בג"ץ הכריע הערב (רביעי) בעתירה ב-2009 בעניין מימון הליך ברית מילה למתגיירים וקבע כי המדינה תממן את ההליך גם עבור מתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים, כפי שמממנים לגרים אורתודוכסים במערך הממלכתי. העתירה הוגשה כבר לפני 14 שנים, אך בג"ץ העדיף לא לפסוק בעתירה מתוך רצון לאפשר לפתור זאת מחוץ לכותלי בית המשפט. משזה לא נעשה, ניתן היום פסק הדין.

לקריאת פסק הדין המלא

פסק הדין שניתן היום מצטרף לפסק דין אחר מלפני יותר משנתיים וחצי, שבמסגרתו בג"ץ קבע שיש להכיר בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים כשווי מעמד לצורך חוק השבות. בפסק הדין צוין: "מלכתחילה לא מוטלת על המדינה חובה לממן הליך של ברית מילה לצורך השלמתו של הליך הגיור. אולם, כאשר היא בוחרת לממן אותו, הרי שעליה לעשות כן על בסיס של שוויון ומתוך כבוד לחופש הדת של מי שניצב בפני הבחירה בין מסלולי גיור שונים".

"בסיכומו של דבר, מסקנתי היא שאין מוצא מקבלת העתירה", נימקה השופטת דפנה ברק-ארז. "השאלה העקרונית בעניין זה הוכרעה בעניין דהן, וזהו רק סרח עודף שלה. הדברים מקבלים משנה תוקף נוכח העובדה שהסעד הניתן נועד לתת מענה למצוקת הפרט של מי שמשלימים הליכי גיור. הגם שהעתירה נוהלה על-ידי עותרות ציבוריות, הסעד האופרטיבי נותן מענה למצוקתם של היחידים. נותר רק להצטער שהיו צריכות לעבור שנים כה רבות, על-מנת שתיקון זה ייעשה, ושנדרש פסק דין לצורך כך".

עו"ד אורלי ארז לחובסקי ועו"ד ניקול מאור, המייצגות את התנועה הרפורמית והמסורתית, מסרו: "אנו מברכות על כך שבית המשפט קבע שהמדינה אינה רשאית להפלות בין גרים רפורמים וקונסרבטיבים לבין גרים אורתודוכסים בכל הנוגע למימון ברית המילה שלהם - סמל הכניסה לעם ישראל. אם בוחרת המדינה לממן את הליך ברית המילה, היא מחויבת לעשות כן באופן שוויוני ולא להטיל 'קנס' של אלפי שקלים על מי שבוחר בגיור התואם את השקפת עולמו. פסיקה זו שבה ומוכיחה את הצורך בבית משפט חזק ועצמאי שייתן מענה למי שזכויותיהם נפגעות על ידי הממשלה".

מנכ"לית התנועה המסורתית רקפת גינסברג אמרה כי "ההחלטה המבורכת הזו של בג"ץ מדגישה שוב את המובן מאליו, שברור מתמיד בימים אלה: יש יותר מדרך אחת להיות יהודי". לדבריה, "עם ישראל מצפה ממשלות ישראל בעתיד ליזום מהלכים מהסוג הזה, לתקן לקונות בחוק ולא לחכות לבג"ץ על מנת לייצר שוויון בין יהודים במדינת ישראל".

שר הדתות מיכאל מלכיאלי תקף את פסיקת בג"ץ: "מצער שדווקא בימי מלחמה, ימים בהם כוחות האור של עם ישראל נלחמים בכוחות האופל המבקשים להשמידנו רק בשל היותנו יהודים ששמרו על זהותם אלפי שנים, ובעיצומם של ימי החנוכה בהם גזרה מלכות יוון על המילה, יש מי שמוצא לנכון לפגוע פגיעה נוספת בזהותה היהודית של המדינה".