יאיר נתניהו, בנו של רה"מ בנימין נתניהו, הפסיד בתביעת הדיבה שהגישה נגדו סתיו שפיר ובתביעה שהגיש נגדה. בין השאר נתבע יאיר נתניהו על כך שכתב על שפיר: "מכוערת מבחוץ ומבפנים. תמצאי כבר בעל ערבי קבוע שלא יזרוק אותך, תלכי לאיזה כפר, תתאסלמי ותעזבי אותנו בשקט". ההחלטה המלאה של ביהמ"ש

בהחלטת השופט אביים ברקאי, נכתב בין השאר בהתייחס לכינויים של נתניהו את שפיר שאינם לשון הרע: "הפרסומים כללו גם אמירות נוספות שהם בבחינת גידוף, או מילת גנאי, אך אינם נכנסים בגדר עוולת הוצאת לשון הרע. גידופים, שפה זולה, ואף קללות ומילות גנאי אינם בהכרח משום הוצאת לשון הרע". 

יאיר נתניהו בדיון בתביעת הדיבה שהגישה נגדו סתיו שפיר, נובמבר 2022 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
יאיר נתניהו, הפסיד בתביעת הדיבה לסתיו שפיר | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

"הכינוי הלא ראוי מכוערת מבחוץ ומבפנים הוא בגדר שפה זולה וגידוף", הוסיף השופט. "כינוי מכוער בפני עצמו ואף מהווה עלבון. לצד זאת, הכינוי אינו נכנס במסגרת ההגדרות של סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע ונכון יותר להגדירו כגידוף וכשפה זולה".

בהתייחס לדבריו של יאיר נתניהו שהיוו לשון הרע, ובהם האמירה "חובבת פדופילים", כתב השופט: "החיבה לפדופילים כמו בדומה לייחוס עבירה פלילית לאדם תיחשב כהוצאת לשון הרע. האמירה המייחסת לתובעת קירבה לפדופילים הובאה דווקא כתגובה לביקורת שמתחה התובעת על הפרת מגבלות הקורונה. אין כל קשר בין מגבלות הקורונה לבין פדופיליה. אין מדובר, אפוא, בתגובה עניינית ובביקורת נגדית מצד הנתבע אלא ניתן יותר להגדיר את התגובה כ"רצון להיפרע" מצידו של הנתבע, ורצון להיפרע אינו עולה בקנה אחד עם טענות בדבר חופש ביטוי".

על האמירה של נתניהו לשפיר "תמצאי כבר בעל ערבי קבוע שלא יזרוק אותך", אמר השופט: "יש בה כדי להשפיל את התובעת ולהציגה כמי ש'נזרקת' פעם אחר פעם על ידי אלה שנישאים לה. אין מדובר בתגובה עניינית ובביקורת נגדית מצד הנתבע אלא כ"רצון להיפרע".

על תביעתו של נתניהו את שפיר שכינתה אותו "מתבטל מכספנו", כתב השופט כי "במהלך הדיון והחקירה הנגדית עלה בבירור שהוצאות המחיה השוטפות של הנתבע, הוצאות המגורים, האוכל וכיו"ב הן מקופת המדינה". 

"הנתבע אכן נהנה מכך שהוצאות הדיור, הוצאות האוכל והמחיה היום-יומיים שלו ממומנים מכספי מדינת ישראל. די בכך כדי להקים לתובעת הגנת "אמת דיברתי" ביחס לטענה בדבר התנהלות הנתבע "מכספנו".

סכום הפיצוי

"הפרסומים כללו אמירות מכפישות, ולנתבע היו בעת הרלוונטית כ-76,000 עוקבים", פירט השופט ואמר כי לאחר ששקל את הדברים, העמיד את סכום הפיצוי לסתיו שפיר על סך 40,000 שקלים. "סכום זה יישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק ממועד הגשת התביעה ועד למועד התשלום בפועל".

