לפי פרסומים, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התערב באופן פסול ולא חוקי בעבודת המשטרה – כך אמרה הערב (שני) היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה בתגובה על עתירה בבג"ץ. בהרב-מיארה שיגרה את עמדתה בתגובה על עתירה המבקשת שבית המשפט יורה לשר לביטחון לאומי להימנע ממתן הוראות והנחיות בנוגע למימוש זכות ההפגנה.

לקריאת התגובה המלאה של היועמ"שית - לחצו כאן

את העתירה הגישו התנועה לאיכות השלטון והאגודה לזכויות האזרח. בעמדת היועמ"שית נכתב בין היתר: "בשורה של פרסומים עלה כי השר לביטחון לאומי התערב באופן פסול ולא חוקי בעבודת המשטרה. חמורה במיוחד ההתערבות הפוליטית בחופש המחאה נגד השלטון ובזכות ההפגנה".

היועמ"שית הוסיפה: "טענת השר לפיה הוא ביקש למנוע מפגן הזדהות עם חמאס, נטענה ללא קשר לנסיבות של ההפגנה שאותה המשטרה בדקה ואישרה. בכל מקרה, מערכת אכיפת החוק מעמידה לדין פלילי עבריינים המזדהים עם החמאס, ללא קשר לפרסום כזה או אחר ברשתות החברתיות".

עוד נכתב בתגובה: "עמדת היועצת המשפטית לממשלה היא, כי בחינת מכלול הנסיבות מובילה למסקנה כי הפרסום נושא הבקשה נעשה בחריגה מסמכות; הוא מהווה התערבות וניסיון השפעה פסולים על שיקול הדעת האופרטיבי של גורמי המשטרה, ואינו עולה בקנה אחד עם אמות המידה שהודגשו בהחלטת בית המשפט הנכבד מיום .19.3.23".

בן גביר תקף את היועמ"שית בתגובה: "מצער מאוד שגם אחרי 7.10 אצל היועמ״שית לא נלמד הלקח. מדובר בהנחיה של השר שלא לאפשר תמיכה בחמאס. עובדה כי לאורך כל ההפגנה המשטרה חששה שיונפו דגלי טרור ופעלה בכל המישורים נגד הנפת דגלים אלה. אין אירוע שמגיע לפתחו של בית המשפט שהיועמ״שית לא פועלת נגד השר בן גביר. מדובר ביועמ״שית מטעם ובעלת אג׳נדה מאד ברורה".

"לפי כל חוק ודין יש לשר סמכות להתוות מדיניות גם בנושא הפגנות ובוודאי שיש לשר אפשרות להורות למשטרה לאכוף את החוק ולא ולאפשר הפגנות לא חוקית", אמר עוד בן גביר. "בשל השנאה לשר בן גביר היועמ״שית מתנהגת אליו כאילו הוא השר היחיד שמבקש שהמשרד יקיים את המדיניות שלו וכאילו שרי ביטחון פנים קודמים לא הנחו המשטרה לבצע את המדיניות שבה הם דוגלים. השר ימשיך להנחות את המשטרה לאכוף החוק ולא לאפשר הפגנות של תמיכה בחמאס".