הגרסה החדשה של טיוטת חוק הגיוס: ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם היום (שני) את הצעת חוק הגיוס המתוקנת לקראת ישיבת הממשלה שתתקיים מחר בשעה 12:00. לפי ההחלטה החדשה, שגובשה לאור תיקוני היועמ"שית, הוחלט להגדיר תמריצים חיוביים ושליליים - ולהפחית את תקציב הישיבות שלא יעמדו ביעדים ובשיעור הגיוס שיוגדר. כמו כן, יוקם גדוד חדש ואיתו מסלולי שירות אזרחי-טכנולוגי. 

עוד צוין במסמך כי מועד הנחת החוק על שולחן הכנסת הוקדם ל-22 במאי, כדי להשלים את החקיקה עד 30 ביוני. זאת בהתאם לדרישתה של היועמ"שית. עוד צוין כי אם הממשלה לא תעמוד ביעדים, החלטת תפקע.

לקריאת הצעת ההחלטה החדשה - לחצו כאן

הסעיפים המרכזיים

 • לקבוע יעדי גיוס שנתיים, שישקפו את העלייה בשיעור המשרתים בקרב תלמידי הישיבות ביחס לשיעור הקיים היום. יעדי הגיוס השנתיים ייקבעו על-ידי הממשלה במועד אישור טיוטת החוק.
 • לקבוע תמריצים כספיים חיוביים ושליליים בגין עמידה או אי-עמידה ביעדי הגיוס השנתיים. במסגרת התמריצים השליליים, הממשלה תפחית את התמיכה הכספית במוסדות שבהם לומדים תלמידי ישיבות.
 • תיבחן אפשרות לפתיחת מסלולים חדשים בצה"ל, מוכווני תעסוקה עתידית, בהם גדוד חדש ומסלול שירות אזרחי-טכנולוגי.
 • הממשלה תנחה את שר החינוך להיערך כבר עתה למקרה של השלמת הליכי החקיקה, וכן למקרה של פקיעת החלטה - בהתאם לדרישת היועמ"שית.
 • הממשלה הנחתה את שר הביטחון להיערך כבר עתה לגיוסם של תלמידי ישיבות ובוגרי מוסדות חינוך חרדיים בכל אחד מהתרחישים שעומדים על הפרק.
 • עוד צוין בטיוטת החוק כי אם תפקע ההחלטה, יישמט "הבסיס הנורמטיבי" להנחיה שניתנה לשר הביטחון בעניין אי-נקיטת הליכים לשם גיוס תלמידי ישיבות.
 • בסיום המסמך ענה רה"מ לטענת היועמ"שית כי אין חידוש בטיוטה: "המתווה הממשלתי המוצע, למצער בהיותו אמור להיות מעוגן בחוק קבוע ולא כהוראת שעה, אינו דומה להסדרים קודמים שנפסלו בבג"ץ בהיבט זה".

בליץ השיחות של נתניהו

במקביל לגיבוש הטיוטה החדשה, ראש הממשלה נתניהו מצא את עצמו היום בבליץ שיחות לקראת העלאת טיוטת חוק הגיוס בממשלה. ראש הממשלה נועד עם שורה של חברי כנסת ושרים שעלולים להתנגד לחוק - בהם גם חבר מפלגתו, שר החקלאות אבי דיכטר.

שר החקלאות אבי דיכטר (צילום: חדשות 12)
שר החקלאות אבי דיכטר | צילום: חדשות 12

בשלב זה יש לא מעט חברי כנסת בליכוד שלא חיים בשלום עם כיוון החוק המסתמן. בלשכת השר דיכטר הדגישו כי "הפגישה תואמה בהמשך לבקשת השר דיכטר בנושא המאבק מול האוצר על מימוש תקציב משרד החקלאות". מוקדם יותר היום הודיע השר איזנקוט שנפגש הבוקר עם בכירים לשעבר במערכת הביטחון מפורום "חומת מגן לישראל" ומהתנועה לאיכות השלטון בנוגע לשוויון בנטל ולהצעת חוק הגיוס המתגבשת.

הבוקר פרסמנו לראשונה את מסמך התיקונים ששיגרה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה למזכיר הממשלה יוסי פוקס היועמ"שית הבהירה כי ללא יישום כל התיקונים, לא תוכל להגן על נוסח הטיוטה של חוק הגיוס בפני בג"ץ. בממשלה נחושים להשיג את הדחייה האפשרית, ולכן מוכנים לבצע את ההתאמות הנדרשות. 

גלי בהרב-מיארה (צילום: שיר טורם, פלאש 90)
היועמ"שית גלי בהרב מיארה | צילום: שיר טורם, פלאש 90

מה דורשת היועמ"שית?

 • לסיים את החקיקה עד 30 ביוני - משמע שלושה חודשים, בהתאם לאיום של גנץ.
 • "לפרט את הרכיבים המרכזיים בהחלטה", בהם: טיב התמריצים הנזכרים ועוצמתם, פריסת יעדי הגיוס השנתיים ומהותו של היעד הסופי.
 • גיבוש מתווה שמציג עקרונות הסדר שונים מניסיונות ההסדר הקודמים שנפסלו.
 • לבסס את ההצעה על תשתית עובדתית-מקצועית כלשהי של משרדי הממשלה הרלוונטיים.
 • הממשלה מוותרת על העלאת גיל הפטור ל-35. זאת מכיוון שבהרב-מיארה טענה כי הגיל הגבוה פוגע לכאורה בחופש העיסוק של החרדים.
פנייתה של היועמ"שית
מסמך התיקונים של היועמ"שית
פנייתה של היועמ"שית
מסמך התיקונים של היועמ"שית

היועמ"שית טענה כי ההנחיה לבחון את דחיית גיל הפטור מעוררת קשיים חוקתיים ניכרים, לרבות בהיבטי השוויון וחופש העיסוק. על כן, הממשלה החליטה לוותר על העלאת גיל הפטור ל-35. בהמשך ביקשה היועמ"שית לקבוע תאריך להנחת הצעת החוק לאישור הכנסת - והבהירה ש-30 ביוני הוא התאריך המיועד להשלמת החקיקה בשלוש קריאות. כמו כן, היועמ"שית ביקשה לצרף להחלטה מסמך שיובא בפני חברי הממשלה, שיכלול התייחסות לנתונים הכלכליים הרלוונטיים, להשפעת ההצעה על משק המדינה ועל התקציב, כמקובל.