המחאה נגד המהפכה המשפטית מתעצמת: מאות מפגינים נגד המהפכה המשפטית התקבצו היום (ראשון) מול ביתם של חברי הקואליציה ניר ברקת, יואב גלנט, גילה גמליאל, עמיחי שיקלי, אלי כהן, אמיר אוחנה ויריב לוין בדרישה לעצירת החקיקה. זאת, במסגרת "שבוע השיתוק הלאומי" עליו הכריזו מארגני המחאה. המפגינים אף חסמו את איילון לשני הכיוונים, ולאחר מכן גם את רחוב קק"ל שבצפון תל אביב. המשטרה החלה בביצוע מעצרים מחוץ לביתו של ברקת, והכריזה על ההפגנה מול ביתו כלא-חוקית.

עשרות מפגינים ממחאת המילואימניקים התאספו יחד עם תושבי שכונת בית הכרם בירושלים מול ביתו של שר הכלכלה ניר ברקת וקראו: "ניר ברקת תתעורר". יובל גדרון, ממובילי מחאת השריונרים, אמר ל-N12: "אחרי ששר הביטחון אמר את דברו, ברור שכל מי שמצביע בעד החקיקה - למעשה מצביע נגד ביטחון מדינת ישראל".

עוד הוסיף גדרון: "ניר ברקת אדם ליברלי ששירת בצבא והיה מ"פ בצנחנים. אנחנו מצפים ממנו שיגן על המדינה גם עכשיו. המדינה בסכנה היום לא פחות ממה שהייתה כשברקת שירת בצבא". המפגינים אף הציגו מיצג של גזר, וקראו לברקת "שפן". המשטרה הכריזה על ההפגנה מול ביתו כלא-חוקית. 

המפגינים חוסמים מחלף קק"ל - איילון צפון (צילום: ג'רמי פורטנוי, מחאת קפלן - תקשורת)
המפגינים חוסמים את מחלף קק"ל - איילון צפון | צילום: ג'רמי פורטנוי, מחאת קפלן - תקשורת

אחד המפגינים שהצביע לברקת לראשות עיריית ירושלים אומר לחדשות 12: "במשך שנים הצבעתי לו ועכשיו אנחנו מבקשים ממנו שיעזור לנו ולילדים שלנו להתגבר על החקיקה המטופשת הזו. שילך עם גלנט ויצביע - ולא בשביל העתיד הפוליטי שלו. הוא צריך לעצור את התהלוכה הזו, לעמוד מול ביבי ולהגיד לו 'די'. אנחנו לא נפסיק עד שהמחאה תשפיע עליו".

הפגנה מול בתיהם של חברי הכנסת
הפגנה מול בתיהם של חברי הכנסת

באשקלון, התאספו כ-150 מוחים נגד המהפכה המשפטית מול ביתו של שר החקלאות אבי דיכטר. המפגינים דרשו מדיכטר להתנגד לרפורמה, ולא לקחת את תפקיד שר הביטחון. באחד השלטים במקום נכתב: "דיכטר, אל תירש את גלנט – תלמד מגלנט". בנוסף, התאספו במקום כ-50 מפגינים בעד הרפורמה, רובם אנשי ליכוד, שקראו לחזק את ידו – ולתמוך בו בהעברת החקיקה.

במסגרת ההפגנה מול בית דיכטר פרצו עימותים בין תומכי הרפורמה לבין המפגינים המתנגדים, אשר אילצו את כוחות הביטחון להפריד בין המחנות ולחסום את הרחוב. במסגרת החשש של כי העימותים יסלימו, המשטרה ומג"ב הגיעו למקום בכוחות מתוגברים. במהלך ההפגינה הורחק אחד המוחים תומכי הרפורמה – זאת לאחר שהתעמת אף עם אנשי הביטחון.

"אנחנו רוצים להגיד לחברים שלנו פה שמפגינים שחבל להכגיע למלחמת אחים ושנאת חינם", אמר משה, פעיל ליכוד ותיק לחדשות 12. "העם אמר את דברו בבחירות וכל המחאה הזו אין לה שום קשר לרפורמה. מפרידים בינינו לבין המפגינים מהשמאל, אבל אני רוצה להגיד למארגני ההפגנה – בואו תשבו איתי, תראו שנגיע להסכמות ובסוף נתחבק".

הפגנה מול בתיהם של חברי הכנסת
הפגנה מול ביתו של חבר הכנסת אמיר אוחנה

על רקע אי-עצירת חקיקת המהפכה המשפטית, שר הביטחון יואב גלנט קרא אמש לנתניהו "לעצור את החקיקה ולהיכנס להידברות", נוכח המשבר החמור בצה"ל בעקבות המהפכה המשפטית. "בשבועות האחרונים נפל דבר. אני פוגש את המפקדים ואת הלוחמים, ושומע את הקולות שעולים מהשטח - ואני מודאג", אמר השר. כמו כן, כרגע גלנט לא מתכוון להתפטר מתפקידו, למרות ההתנגדותו לנוסח החוקים כפי שהם מוצעים כרגע.

שר הביטחון הבהיר את הדברים לנתניהו בשיחה שקיים עימו בשבוע שעבר. רה"מ ביקש ממנו כמה ימים לנסות ולהסדיר את המשבר, ולהשיג פשרה. מנגד, גלנט נענה לבקשת נתניהו - והעניק לו ימים בודדים נוספים. באותה השיחה, גלנט הציג בפני נתניהו תמונת מצב מדאיגה על המצב הביטחוני, ואמר לו כי התחזיות של הרמטכ"ל על התפוררות הארגון היו מדויקות עד כה.