שר האוצר בצלאל סמוטריץ' יודיע על קופסה תקציבית של 13.5 מיליארד שקלים - שילכו לניהול הצרכים האזרחיים עד לסוף השנה, כך נודע הערב (חמישי) ל-N12. הכסף שיושקע בניהול הצרכים האזרחים יבוא מקיצוץ של 70% מהכספים הקואליציונים החדשים, אך משרד האוצר לא פירט איזה כספים ישללו. 

העורכת הכלכלית קרן מרציאנו מוסיפה כי ככל הנראה יקוצצו 250 מיליון שקלים ממענקים שהובטחו לאברכים, אך מדובר בוויתור פיקטיבי - שכן התקציב הזה הובטח רק בתנאי שיישאר כסף בקופה. לפי הטבלה של משרד האוצר, יתווסף סכום של 200 מיליון שקלים להתעצמות וכוננות ביישובי איו"ש, למרכיבי ביטחון במרחב הכפרי בנגב ובגליל - מוקצים 140 מיליון בלבד. 

 בשבוע הבא המהלך צפוי להיות מאושר בממשלה, אחר כך יצטרך לקבל את אישור הכנסת. בהמשך שר האוצר יציג תקציב חדש ותוכנית כלכלית מקיפה לשנת 2024.

הקופסה התקציבית מתייחסת להוצאות האזרחיות של המלחמה בלבד. בנוסף, יושקעו 22 מיליארד שקלים להוצאות הצבאיות. "עכשיו עת מלחמה ויצירת מסגרת תקציב מלחמה שתעניק גמישות לטיפול מהיר בצרכי במלחמה האזרחיים היא הצעד המקצועי והנכון ביותר כעת", מסר השר, "כך גם עלה בהתייעצויות רבות שקיימנו בחודש האחרון. הקיצוץ העמוק בכספים הקואליציוניים ובתקציבי המשרדים הוא צעד מחוייב המציאות ואין לי ספק שחברי הממשלה מבינים את גודל השעה".

שר האוצר הוסיף: "נגדיל גירעון באופן מדוד ובכך נייצר איזון במקורות התקציבים בין מקורות פנימיים למקורות חיצוניים. נמשיך להתנהל מחד במדיניות מרחיבה שתעניק רשת ביטחון לאזרחי ישראל, אך באחריות תקציבית מאידך. זהו מסר חשוב לכלכלות העולם שחרף משבר המלחמה אנחנו מתנהלים באחריות שומרים על גבולות גזרה ולא מגדילים את התקציב ע״י הגדלת הגירעון באופן בלעדי. אני מודה למנכ״ל המשרד ולראשי האגפים באוצר על העבודה האינטנסיבית בחודש האחרון למתן כלי המימון לכלל מאמצי המלחמה בחזית ובעורף. מענה מקצועי פתוח ורחב למשרדי הממשלה ולאזרחים הוא אינטרס של כולנו. עורף חזק מאפשר חזית חזקה וזהו חלק מהמאמץ המלחמתי שיעניק בעזרת השם את הניצחון למדינת ישראל".

שלשום אמר יו"ר ועדת הכספים משה גפני כי שר האוצר סמוסטריץ' בולם את העברת הכספים הקואליציוניים למפונים. בדיון הוועדה הודה גפני כי שר האוצר ביקש ממנו שלא להביא בפניו בקשות בעניין המפונים ונושאים מלחמתיים. אחרי הדיון גפני הבהיר: "שר האוצר מעולם אל ביקש לעכב העברה של שקל אחד".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' ויו"ר ועדת כספים משה גפני (צילום: יונתן זינדל, Flash90)
גפני טען: "שר האוצר ביקש ממני לא להביא העברות בעניין המפונים" | צילום: יונתן זינדל, Flash90

מתווה החל"ת והפיצוי לעסקים אושר

מליאת הכנסת אישרה הלילה (בין רביעי לחמישי) את מתווה משרד האוצר לעסקים בעקבות נזקי המלחמה. המתווה כולל מענק המשכיות עסקית לעסקים בכל רחבי הארץ, וכן שורת הקלות במתווה החל"ת. עסקים ביישובי הספר זכאים להחזר מלא על נשקים עקיפים, כפי שקבוע בחוק.

מתווה הפיצויים לעסקים (צילום: דוברות משרד האוצר)
צילום: דוברות משרד האוצר

על פי המתווה שאושר, קרן הפיצויים מס רכוש תפצה עסקים בכל רחבי הארץ שמחזור הפעילות שלהם הוא 12 אלף שקל עד 400 מיליון שקל וקיימת ירידה במחזור בחודשים אוקטובר ו/או נובמבר 2023.

הקלות במתווה החל"ת

• הסרת תנאי קיזוז ימי חופשה צבורים עד לקבלת דמי האבטלה
• הארכה אוטומטית של ימי האבטלה למי שניצל 180% מימי הזכאות בארבע השנים האחרונות
• הפחתת תקופת החל"ת המינימלית עד לקבלת דמי אבטלה מ-30 ל-14 יום
• תקופת האכשרה המינימלית לקבלת דמי אבטלה תקטן לשישה חודשים מתוך 18 חודשים
• ביטול חמישה ימי המתנה
• ביטול גבייה מהמעסיק בתקופת החל”ת בסך של 350 שקל
• הארכת חל״ת אוטומטית למפונים
• מענק מיוחד לבני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם
• ביטול ספירת ימי החל"ת למניין 60 יום למניעת פיטורין עבור נשים שחזרו מחופשת לידה
• מודל ייעודי לחישוב דמי אבטלה לעובדים שהינם עצמאיים ושכירים

הקלות אלו יתקיימו בתקופה שבין ה-7.10 ועד ל-30.11. מועד היציאה לחל"ת שנקבע לפי שירות התעסוקה יהיה החל מהיציאה בפועל של העובד לחל"ת.