הקואליציה והאופוזיציה עדיין לא הגיעו להסכמות סביב הצעת החוק לפיזור הכנסת, וההחלטה על מועד הבחירות תעבור למליאת הכנסת הערב (שני). חברי הכנסת יכריעו בין שתי האפשרויות: האופוזיציה מעוניינת שהבחירות יתקיימו ב-25 באוקטובר, ואילו הקואליציה מעדיפה את את 1 או 8 בנובמבר.

לאחר מספר דחיות שנבעו מחוסר הסכמה בין הצדדים, ועדת הכנסת בראשות ניר אורבך התכנסה כדי להכין את הצעת החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה. הוחלט כי ועדת הכנסת תדון בחוק לקראת הגשתו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ביום רביעי - היום שבו הכנסת תפוזר.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

רה"מ נפתלי בנט נפגש עם פעילי מפלגת ימינה בכנסת וקרא להקמת ממשלת אחדות רחבה לאחר הבחירות. "ממשלת ביבי-בן גביר-סמוטריץ' לא טובה לישראל, אסור לאפשר לזה לקרות, ואני אומר זאת כאיש ימין. גם הפוך זה לא טוב", טען בנט. "הקו שצריך צריך להיות - אחדות רחבה. כן, גם עם הקצוות, אם הם מסכימים להניח בצד ויכוחים אידיאולוגיים ולהתמקד בעשייה".

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ אמר בישיבת הסיעה כי הוא מתכוון לעשות הכול כדי שלא תקום ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית בראשות נתניהו. גנץ גם שלל אפשרות של הקמת ממשלה בראשותו יחד עם נתניהו בכנסת הנוכחית, ואמר כי האפשרות הזו "לא על הפרק".

בני גנץ בהצהרה לתקשורת (צילום: N12)
גנץ: ממשלה בראשותי יחד עם נתניהו בכנסת הנוכחית לא על הפרק | צילום: N12

"אעשה כל מה שאפשר בכדי שאחרי הבחירות תוקם ממשלה שיש בה ייצוג לכל שבטי החברה הישראלית", אמר גנץ. "זה נכון בכלל וזה נכון במיוחד בתקופה הזו של מחלוקות, שסעים וחוסר יציבות פוליטית. זו הדרך הטובה ביותר ולדעתי גם היחידה האפשרית להתיר את הפלונטר ולתת לחברה הישראלית להתקדם קדימה".

שר האוצר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ציין בישיבת הסיעה כי עלות מערכת הבחירות היא 2.4 מיליארד שקל. "אני מקווה שמי שאחראי על ההוצאה המיותרת הזו ישלם על כך בבחירות", הוסיף. "לא ניתן יד לסחטנות של הרגע האחרון".

סמוטריץ': "לדחות את פיזור הכנסת בשבוע כדי להקים ממשלת ימין"

‏יו"ר מפלגת הציונות הדתית סמוטריץ' התעקש על דחייה בשבוע של פיזור הכנסת. "סיכמנו בישיבת ראשי מפלגות האופוזיציה לעשות הכול כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא כדי להקים ממשלת ימין", אמר. יו"ר יהדות התורה משה גפני ציין כי לאחר התייעצות עם רבנים הוא יעשה כל מאמץ כדי למנוע בחירות וינסה להקים ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית.

בצלאל סמוטריץ' (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
סמוטריץ': "לעשות הכול כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא" | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בצלאל סמוטריץ' לוחץ על הליכוד שתאריך הבחירות יהיה ב-25 באוקטובר, מאחר שב-26 באוקטובר בני הישיבות חוזרים אליהן והוא מעוניין שהם ישמשו כפעילים עבורו ביום הבחירות.

הקואליציה מצידה מבקשת לקיים את הבחירות במועד מאוחר שככל הניתן, 8 בנובמבר - כך שללפיד יהיה יותר זמן כראש ממשלת המעבר. בשל המחלוקת בין שני הצדדים, ייתכן שהמועד שעליו יוסכם לבסוף יהיה 1 בנובמבר.

 >> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן 

בליכוד מציינים סעיף נוסף ששנוי במחלוקת - יחידת המימון שכל ח"כ מקבל. המשא ומתן בין האופוזיציה לבין הקואליציה שממשיך להתנהל בשעה זו לא דוחה רק את פיזור הכנסת, אלא גם את הכניסה של לפיד לראשות הממשלה. טרם ידוע מתי יתקיים טקס החילופים בין בנט ללפיד, ומסתמן שהוא צפוי להתאחר לקראת סוף השבוע.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית