ככל שעובר הזמן חוק הגיוס רק מעורר יותר סערה. השעות חולפות, והיום (רביעי) המדינה נדרשת למסור את תשובתה לבג"ץ בעניין חוק הגיוס, כשעדיין אין הסכמות בממשלה. איום הפרישה מהממשלה של יהדות התורה נחשב לחריג: מדובר באיום שנשמע הפעם בחדר סגור - לאוזניו של ראש הממשלה נתניהו. גורם חרדי מבהיר: "כל דקה של עיסוק בנושא החוק - גורמת לנו נזק".

מה המטרה של נתניהו?

  • "לחלץ" 3 חודשים מבג"ץ, כשגם ביוני לא נראה שיגיעו להסכמות.
  • נתניהו רוצה למשוך זמן בדיון על החוק. הממשלה צפויה לבקש הארכה של 10 ימים - אך זה התאריך שבו מסתיים כנס החורף הנוכחי.
  • מיתון הלחץ הפנימי: נתניהו יוכל לפנות עם האיום של יהדות התורה לחברי הכנסת בליכוד, ולהוכיח להם שמדובר בחוק בעל משמעות גדולה להחזקת הקואליציה. 
משה גפני ויצחק גולדקנופף בחדר סיעת יהדות התורה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נציגי החרדים צפויים להסכים להצעה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בהרב מיארה, יריב לוין ובנימין נתניהו (צילום: פלאש 90)
היועמ"שית, שר המשפטים לוין ורה"מ נתניהו. ארכיון | צילום: פלאש 90

מאחורי הדינמיקה הפנים חרדית

מאיר פורוש נחשב לסמן הקיצוני ביותר בנושא הגיוס, ולכן אם הוא לא יצביע בעד החוק - אף חבר כנסת חרדי אחר לא יעשה זאת. כך, גם אם החרדים יפרשו מהקואליציה, מחר זה היום האחרון מבחינת התקנון שאפשר לקדם הצעת חוק לפיזור הכנסת שלא בהסכמה. לכן ההערכה היא שהאיומים הללו לא יובילו להפלת הממשלה בימים הקרובים.

חוק הגיוס - סיקור N12

ישיבת הממשלה בוטלה

מוקדם יותר היום, שרי הממשלה קיבלו עדכון על ביטול הדיון על החוק. זאת, לאחר שכבר קיבלו דחייה בגלל "אי-הסכמות". ראש הממשלה כינס הערב את ראשי המפלגות החרדיות לדיון, וגם שם הצדדים לא הגיעו להסכמות. כפי שפרסמנו ב"המהדורה המרכזית", האיום של יהדות התורה - הוא שהוביל להחלטה על דחיית ישיבת הממשלה.

חרדים בלשכת גיוס (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
משבר חוק הגיוס: יהדות התורה איימה - נעזוב את הממשלה | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

במהלך היום, התקיימו ניסיונות רבים להגיע להסכמות. בפגישה משולשת עם ראש הממשלה נתניהו ושר המשפטים יריב לוין, דרשה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, יעדים מספריים בחוק. במהלך הפגישה, נתניהו אמר שהיעד שהוא תומך בו הוא גיוס 2,500 חרדים בשנה, אולם בלשכתו הכחישו זאת לאחר מכן. 

אתמול שלח היועץ המשפטי של משרד האוצר מכתב הממפה את החורים בנוסח הצעת חוק הגיוס החדש. "עיון ראשוני במתווה מעלה חשש אמיתי כי אין בו שינוי משמעותי של המצב הקיים", כותב עו"ד אסי מסינג במכתב ששלח לייעוץ המשפטי במשרד ראש הממשלה.

> לקריאת המכתב המלא <

שר האוצר והשר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ' התייחס לחוק הגיוס הבוקר בוועידת העסקים של וואלה מעריב: "כולם מבינים שמה שהיה לא יהיה, כולל הציבור החרדי. אנחנו צריכים את כולם מתחת לאלונקה. לא עושים על זה הון פוליטי, לא הולכים להסתה ופילוג".

פטור הגיוס, חוק הגיוס

"אני תומך במה שהיה לאורך שנים", המשיך השר. "הכנסה מאסיבית של יותר ויותר צעירים מהציבור החרדי לצבא ולשוק התעסוקה. אני משוכנע שזה אפשרי. יש כאלה שרוצים את השינוי הזה. כשעלתה האיוולת הזו של העלאת גיל הפטור הטלתי על זה וטו כשר אוצר וכציוני ופטריוט. אנחנו לא חוזרים אחורה יותר".