היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה קובעת היום (חמישי) כי יש מניעה משפטית להחיל דין רציפות ולקדם את חוק הגיוס שהעלה ראש הממשלה בנימין נתניהו מהכנסת הקודמת, כי אינו נשען על תשתית מקצועית עדכנית ועוקפת את משרד הביטחון. למרות עמדתה: החלת דין הרציפות אושרה פה אחד בוועדת השרים לחקיקה.

במכתב שנשלח לשר המשפטים יריב לוין נכתב כי המציאות עימה מתמודדים המדינה וצה"ל בעת הנוכחית שונה בתכלית מזו שהתקיימה בעת גיבוש הצעת החוק הקודמת, לרבות לחימה פעילה ועצימה במספר זירות בו זמנית. עוד הובהר כי הסדר גיוס אינו יכול להתקבל בהתעלם מצרכי הביטחון, ממערכת הביטחון מהשלכותיו הכלכליות והשלכותיו על הציבור.

לקריאת המכתב המלא

"הקושי שהביא לכך שלא ניתן היה לאפשר את הארכת החלטת ממשלה 682 בדבר דחיית גיוסם של תלמידי הישיבות - היעדר תשתית עובדתית ומקצועית עדכנית - נותר בעינו, גם כאשר מדובר בהצעה המבקשת להחיל דין רציפות על הצעת חוק שגובשה במקור בשנת 2018 וכשלעצמה לקתה אז בקשיים מהותיים", נכתב.

"התשתית העובדתית והמקצועית אשר עמדה בבסיס הצעת החוק לגיוסם של בני ישיבות לשירות צבאי עברה שינוי מהותי בפרק הזמן שחלף מאז גיבוש הצעת החוק המקורית", הסבירו. "בראש ובראשונה, כתוצאה ממלחמת חרבות ברזל שהביאה לשינוי דרמטי בצורכי בניין הכוח של צה"ל, על רקע דרישות הביטחון העדכניות הנובעות מהמלחמה שנכפתה על ישראל".

פטור הגיוס, חוק הגיוס

ציטוטים מהדיון

  • המשנה ליועצת המשפטית לממשלה גיל לימון פנה לשרים: החוק הזה בסופו של דבר פוגע בשוויון.
  • מזכיר הממשלה יוסי פוקס הגיב: "בחוק כתוב הפוך. כתוב שהוא מצמצם את חוסר השוויון. החלת דין רציפות שונה במהותה מהבאת תזכיר חוק חדש. אין לי תזכיר חוק חדש מסיבה אחת - הייעוץ המשפטי לממשלה".
  • שר התקשורת שלמה קרעי הבהיר: "לא נקבל את החוק כמו שהוא בסופו של דבר. יש כנראה בעיה אחת שהחוק לא נותן לה מענה - והיא איך להפיל את הממשלה".
  • נציגי האוצר הבהירו: "בהתחשב במצב הנוכחי, שבו גיל הפטור הוא 26, החוק המוצע טוב יותר".
  • שר המשפטים יריב לוין לנציגי הייעוץ המשפטי: "מתי הייתה דרישה כזו באשר להחלת דין רציפות במקרים אחרים? היה פעם דבר כזה?"
  • לוין הוסיף: "בהגדרה דברים משתנים בכל תחום, לכן הרעיון אומר שהחוק יצא מהממשלה ועבר לכנסת, והכנסת תקבל החלטה בהתאם למצב הנוכחי. אתה מונע מהכנסת בחוות הדעת הזו לקבל החלטה, בניגוד לחוק".
  • פוקס פנה ללימון: "אתה בא להגיד מניעה משפטית מסיבה אחת - כי אתה יודע שאנחנו צריכים להגיש תצהיר משלים. זה לא בסדר. אני מבקש שיועמ"שית הכנסת תחווה את דעתה על המסמך שהגשתם".
  • השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "אין סיבה שלא תתמכו בחוק שכל הדרג המקצועי תמך בו אלא אם אתם רוצים להפיל את הממשלה".
  • גם שר החינוך יואב קיש תקף: "הייעוץ המשפטי החליט לבטל את דין רציפות במדינת ישראל? מה קרה לכם?".

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

נתניהו החליט לקדם את החוק שאושר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת

רה"מ הודיע אתמול כי החליט לקדם את חוק הגיוס שאושר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת, שהוגש בידי שר הביטחון לשעבר בני גנץ. "נתניהו הנחה להביא מחר לוועדת שרים לחקיקה את החלת דין הרציפות על הצעת החוק הזו, וקורא לכל הסיעות שתמכו בהצעה בכנסת הקודמת להצטרף להצעה", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה.

לקריאת הצעת החוק המלאה לחצו

לאחר הודעת נתניהו, גורמים במפלגות החרדיות הבהירו: לא היינו חלק מהעניין, זה מהלך של נתניהו ומזכיר ממשלתו פוקס. המועצות יתכנסו ויחליטו. השר גנץ תקף: "ישראל זקוקה לחיילים ולא לתרגילים פוליטיים שקורעים את העם בעת מלחמה".