חלפו רק כמה שעות מאז עבר חוק הנבצרות סופית בכנסת, וכבר הוגשה הבוקר (חמישי) עתירה ראשונה לבג"ץ על ידי התנועה לאיכות השלטון. גם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע שיגיש עתירה דומה. כעת נדחתה הבקשה לצו ביניים אך בג"ץ יוכל עדיין לדון בעתירה.

חוק הנבצרות יאפשר להכריז על ראש ממשלה נבצר רק "מסיבה בריאותית או נפשית", ולא על דעתה הבלעדית של היועצת המשפטית לממשלה. עם אישור הצעת החוק - רק ראש ממשלה יוכל להכריז על נבצרות או חברי הממשלה בהרכב של 75%. אם נבצרות תוכרז שלא לדעתו של ראש הממשלה - יו"ר הכנסת יעביר את ההחלטה למליאה, שם יידרש רוב של 90 חברי כנסת.

גלי בהרב מיארה (צילום: פלאש 90)
גלי בהרב-מיארה, ארכיון | צילום: פלאש 90

מדובר בתיקון לחוק יסוד. עד היום בג"ץ נמנע מלפסול תיקונים לחוקי יסוד בשל התוכן שלהם. לכן, ההערכות הן שהסיכוי לפסילה מוחלטת של חוק הנבצרות - נמוך יותר.

תרחיש אחר, בעל סיכויים גבוהים יותר הוא שבג"ץ יקבע שהחוק לא ייכנס לתוקפו באופן מידי, בגלל אופן החקיקה שלו ופרסונאליות של החוק. בהקשר הזה צריך לזכור שיש עתירות תלויות ועומדות שדורשות להוציא את נתניהו לנבצרות, והצעת החוק הנוכחית נועדה כדי להתמודד עם העתירות הללו, ועם הסוגיה הספציפית שנדונה - ב.

מעניין לציין שלפי ההערכות דווקא העתירה להוצאת נתניהו לנבצרות היא בעלת סיכויים נמוכים יותר להתקבל בשלב הנוכחי. ייתכן שהמניע לחוק הנבצרות הנוכחי היא לאפשר לנתניהו לעסוק ביתר חופשיות במהפכה המשפטית. אם אכן החוק לא יחול מידית, נתניהו יהיה מוגבל יותר.

בית המשפט העליון (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בית המשפט העליון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יו"ר התנועה לאיכות השלטון, ד"ר אליעד שרגא אמר על העתירה: "נתניהו וקואליציית המושחתים שלו מנסים כל תרגיל אפשרי בניסיונותיהם להימלט מאימת הדין. בגאוותם הם בטוחים שהם מעל לחוק, אבל מדינת ישראל וחוקיה חשובים וחזקים מהם".

חה"כ אביגדור ליברמן גם כן הביע התנגדות מהחוק שעבר ואמר כי סיעתו תגיש עתירה לבית המשפט העליון לפסילת חוק הנבצרות. "לא נאפשר למדינת ישראל להפוך למונרכיה של משפחת נתניהו", כתב בחשבון הטוויטר שלו.