שופט בג"ץ יצחק עמית הבהיר היום (ראשון) לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כי אינו יכול להנחות את המשטרה כיצד לנהוג בהפגנות נגד המהפכה המשפטית ונגד התנהלות הממשלה. "אין השר רשאי לתת הנחיות מבצעיות בדבר הדרכים ליישום מדיניותו, אופן השימוש בכוח באירוע כזה או אחר וכל היוצא בזה", כתב עמית. עוד ציין השופט בהחלטתו כי גם "אזכור" מדיניות השר במהלך אירוע מבצעי מתנהל, עלול להחשב כהנחיה אופרטיבית לכוחות.

בהחלטתו הסתמך השופט עמית על תגובות המדינה ובן גביר לבג"ץ. גם הייעוץ המשפטי וגם השר מסרו כי הוא אינו רשאי להתערב בשיקול הדעת של המשטרה בכל הנוגע להפעלת הכוח בהפגנות, וששיקול הדעת הזה מסור למפקדים בשטח. "מכך עולה כי על השר להימנע ממתן הוראות אופרטיביות למשטרה, בין במישרין ובין בעקיפין", נכתב.

השופט עמית קבע כי על השר להימנע ממתן הוראות למשטרה במיוחד במחאות נגד השלטון. "משהובהרו והוסכמו העקרונות, חזקה כי כך ינהגו כלל המעורבים", חתם השופט.

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית ושופט בית המשפט העליון, יצחק עמית (צילום: Flash90)
גם "אזכור" מדיניות השר במהלך אירוע מבצעי עלול להיחשב הנחיה אופרטיבית. השופט יצחק עמית | צילום: Flash90

העתירות שהוגשו נגד "חוק בן גביר", והבקשות לצווי ביניים נגד התנהלות השר בהפגנות, הביאו למחלוקת וחילופי האשמות בין היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה לשר לביטחון לאומי. בן גביר דרש ייצוג פרטי בבג"ץ והטיח ביועמ"שית: "אינני סומך כי תייצגי אותי נאמנה, את מקבלת החלטות בדברים הקשורים אלי ולמשרדי מבלי לשוחח עמי". היא בתגובה דרשה את התייחסתו לעתירות והבקשות נגדו, וכתבה: "פניתי ללשכתך בבקשה לתאם איתך פגישה, עד כה לא נעניתי". 

התנועה לאיכות השלטון, אחת העותרות לבג"ץ, מסרה בתגובה להחלטה: "בן גביר מתנהל כמו אנרכיסט, ולא צריכה להיות לו זכות כניסה אל קודש הקודשים של עבודת משטרת ישראל. מטרתו המוצהרת אינה לשמור על אזרחי ישראל, אלא לעורר כאוס ואנרכיה ברחובות". 

האגודה לזכויות האזרח, שעתרה גם היא נגד השר, הגיבה: "בית המשפט הבהיר בצורה ברורה לשר בן גביר את גבולות התפקיד שלו: אין לו סמכות להתערב בהתנהלות המשטרה בהפגנות. נמשיך ונעקוב אחר בן גביר ולא נהסס לחזור לבית המשפט אם נראה שהוא ממשיך לשמש כמפכ"ל-על".