היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה פרסמה הבוקר (שישי) הודעה ובה תקפה את רה"מ נתניהו על רקע הצהרתו אמש בגין "הפרת הסדר ניגוד העניינים". במכתבה של היועמ"שית היא כתבה: "הפרת את פסיקת בית המשפט העליון".  

"אמש הודעת ברבים כי בכוונתך להפר את פסיקת בית המשפט העליון לפעול בניגוד לחוות דעת היועמ"שית לממשלה המחייבת אותך לפי פסיקה זו", הוסיפה בהרב מיארה. "המצב המשפטי הוא ברור: עליך להימנע מכל עיסוק ביוזמות לשינויים במערכת המשפט, לרבות בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, שכן עיסוק בהן הוא פעולה בניגוד עניינים. הצהרתך אמש וכל פעולה שתבוצע בידך בניגוד לאמור היא בלתי חוקית ונגועה בניגוד עניינים".

אמש כאמור, רה"מ נתניהו אמר שהוא "נכנס לאירוע" בהתייחס לחקיקת המהפכה המשפטית, ונימק את זה בין היתר בכך שעד אתמול היה איום להוציא אותו לנבצרות. לנתניהו אסור לעסוק במהפכה המשפטית בגלל הסדר ניגוד העניינים, שעומד בתוקף ללא קשר לחוק הנבצרות.

נאום נתניהו: לקריאה נוספת ב-N12

פסיקת בג"ץ שהיועמ"שית מתייחסת אליה היא פסק הדין בעתירות שהוגשו נגד הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו כשהוקמה ממשלת החילופים של נתניהו וגנץ. העתירות נדחו אז, אך נקבע כי בשל היותו של רה"מ נאשם בפלילים, עליו לפעול בהתאם להסדר ניגוד העניינים שגיבש היועץ המשפטי לממשלה הקודם אביחי מנדלבליט.

מסביבת ראש הממשלה נתניהו נמסר: "כל אדם בר דעת מבין שבעת הזאת של משבר לאומי בעל השלכות פנימיות וחיצוניות למדינת ישראל, ראש הממשלה חייב לפעול כדי לנסות להביא להסכמה לאומית רחבה ככל האפשר, למניעת אלימות ולהבטחת החוק והסדר והתפקוד השוטף של המדינה. ראש הממשלה נתניהו לא הפר שום פסיקה של בית המשפט העליון ושום הסדר ניגוד עניינים. להודעת ראש הממשלה אתמול אין שום השלכה על ענייניו האישיים. ממילא, ראש הממשלה נתניהו כבר הודיע לבית המשפט העליון שאף שופט חדש שייבחר בידי הוועדה לבחירת שופטים לא יטפל במישרין או בעקיפין בענייניו של ראש הממשלה".

שר התקשורת שלמה קרעי הגיב על מכתב היועמ"שית: "כמי שמונתה ומנוהלת בידי גדעון סער וחבריו, ששנאת נתניהו מעבירה אותם על דעתם, את נגועה בניגוד עניינים חמור בכל הנוגע לעיסוק בראש הממשלה נתניהו. המצב המשפטי ברור: עלייך להימנע מכל עיסוק בנתניהו".

חה"כ טלי גוטליב הוסיפה: "גברת מיארה סליחה באמת. אין כל ניגוד עניינים בהתנהלות נתניהו, ויש דווקא לך את כל חוסר תום הלב וניגוד העניינים המובנה. אומנם לא פיטרו אותך וחבל, אך סוף-סוף מבינים שאת יועצת. רק יועצת".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב: "אחרי שהיועצת המשפטית לממשלה ניסתה להטיל עליי הגבלות, עכשיו היועצת המשפטית מאיימת על ראש ממשלת ישראל בפומבי ונותנת לו הוראות - זו הפיכה. היועצת לא מסבירה למה היא פועלת בניגוד עניינים, היא ממשיכה לפעול ולחלק הוראות ולנסות להלך אימים נגד הפוליטיקאים. אני מחזק את ידי ראש הממשלה לא להיכנע ליועצת המשפטית, ומכתבה של היועצת הוא עוד הוכחה למה צריך לפטר אותה".

חה"כ נעמה לזימי ממפלגת העבודה הגיבה: "מישהי מזכירה לנו שבסופו של יום הכול קורה כי רה"מ נאשם בפלילים ורוצה לחמוק מהמשפט שלו. מדינה שלמה בת ערובה של איש אחד". 

התנועה לאיכות השלטון הגיבה: "לנוכח הפרתו הבוטה של ראש הממשלה את הסדר ניגוד העניינים, בניגוד לחוק, ובתוך שהוא בוחר שלא לציית לשלושה פסקי דין חלוטים של התנועה לאיכות השלטון – התנועה תגיש בקשה בהולה לביזיון בית המשפט ותדרוש להטיל על ראש הממשלה את הסנקציות הקבועות בחוק, לרבות קנסות כבדים ומאסר".

יו"ר התנועה לאיכות השלטון הוסיף: "ראש ממשלה שלא מציית לבית המשפט ולהוראות החוק הוא אנרכיסט ופריווילג. שלטון החוק שולט גם בשלטון וראש הממשלה ייאלץ להרכין את ראשו בפני החוק ולקיים את הוראות החוק כלשונן וככתבן. כקטן כגדול תשמעון. משפט אחד יהיה לכם. גם לראש הממשלה".