יו"ר הבית היהודי איילת שקד מתעקשת שמפלגתה תעבור לבסוף את אחוז החסימה ושאין לנתניהו ממשלה בלעדיה. אני רק יכולה להגיד לנתניהו שאם הוא מפיל אותי הוא נופל יחד איתי", אמרה אמש (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות". "אין לו שום סיכוי להקים ממשלה אם אני לא עוברת. כל שכן אם אני פורשת אז אין לו 61 וגוש השמאל מתחזק".

בחירות 2022 - סיקור נרחב ב-N12:

למרות שהסקרים האחרונים מראים כי מפלגה רחוקה מאחוז החסימה, שקד מתעקשת שהבית היהודי נמצאת במגמת עלייה. לדבריה, "אם שבוע הבא אני עולה בחצי אחוז אנחנו נושקים לאחוז החסימה".

על כך שבעבר היא הזהירה מפני הצבעה למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה ובכך להחליש את גוש הימין, אמרה: "אנחנו אכן במלחמה גושית והמציאות היא שונה, כי לנו יש רוב של מצביעים מעבר לאחוז החסימה. בסקר שאנחנו עשינו ראינו שאם שואלים 'אם הבית היהודי עובר את אחוז החסימה, כמה מנדטים הם מקבלים' – עברנו את אחוז החסימה. אנחנו ביצה ותרנגולת – אנשים חוששים להצביע לנו כי רואים בסקרים שאנחנו לא עוברים".

איילת שקד (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
"אין לנתניהו שום סיכוי להקים ממשלה אם אני לא עוברת". איילת שקד | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מי המצביעים שלך?

"אנשי ימין וימין-מרכז שלא רוצים את נתניהו ולא את סמוטריץ', הם לא מזדהים עם הקיצוניות הזו, לא עם הקיצוניות של סמוטריץ' בתחומים מסויימים, לא עם ההתבדלות מול החרדים בענייני דת ומדינה".

היו ימים שאמרת שתיקחי את נתניהו ימינה, פתאום את לוקחת אותו למרכז?

זה לא קשור, זה בכלל לא עניין של ימין או שמאל. אני מאגפת את נתניהו ימין כבר שנים. אני פעלתי להקים 14 יישובים בנגב השנה כשהוא לא עשה שום דבר. אני פעלתי לשינויים במערכת המשפט כשנתניהו לא עשה שום דבר. אבל יש הבדל בין דברים ימניים ערכיים ואידיאולוגיים, שזה בהחלט אני בעד ואני חושבת שאין פוליטיקאי שעשה יותר ממני בעניין הזה, לבין הדברים הפרסונליים של נתניהו. אנשים בימין, אנשים אחראיים, שלא רוצים שיפטרו את היועמ"שית, ולא רוצים שיעבירו חוק צרפתי ולא רוצים שישעבדו דברים לדברים האישיים של נתניהו. הם כן רוצים אידיאולוגיה ימנית אבל לא רוצים להיות משועבדים לדברים של נתניהו".

בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו בכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
שקד על מצביעיה: "אנשי ימין וימין-מרכז שלא רוצים את נתניהו ולא את סמוטריץ'" | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90
יועז הנדל ואיילת שקד (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
על השותפות עם יועז הנדל: "הייתה לנו מחלוקת" | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אז אין סכנה שיוסי ברודני וניצנה דרשן-לייטנר יפרשו מהרשימה?

"ברודני וניצנה ואני ואמיתי פורת ויום טוב כלפון ואורנה שטרקמן רצים עד הסוף. ברודני מאוד נחוש, אני ממליצה לכם לריאיון אותו ולשמוע זאת ממנו. הוא אחד מראשי הערים המצטיינים בארץ".

על כך שבעת שהייתה שותפה עם יועז הנדל היא הצהירה שפניה לממשלת אחדות רחבה וכעת היא מדברת על ממשלת ימין צרה, אמרה: "גם עכשיו וגם עם יועז הנדל אני אומרת את אותו דבר. מה אמרנו אז ועכשיו? שאנחנו בעד ממשלה רחבה. ממשלה ימנית רחבה זה בוודאי עדיף. ממשלה שמרכז הכובד שלה הוא ימין ושתצטרף עוד מפלגה. אז הייתה לי מחלוקת עם יועז מה יקרה אם זה לא עובד. אני אומרת שאם זה לא עובד אז הולכים לממשלה צרה – זה עדיף מבחירות".

בחירות 2022 - הזירה הפוליטית

מהליכוד נמסר בתגובה: "איילת שקד לא עוברת את אחוז החסימה ואין לה שום סיכוי לעבור. שקד אומרת שהיא דואגת למחנה הימין אבל בפועל היא שוב מסכנת את הימין ומעבירה קולות לגוש השמאל. קול לאיילת הוא קול לפח".