מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הבהיר היום (שלישי) כי יעמוד "כחומה בצורה מול הניסיונות להכניס שיקולים פוליטיים למשטרת ישראל". לדבריו, אם המשטרה תיתפס אחרת - "אבדה זכות קיומנו". את הדברים אומר שבתאי על רקע טענות של מקורביו על ניסיונות לפוליטיזציה של המשטרה מצד השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, וברקע הזימון שלו לשימוע שאותו הגדירה היועמ"שית - לא חוקי. 

עוד אמר שבתאי כי "המשטרה במדינה דמוקרטית חייבת להיות חפה ונקייה מכל סממן פוליטי" והדגיש שהמשטרה בישראל לא הייתה כזו.

איתמר בן גביר, קובי שבתאי (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
השר איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

כמו כן, הצהיר המפכ"ל: "משטרת ישראל חייבת להישאר אוטונומית, עצמאית, נטולת פניות ומנותקת מכל גחמה פוליטית כזו או אחרת" והדגיש כי "עצמאות" היא אבן דרך נדרשת משומרי הסף האמונים על שלטון החוק במדינה דמוקרטית.

אמש פורסם כי השר לביטחון לאומי בן גביר זימן את מפכ"ל המשטרה שבתאי לשימוע ביום רביעי הקרוב, בטרם ימליץ לממשלה להקדים את סיום כהונתו.

במכתבו למפכ"ל ציין בן גביר את ההחלטה להאריך את כהונתו על רקע תפקודו במאורעות 7 באוקטובר, ולצד זאת הוסיף: "בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים והטענות לאי-תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של המשטרה בכלל ובתקופה מלחמתית זו בפרט".

לדברי בן גביר, העניין היחיד שבו שבתאי מתפקד הוא "קידום קצינים מקורבים בלבד, ובהערת אגב יצוין כי קצינים רבים במשטרה טוענים כי 'אין מה לדבר עם המפכ"ל. המפכ"ל בפועל הוא ערן, היועץ האסטרטגי'".

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי

מקורבים למפכ"ל ציינו בתגובה: "משלוח מכתב מעין זה לתא הכתבים ולא בדרכים המקובלות היא עדות מהדהדת להתנהלות פסולה ובריונית של שר שלא מקבל עליו את החוק וממשיך בדרכו הפסולה בניסיון להטיל מורא על שומרי הסף באשר הם".