חשיפה: 1,142 אנשי חיל האוויר וטייסי מילואים מבצעיים חתמו על אי-התייצבות - כך פורסם הבוקר (שישי) לראשונה ב-N12. הטייסים אספו בימים האחרונים את החתימות על מנת להגיש מכתב רשמי למפקד חיל האוויר, והגישו אותו הבוקר. שר הביטחון יואב גלנט עודכן בתמונת המצב הזו בידי הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר. לקריאת המכתב המלא

מחשש לפגיעה בכשירות המבצעית, הקימו בחיל האוויר צוות בקרת נזקים שמדווח ישירות למפקד חיל האוויר ומבדיקות שקיימו אנשיו עולה כי מאות מתכוונים להודיע על אי-התייצבות. על פי הערכות של גורמים שונים, מדובר באחוז משמעותי מכלל הטייסים של החיל שיודיעו כי לא יתייצבו.

הטייסים קיבלו את ההחלטה להודיע על אי-התייצבות יחד. למספר הטייסים ואנשי חיל האוויר שהודיעיו כי לא יתייצבו יש השלכות על היכולות המבצעיות של חיל האוויר, גם אם לא בטווח הזמן המיידי, אלא בתוך שבועות.

הצצה ל"בור" של חיל-האוויר (צילום: מור צידון, חיל האוויר)
כל טייס על פי צו מצפונו יחליט על עיתוי ההודעה | צילום: מור צידון, חיל האוויר

 

גם מפקד חיל האוויר וגם הרמטכ"ל שיקפו את תמונת המצב הזו לשר הביטחון יואב גלנט ביממה האחרונה. גלנט עדיין לא החליט מה לעשות עם המידע הזה ומתי להציג אותו בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו. עד הבוקר נאספו חתימות של 513 טייסים מבצעיים במילואים שלא מתכוונים להמשיך ולשרת ובהמשך הצטרפו טייסים ואנשי צוות נוספים למהלך. 

אזהרת הרמטכ"ל

מפקד חיל האוויר, האלוף תומר בר, התייחס אמש לקריאות לאי-התייצבות. "אני עומד לאורך כל הדרך על עיקרון המשך ההתייצבות ואמשיך לעמוד עליו", אמר. "לחיל אתגרים רבים ואין לנו את הרשות לא לעמוד בהם. כל הפעולות שחיל האוויר מבצע תואמות לערכי צה"ל, ומתקבלות בידי הגורמים הרלוונטים לכך משיקולים מבצעיים בלבד". 

מפקד חיל האוויר הנכנס, תומר בר
מפקד חיל האוויר, תומר בר

הרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר שלשום בבסיס תל-נוף של חיל האוויר, ועסק גם הוא באי-ההתייצבות. "המציאות הביטחונית מחייבת אותנו לפעול כל יום, בכל הזירות, לצד הכנת צה"ל למלחמה הבאה", תיאר. "חיל האוויר נדרש לממש את היכולות המבצעיות שלו בכל יום באופן מדויק ומקצועי אל מול האתגרים הביטחוניים".