שר האוצר בצלאל סמוטריץ' בולם העברת כספים קואליציוניים לטובת המפונים וצרכים הקשורים ללחימה, כך לדברי יו"ר ועדת הכספים משה גפני. גפני אמר את הדברים במהלך דיון בוועדה שעסק בסעיפי הצעת החוק של תוכנית האוצר לפיצוי העסקים בגין נזקי המלחמה.

במהלך הדיון פנה גפני לחברת הכנסת אורית פרקש הכהן ואמר "ראיתי שהוצאת הודעה נגדי, שאני לא מביא העברות בעניין המפונים ונושאים מלחמתיים. ביקש ממני שר האוצר לא להביא את זה, אני יכול להביא את זה היום".

מה שסמוטריץ' והמפלגות החרדיות שוכחים לספר | פרשנות
המחנה הממלכתי: נתנגד לעוד כספים לחינוך החרדי במלחמה
200 מבכירי המשק קוראים: הפסיקו העברת כספים קואליציוניים
הפקידים לסמוטריץ': "להקפיא העברות כספים קואליציוניים"
מתווה האוצר שכח את מי שנשארו לבד בבית עם הילדים

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה על הפרסומים: "שר האוצר מעולם לא ביקש לעכב העברת שקל אחד למפונים או למלחמה זהו פשוט שקר. אין שום צורך של המפונים או כל צורך אחר של הלחימה שמתעכב בשל העדר תקציב. העברנו כבר מיליארדים רבים לצורכי המלחמה ולטיפול במפונים ובעורף. כל אמירה אחרת היא שקר מוחלט שפוגע באחדות העם ובמאמצי המלחמה בחזית ובעורף".

מאז פרוץ המלחמה מופעל על שר האוצר סמוטריץ' לחץ כבד מצד שורה של גורמים כלכליים לבלום את העברות הכספים הקואליציוניים ולהסיט אותם למטרות הקשורות לניהול המלחמה. סמוטריץ' הצהיר בכמה הזדמנויות כי בכוונתו לפתוח מחדש את הצרכים התקציביים ל-2023 ו-2024 וכן כי יבלום העברות כספים שאינם קשורים ללחימה או לצרכים שוטפים, אך בהמשך החל לסייג את הדברים.

בשבוע שעבר כשעומת סמוטריץ' עם טענות כי למרות הצהרות קודמות שלו, עדיין מועברים כספים למטרות שנקבעו בהסכמים הקואליציוניים, הוא אמר את הדברים הבאים: "אנחנו סורקים את התקציב ומשנים סדרי העדיפויות. מה שחשוב לרציפות תפקודית ולחוסן נמשך, וכל השאר מתבטל ועובר ללחימה. זה נכון לכספים קואליציוניים וללא קואליציוניים. אני אדיש לשם. כשמישהו יסביר לי מי קובע מה קואליציוני ומה לא, אני אדע להתייחס לכותרות האלו".

בתחילת השבוע ביקשו סמוטריץ' ושר החינוך יואב קיש לאשר העברת 300 מיליון שקל בכספים קואליציוניים להעלאת משכורות מורים בחינוך החרדי. סיעת המחנה הממלכתי בראשות בני גנץ החברה בממשלת החירום הודיעה כי תתנגד למהלך והצליחה לבלום אותו בשלב זה.

תלמידי כיתה א' בבית ספר חרדי בבית שמש (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
תלמידים חרדים (אילוסטרציה) | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

בדיון שנערך היום בוועדת הכספים חשף יועץ שר האוצר עומר רחמים מידע חדש על הנימוקים שבהם נתלה השר כדי לא לבטל את העברת הכספים הקואליציוניים: "אני רוצה לומר איזה דברים קורים היום בניהול המלחמה מהכסף הזה, שקרוי במירכאות קואליציוני", אמר. "חלק ניכר מהמענה החינוכי במלונות המפונים קורה מכסף קואליציוני, הקמת השכונות הזמניות של המפונים שכולנו מחויבים לתת להם מענה כמה שיותר מהיר צריכים לקרות מכספי החטיבה היהודית, שחלקם הגדול הוא מהכסף הזה".

רחמים הוסיף וטען כי "כבר היום חלק מהדברים שקורים בעורף קורים מתקציבים שמכונים תקציבים קואליציוניים, אז בואו נזיז את הדיון הפופוליסטי. יש כסף קואליציוני שעושה דברים מצוינים, ומסייע לעורף בעת מלחמה, על זה אני מקווה שאין לנו מחלוקת. מי שאומר שנקפיא עכשיו את כל הכספים הקואליציוניים, אומר להקפיא את כל מה שדיברתי עליו".

מפונים מבארי במלון בים המלח (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
מפונים מקיבוץ בבארי במלון בים המלח | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

לדברי רחמים, באוצר עדיין בוחנים את שאלת המקורות התקציביים: "יש הליכים שלוקח להם קצת זמן. עכשיו השאלה היא שאלת המקורות, וכאן אנחנו מגיעים לדיון בהעברות שעל שולחן הוועדה. בתחילת המלחמה שר האוצר הנחה להקפיא את כל הכספים, בין קואליציוניים ובין בבסיס התקציב. אנחנו צריכים לפתוח את כל התקציב ולראות איזה תקציב רלוונטי ואיזה פחות רלוונטי. אנחנו סורקים את כל התקציב, ובעצם בוחנים את המקורות, כי אנחנו צריכים הרבה מקורות, גם לסוגיות הביטחוניות וגם האזרחיות".

הדברים התקבלו בביקורת על ידי חברים בסיעות האופוזיציה בוועדת כספים. "לפני שלושה שבועות פניתי לשר האוצר ויו"ר הוועדה, ביקשתי לדעת מה סכום ההסכמים הקואליציוניים שנכון ל-7 באוקטובר טרם הוקצה וטרם מומש - עד עכשיו לא קיבלתי מענה. זה הפך לסוד מדינה", אמר ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד). "אמרתי שלא מספיק לעצור ולהקפיא את ההסכמים האלה, אלא לשחרר ולהפנות את ההסכמים האלה לצורכי החזית וצרכי העורף. זה גם המענה למה שאמרת, כל שקל שמשחררים לטובת החזית והעורף אנחנו נאשר".