשלה, בעת דיון בקבינט המדיני-ביטחוני שהתקיים בשבוע האחרון, להתעדכן על מצב הכשירות של צה"ל. נתניהו דחה את בקשתם בטענה כי הדברים שנאמרים בדיון דולפים בסיומו.

גורם ביטחוני בכיר מעריך: צה"ל עלול לאבד את כשירותו תוך כחודש

בצל הדברים, שוחח מפקד חיל האוויר, אלוף תומר בר, עם כ-60 אנשי מילואים מהמערכים השונים בחיל במהלך סוף השבוע. האלוף בר הדגיש כי חיל האוויר "כשיר", אך "ישנה פגיעה שהולכת ומעמיקה". לדברי מפקד חיל האוויר: "האמירה על אי-ההתייצבות - פוגעת בצה"ל". במהלך השיח גינה בר את האמירות נגד אנשי המילואים המתנגדים למהפכה המשפטית: "הרמטכ"ל ואני מגנים בכל פורום השתלחויות באנשי המילואים כמו גם במשרתים כולם".

מפקד חיל האוויר הנכנס, תומר בר
מפקד חיל האוויר תומר בר, ארכיון

ביום חמישי, הזהיר גורם ביטחוני בכיר: "אי-ההתייצבות שונה בין היחידות - אבל בעוד כחודש נהיה בבעיה במוכנות למלחמה, בעיקר בחיל האוויר, אם המצב יימשך כמו שהמגמה כעת". האזהרה החמורה, נאמרה על רקע ההודעה של אלפי אנשי צוות ובהם יותר מ-500 טייסים מבצעיים במילואים שהודיעו כי אין בכוונתם להמשיך ולהתנדב לשירות, בשל המשך החקיקה שמקדמת הקואליציה במסגרת המהפכה המשפטית, והרמזים שפיזרו בכירים בה, בהם רה"מ נתניהו, בדבר אי-ציות לפסיקת בג"ץ.

בתחילת השבוע, הודה דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, בריאיון לתוכנית "שש עם" כי "צה"ל כשיר למלחמה - אבל יש פגיעה מתוחמת". לדבריו של הגרי ישנה פגיעה במערכים מתוחמים מסוימים בצה"ל ובחיל האוויר שבו הפגיעה יותר "מובהקת". 

"למשל - בית ספר לטיסה", הסביר דובר צה"ל. "זה מקום שמגיעים אליו מילואימניקים בגיל 49-60. הם הולכים להכשיר את פרחי הטייס, ומספר לא מבוטל מהם החליט לא לבוא. האם זה אומר שבית ספר לטיסה לא מתפקד? הוא מתפקד, אבל ככל שיעבור הזמן זה אנשים עם מומחיות גדולה של ידע שיפגעו באיכות הטיסה של טייסים חדשים".