על רקע הצעת חוק הגיוס שעוררה סערה בשבוע האחרון, ראש הממשלה נתניהו ייפגש הערב (שלישי) בשעה 19:00 עם ראשי המפלגות החרדיות כדי לדון בנושא. במקביל, שרי הממשלה קיבלו עדכון על כך שישיבת הממשלה על החוק לא תתקיים לבסוף, וזאת לאחר שנדחתה בגלל "חוסר הסכמות". הממשלה נדרשת להציג עד מחר לבג"ץ את עמדתה, לאחר שדרשה לנמק מדוע שלא לגייס בני ישיבות לצה"ל.

חוק הגיוס - סיקור N12

קודם לכן, היועמ"שית גלי בהרב-מיארה דרשה יעדים מספריים בהחלטת הממשלה. היא נועדה עם רה"מ בנימין נתניהו ושר המשפטים יריב לוין לפגישה משולשת, שם ניסו השניים לשכנעה לתמוך בנוסח הקיים מפאת לחץ הזמן. במהלך הפגישה אמר נתניהו שהיעד שהוא תומך בו הוא גיוס של 2,500 חרדים בשנה, אולם לאחר מכן בלשכתו הכחישו את המספר וטענו כי זה המצב כיום.

במקביל עדיין יש פערים עם המפלגות החרדיות. לחרדים מצד אחד יש השגות בעניין יעדי הגיוס, ולשרי הליכוד מנגד יש ביקורת על כך שהחוק לא באמת מעודד גיוס חרדים.

פטור הגיוס, חוק הגיוס

 ההתנגדות הפנימית - בממשלה ובקואליציה

בנוסף לכך שהשר גנץ הצהיר כי אישור חוק הגיוס הוא "קו אדום" ויוביל לפרישת מפלגתו מהממשלה, נשמעים יותר ויותר קולות בליכוד שמבהירים מה עתיד לקרות עם אישור החוק. מוקדם יותר היום, חה"כ חנוך מילביצקי מהליכוד אמר לעמליה דואק ועופר חדד ב"מהדורת היום": "לחוק הגיוס במתכונת הנוכחית אין רוב. אני לא חושב שהמתווה המפורט בהחלטת הממשלה זה מה שיובא בסוף לחקיקה בכנסת. הקווים הללו שמצוירים בהחלטת הממשלה אין להם רוב בכנסת וגם לא יהיה להם רוב. אם יבוא חוק סופי כזה תיהיה לו בעיה לעבור לא רק מצד חנוך מילביצקי, אלא גם מצד הרבה חברי כנסת בליכוד".

גם שר הביטחון יואב גלנט הבהיר  כי לא יתמוך בהצעת החוק שגובשה. "עמדתי לא השתנתה, לא אהיה שותף לכל הצעה שאינה מוסכמת על כל חלקי הקואליציה - ומערכת הביטחון בראשותי, לא תגיש אותה לחקיקה", הבהיר. "לפיכך, איני עומד מאחורי ההצעה המתגבשת ולא אתמוך בה. עדיין יש זמן לשבת יחד ולגבש הצעה משותפת. אני שב וקורא לראש הממשלה ולשר בני גנץ לנצל את הזמן הנותר ולגבש הסכמה רחבה בעניין חוק הגיוס, לטובת צה"ל ולטובת מדינת ישראל".

השר אופיר סופר מהציונות הדתית אמר בכנס פנימי של משרד העלייה והקליטה: "צריכים לראות שגם המהלכים שמקדמת הממשלה היום, יהיו אמיתיים ומהלכים של ממש שיבואו ויגדירו שעד הקיץ מגייסים 3,000 אנשים. אנחנו לא רוצים לשנות את החברה הישראלית ברגע ולא לחנך, אבל כן רוצים לראות מספר אמיתי של אנשים שמתגייסים בתקופה הקרובה. יש צורך למלא את השורות ולהיות שותפים, יש צורך אמיתי, ערכי וסולידרי".

הלו"ז הצפוף - והאפשרות לבחירות

אישור חוק הגיוס הוא קריטי, ועלול לחרוץ את גורל הממשלה. אם באמת החוק לא יאושר - לכאורה המימון של מוסדות החינוך החרדיים נפסק. במקרה כזה החרדים אמורים לפרוש מהממשלה, וישראל הולכת לבחירות בנובמבר 2024. בחירות לא יתקיימו לפני פברואר 2025 בעקבות פגרה עד סוף אוקטובר.