"בנוסף אני מחייב את הנתבע בתשלום הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בגין התביעה העיקרית בסך של 20 אלף שקלים ובגין התביעה שכנגד, למרות היקפה, בסך של 10,000 שקלים בלבד, וזאת בשל העובדה שחלק ניכר מעובדות התביעה שכנגד נדונו והוכרעו גם במסגרת התביעה העיקרית. סכומי ההוצאות ושכר טרחת עו"ד ישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק ממועד פסק דין זה ועד למועד התשלום בפועל".

 


לפני כ-4 חודשים, במהלך דיון ההוכחות בנוגע לתביעות הדיבה ההדדיות שהגישו נתניהו ושפיר, מהר מאוד הורחק בנו של ראש הממשלה המיועד מהאולם בידי השופט פעמיים, לאחר כמה פעמים שהתפרץ לעבר שפיר. "חבר ערבי", "נשואה למיליארדר" ו-"כלבה" היו רק כמה מהביטויים בהם השתמש נתניהו הבן.

בפתח הדיון אז, הציע לשפיר עו"ד לנקרי, סנגורו של יאיר נתניהו, לחזור בה מ"התביעה הפוליטית" שלה. חברת הכנסת לשעבר שפיר טענה: "הלקוח שלך השתמש באלימות מינית מילולית כאסטרטגיה, ניסה לייחס לי בוגדנות במדינה". בשלב זה התפרץ יאיר נתניהו: "אבל היה לך חבר ערבי... מה את רוצה?"

תביעות הדיבה ההדדיות שהגישו שפיר ונתניהו

שפיר הגישה תביעה נגד נתניהו בסך 260 אלף שקלים בעקבות ציוצים שבהם תקף אותה: "תלכי לאיזה כפר תתאסלמי ותעזבי אותנו בשקט". בנו של ראש הממשלה לשעבר תבע ממנה חזרה פיצויים לאחר שהקניטה אותו בעבר וכתבה שהייתה צריכה "לקחת את המאבטח שהציבור מימן לי לטיול בפוסיקט".

"בטוחה שאת רוצה לדבר על מוסר לאור הפרויקט הכושל שניסית להקים עם חובב פדופילים ומבקר קבוע באי הפדופילים של אפשטיין?", צייץ בנו של ראש הממשלה לשעבר באפריל 2020, "מכוערת מבחוץ ומבפנים. תמצאי כבר בעל ערבי קבוע שלא יזרוק אותך, תלכי לאיזה כפר תתאסלמי ותעזבי אותנו בשקט".

שפיר השיבה בציוץ משלה שבו כתבה: "כל כך התגעגעתי לחבק את המשפחה שלי בחג הזה. לאנשים שלימדו אותי לדאוג לאחרים ולהשתדל לעשות טוב, גם כשקשה. עכשיו כשקוראת את איך שכותב בנו של ראש הממשלה שהתחנך בדרכו ומתבטל מכספנו, מתגעגעת אליהם אפילו יותר. שקרן, רשע, גזען, מטרידן. הפה של הילד, מורשת האב".

על כך השיב אז נתניהו הבן: "קומוניסטית, טיפשה, חובבת פדופילים שכמוך את שמות הגנאי שקראת לי תשמרי לאפשטיין, ברק ושאר החברים שלך. אני לא לקחתי בחיי שקל מהמדינה. את לעומת זאת חייבת למשלם המסים 8 מיליון ש"ח".

עוה"ד יניב לנקרי ממשרד עורכי הדין לנקרי ושות', בא כוחו של יאיר נתניהו, מסר בתגובה: "אנחנו עדיין לומדים את פסק הדין שקבע דיבה מצומצמת מאוד נגד מרשי ודחה כליל את עילת ההטרדה המינית. כבר כעת ניתן להסיק בוודאות כי אמירות בוטות ומוכחות מצד שפיר שעליהן היא נתבעה - זכו להכלה שגויה לטעמנו מבית המשפט. למעשה, אמירות כמו גזען, בטלן, שקרן ומטרידן לא מהוות דיבה לשיטת בית המשפט. המשך יבוא".