הרמטכ"ל הרצי הלוי לא שתק כנגד הטלת האשמה וההשמצות על צה"ל ובכיריו, והטיח דברים קשים בראש הממשלה בנימין נתניהו ובבכירי הדרג המדיני - כך פרסמנו הערב (ראשון) ב"המהדורה המרכזית". חילופי הדברים הלא פשוטים בין ראש הממשלה, השרים והרמטכ"ל התפתחו באחד מדיוני ההתייעצות הסגורים שאירעו בימים האחרונים, לאחר שהרמטכ"ל טען כי מודלפים פרטים שמציגים באור שלילי את צה"ל.

ראש הממשלה: "זה זמן מלחמה ואני מבקש שלא יודלפו מכאן פרטים".

חה"כ אריה דרעי: "אני לא כל כך מבין, אדוני ראש הממשלה, אתה לא מדבר בפורום הנכון. מכאן הדלפות לא יוצאות".

הרמטכ"ל הרצי הלוי: "דווקא כן יוצאים מכאן דברים".

חה"כ דרעי: "מה זאת אומרת? מה יצא מכאן?".

הרמטכ"ל הלוי: "בדרך כלל אלו דברים שהמשותף להם זה השמצות נגד צה"ל".

הדיון הסגור בין הרמטכ"ל לדרג המדיני
הדיון הסגור בין הרמטכ"ל לדרג המדיני
הדיון הסגור בין הרמטכ"ל לדרג המדיני
הדיון הסגור בין הרמטכ"ל לדרג המדיני

דברי הרמטכ"ל מלמדים שהוא סבור שבדרג המדיני מתדרכים נגד צה"ל גם בימי המלחמה, ושהוא לכל הפחות לא תמים אל מול השיח המאחד. כשהלוי, שחש אחריות כבדה למה שקרה ואמר את זה לא פעם פומבית, אומר את הדברים האלה לראש הממשלה ולשרים - זה מצביע עד כמה הוא מתוסכל מההתנהלות.

הרמטכ"ל: הכול ייחקר כמו שצריך

אחר הצוהריים נפגש הרמטכ"ל הלוי עם ראשי הערים והמועצות המקומיות בעוטף עזה ובדרום בעיר אשקלון, ואמר להם: "יהיה שינוי בכל תפיסת הביטחון". ראש עיריית שדרות אלון דוידי הטיח בו: "עשור שאני יוצא נגד ההבלגה והטפטופים, צחקו עליי". ראשי המועצות חיזקו את הרמטכ"ל: "מצפים שיותר לא יהיה איום על התושבים, הם לא יחזרו עד שיהיה בטוח. סומכים עליך ועל הצבא שהמטרות יושגו".

הרמטכ"ל הרצי הלוי עם ראשי הערים והמועצות בדרום (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל עם ראשי הערים והמועצות בדרום | צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל הודה בשיחה: "הופתענו ונכשלנו בהגנה, הכול ייחקר כמו שצריך. לא עמדנו במשימה שלנו להגנת התושבים, ואנחנו אחראים גם עכשיו לביטחון בהמשך. נזכור את שאירע, נלחם ולא נאפשר שאירוע כזה יקרה שוב. צה"ל מחויב בצורה עמוקה מאוד ליישובי הדרום והעוטף. נעשה הכול כדי להחזיר את הביטחון והשגשוג באזור. אני לוקח אחריות על כל מה שקרה, אבל עכשיו ממוקדים בלהשמיד את האיום".