למרות עמדת היועמ"שית: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הודיע הערב (שלישי) כי ימליץ על פיטורי המפכ"ל קובי שבתאי, לאחר שזימן אותו אתמול לשימוע. גלי בהרב-מיארה הודיעה לבן גביר כי אין בסמכותו לעשות זאת, אך הוא מצא פרצה שתאפשר את פיטוריו של שבתאי: המלצת ועדת מירון. המפכ"ל שבתאי אמר למקורביו: "אחרי 7 באוקטובר וועדת מירון בן גביר חיבק אותי והאריך לי את הכהונה. עכשיו הוא נוקם בי וביועמ"שית".

מסקנות ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון

השר מתכוון להביא להחלטת ממשלה את פיטוריו, במטרה שיתבצעו כבר בתוך עשרה ימים. כאשר שבתאי יפוטר, ניצב אבשלום פלד ימונה לממלא מקומו - עד שתאושר מועמדותו באופן רשמי.

מפכ"ל המשטרה שבתאי והשר לביטחון לאומי בן גביר (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
בן גביר: אמליץ לפטר את המפכ"ל; שבתאי למקורביו: "השר נוקם בי". ארכיון | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

בהודעה שפרסם השר, הוא הודיע כי השימוע של שבתאי יבוטל - אך "יפעל בהתאם לדוח ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון - ויביא הצעת החלטה לממשלה שתקבע את מועד סיום כוהנתו של המפכ"ל". 

ניצב אבשלום פלד ימונה למפקח הככלי של משטרת ישראל
אם שבתאי יפוטר: ניצב אבשלום פלד ימונה לממלא מקומו - עד שיאושר רשמית תפקידו כמפכ"ל. ארכיון

הודעתו של בן גביר הגיעה לאחר שאתמול זימן את שבתאי לשימוע, שהיה אמור להתקיים ביום רביעי הקרוב. אולם לפי הודעתו הוא יבוטל. בנוסף, בן גביר שיגר מכתב למפכ"ל ובו כתב: "בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים והטענות לאי-תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של המשטרה בכלל ובתקופה מלחמתית זו בפרט".

"כך למשל, בהכנות לאירועי מירון לא הופעת להערכת המצב המסכמת בנושא, גם לא ביקרת בחפ"ק בשטח, ולדברי בכירים במשטרה - היית 'מנותק קשר' לחלוטין", הוסיף בן גביר. "דברים אלו מצטרפים לאי-קיומם של ישיבות עומק וישיבות סטטוס בראשותך בנושא הפשיעה במגזר הערבי וארגוני פשיעה על אף הנחיותיי בעניין, ולהיעדרם של דיונים והנחיות בעניין גניבות רכבים, תאונות דרכים, גיוסים למשטרה, מימוש תקציבים, הצטיידות ורכש, וניהול כללי של המשטרה, כאשר במשטרה מדווחים לי על היעדרותך הכללית מעבודתך". 

טקס הכניסה לתפקיד של היועצת המשפטית לממשלה, עו"ד ג (צילום: נתן וייל, לע"מ)
היועצת המשפטית לממשלה אמרה לבן גביר כי אין לו סמכות לפטר את שבתאי, השר מצא פרצה. ארכיון | צילום: נתן וייל, לע"מ

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה מסרה הלילה הודעה על כוונתו של בן גביר לפטר את המפכ"ל וכתבה כי "ישנו חשש כבד שהשר לביטחון לאומי פועל מתוך שיקולים זרים".

המכתב החריף שנשלח למפכ"ל עורר זעם בסביבתו. מקורבים לשבתאי מסרו  כי "משלוח מכתב מעין זה לתא הכתבים ולא בדרכים המקובלות היא עדות מהדהדת להתנהלות פסולה ובריונית של שר שלא מקבל על עצמו את החוק, וממשיך בדרכו הפסולה בניסיון להטיל מורא על שומרי הסף באשר הם. בחודשים האחרונים המפכ"ל עומד כחומה בצורה אל מול השר בניסיונות חוזרים ונשנים לחלחל את תפיסת עולמו לארגון".

עוד הוסיפו בסביבת המפכ"ל: "באשר לטענות המופרכות אשר בהן אין כל בסיס ראוי ונכון שלא היו נאמרות כלל, לבטח כשהדברים מגיעים משר אשר באופן אלים מנסה בכל דרך להשתלט על המשטרה ולהפוך אותה למיליציה פרטית. המפכ"ל לא יירתע מכל ניסיון לפגוע באופן אישי, ומשטרת ישראל וטובתה הם העומדים בראש מעייניו".

היום המפכ"ל שבתאי התייחס לשימוע שאליו זומן בידי השר, והבהיר: "אעמוד כחומה בצורה מול הניסיונות להכניס שיקולים פוליטיים למשטרת ישראל". לדבריו, אם המשטרה תיתפס אחרת - "אבדה זכות קיומנו".

"משטרת ישראל חייבת להישאר אוטונומית, עצמאית, נטולת פניות ומנותקת מכל גחמה פוליטית כזו או אחרת", הוסיף שבתאי. "המשטרה במדינה דמוקרטית חייבת להיות חפה ונקייה מכל סממן פוליטי".