בעוד כחודש ידון בית המשפט העליון בעתירה נגד אי-כינוס הוועדה לבחירת שופטים על ידי שר המשפטים יריב לוין, ואם נדרשה הוכחה נוספת למחיר הכבד שגובה החלטתו של השר - לפנינו אחת מובהקת. יוסי שריקי נורה למוות על ידי עבריינים בשנת 2018, וחמש שנים וחצי אחרי האירוע, שלב ההוכחות עדיין בעיצומו. השופט שעמד בראש ההרכב, רענן בן יוסף, הגיע לגיל פרישה, ובשל אי-כינוס הוועדה לבחירת שופטים, המשפט הועבר לשופטת חדשה שלא מכירה את התיק. בינתיים, הסנגורים דורשים להתחיל את שלב ההוכחות מחדש. 

שר המשפטים יריב לוין (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
לא מכנס את הוועדה: שר המשפטים יריב לוין | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

במצב דברים שגרתי, יכלו למנות את השופט בן יוסף ל"שופט עמית", כך שימשיך לשבת בהרכב בתיק גם אחרי סיום כהונתו. עם זאת, הפרוצדורה של מינוי שופט עמית דורשת את כינוס הוועדה לבחירת שופטים ואת אישורה. תיק הרצח של יוסי שריקי היה אמור להיות לכאורה פשוט, שכן חלק מהנאשמים נמצאו עם נשק סמוך לזירה, אך בשל קבלת בקשות דחייה חוזרות, המשפט נמרח. אם גם בקשתם הנוכחית של הסנגורים תתקבל, המשמעות היא עיכוב של שנים רבות נוספות.

בפרקליטות הביעו זעם על קצב ניהול התיק ואף התריעו על סיום כהונתו המתקרב של השופט, וכך גם משפחת הנרצח, שזועקת לסיום ההליך ולמיצוי הדין. אחד הנאשמים בתיק כבר שוחרר למעצר בית עם אזיק אלקטרוני והנאשם המרכזי צפוי להשתחרר אף הוא בשל הימשכות ההליך. אומנם לא ידוע אם השר לוין עודכן באופן ספציפי על פרישתו של השופט בן יוסף, אך בהחלטת בית המשפט הודגש שאי-כינוס הוועדה הוביל למצב הנוכחי.

יוסי שריקי ז"ל
יוסי שריקי ז"ל

גם אם הבקשה של הסנוגרים תידחה, השופטת החדשה, טלי חיימוביץ, תצטרך ללמוד את התיק מחדש, דבר שיוביל גם הוא לעיכוב גדול. דודתו של הנרצח, יפית, התייחסה לאירוע הכואב שעברה המשפחה. "כל דיון במשפט הזה רק הוסיף לטרגדיה", אמרה ל-N12 בתסכול. "גררו שם רגליים, כל הזמן דחיות. הסנגורים ביקשו דחיות בגלל סיבות הזויות והשופט קיבל אותן".

העתירה נגד אי-כינוס הוועדה לבחירת שופטים - סיקור N12

"ידענו על הפרישה הזאת", היא הוסיפה. "יכלו לסדר את הדבר הזה קודם ולא להמתין עד הרגע שהגיליוטינה תערוף לנו את הראש. יש גם לנו זכויות בתור משפחה של קורבן, לא רק הזכויות של הנאשמים. אנחנו מבקשים צדק, מאוד פשוט, ובטח ובטח שלא לשחרר עבריין שנתפס בשעת מעשה. רוצח, לא פשע קל, מדובר על רצח".

זירת האירוע, לפני כחודש (צילום: דוברות איחוד הצלה)
זירת הרצח של יוסי שריקי בחולון | צילום: דוברות איחוד הצלה

יפית הוסיפה על האפשרות שבקשת הסנגורים להתחיל את שלב ההוכחות מההתחלה תתקבל, ואמרה שהדבר יגרום רב נוסף עבור המשפחה האבלה. "עוד פעם לעבור את כל הסיוט הזה? זה מטורף", אמרה. "הם לא ינהלו את התיק הזה מאחורי סורג ובריח, הם ישבו בבית, יראו נטפליקס, וינהלו את המשפט כאילו הם עכשיו דרסו חתולה. נשארו לו שני יתומים, הילדה שלו מעולם לא ראתה אותו. אתה יודע מה זה היה לתת עדות בתור האבא שראה את כל הסיפור? המשפחה עברה טרגדיה מטורפת. להעביר אותם שוב את מסכת הגיהנום הזאת? על מה?".

העתירות נגד ההחלטה של לוין הוגשו בידי מפלגת יש עתיד, התנועה לאיכות השלטון וקבוצות נוספות הכוללות כמה עשרות עותרים. בשלב זה חסרים כ-20 שופטים בבתי המשפט בערכאות השונות, ועד סוף השנה מספר התקנים שלא מאוישים יעלה ליותר מ-50. 

עו"ד מיקי חובה שמייצג את הנאשם המרכזי: "תיק שעקב מורכבותו מתנהל שנים רבות והגיע למצב חריג שנקווה שלא יפגע בהגנת הנאשם".