האם ראש הממשלה בנימין נתניהו הופתע מהנאום של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה שעורר סערה? אמש (חמישי) פרסמנו ב"מהדורה המרכזית" כי רה"מ ידע שיו"ר הכנסת ינאם, לאחר שלשכתו של נתניהו עודכנה לגבי עיקרי הדברים אולם לא קיבלה את הנוסח המלא.

בלשכת נתניהו כן הופתעו מחלק מהנוסחים החריפים שאמר אוחנה, אך בחרו ליישר עימו קו, שכן, במהלך היום, בחר רה"מ לפרסם מחדש ברשתות החברתיות את הדברים המלאים של אוחנה, ובהם האיום של יו"ר הכנסת שלא יתחייב לציית לפסיקת בג"ץ, אם יפסול בית המשפט חוקי יסוד.

נתניהו צייץ מחדש את נאומו המלא של אוחנה (צילום: טוויטר)
נתניהו צייץ מחדש את נאומו המלא של אוחנה | צילום: טוויטר

נתניהו כאמור צייץ היום מחדש את הנאום של יו"ר הכנסת אוחנה, על כל מסריו השנויים במחלוקת, כולל המסר התקיף והמאיים לעבר השופטים, אך זו לא ההתבטאות הראשונה של יו"ר הכנסת אמיר אוחנה שעקבי בעמדותיו בנושא זה.

עוד מימיו כשר המשפטים התבטא אוחנה בנוגע לבית המשפט ואמר דברים דומים, אלא שבעבר רה"מ נתניהו דווקא התנער מהם. דברים דומים אמר אוחנה בריאיון לחדשות 12 ביום כניסתו ללשכת שר המשפטים, וראש הממשלה שהגיב אז במהירות במילים מועטות אך ברורות כי "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם".

יו"ר הכנסת לא מתחייב לציית להכרעת בג"ץ אם יפסול חוקי יסוד: "הכנסת לא תקבל את רמיסתה"

כמו שעמדתו של אוחנה עקבית, גם עמדה זו של נתניהו הייתה עקבית והוא דבק בה במשך שנים. דוגמה לכך ניתן לראות בדבריו בשנת 2012, בטקס חילופי הנשיאים בבית המשפט העליון. ראש הממשלה דיבר אז בשבחה של הנשיאה בדימוֹס דורית בייניש בסיכום כהונתה, בפניה. בנוסף התגאה בעבר נתניהו שבקולו שלו, אמר בפני סגל בית המשפט העליון כי שמר והגן בחירוף נפש על מעמדו. 

בסביבת יו"ר הכנסת אמיר אוחנה הגיבו כי אף גורם, זולת הצוות של היו"ר, לא ידע מה הדברים שברצונו של אוחנה לומר, וגם זה - שעות ספורות לפני שנשא אותם.