התוכנית של המפלגות החרדיות: גורמים בכירים ביהדות התורה וש"ס הבהירו הערב (ראשון) כי אם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו לא ישיג רוב של 61 בבחירות הקרובות, הם יציעו ממשלת רוטציה עם כחול לבן, שבה יהיה בני גנץ ראשון בראשות הממשלה. גורמים חרדים בכירים מסרו כי הם מאמינים שהליכוד יסכים להצעה.

המטרה של אותם גורמים היא להלחיץ את נתניהו, כאשר הסיכויים לאי אמון ולממשלה חלופית בכנסת הזו אינם גבוהים. החרדים לא יכולים להרשות לעצמם עוד סיבוב באופוזיציה, כאשר אף אחד לא חושב ברצינות שישבו עם לפיד וליברמן.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטיתלפי אותם גורמים, במקרה שבו בלוק נתניהו לא משיג 61 הם יבואו לבני גנץ ויציעו לו לעמוד בראשות הממשלה יחד עם גוש הימין, אולי למעט בן גביר. נתניהו יהיה ראש הממשלה החליפי, עם או בלי רוטציה. בדרך הזו, החרדים מוודאים שהם חוזרים לקואליציה, שולחים את היריבים המרים שלהם לאופוזיציה – ולא שורפים את הקשרים שלהם עם הימין.

במהלך השבוע שעבר ניסו נתניהו, יריב לוין ואחרים בכל כוחם להקים ממשלה חלופית, זאת לאחר לחצים שהועברו בעיקר מקרב המפלגות החרדיות. ההערכה היא שנתניהו ישלם כמעט כל מחיר עבור ממשלה חלופית, לאחר פגישה נוקבת שקיים עם בצלאל סמוטריץ ואריה דרעי, שבה הבין שמבינתם זה הכרח להקים ממשלה ולא להיגרר לבחירות.

בנימין נתניהו, אריה דרעי, בני גנץ (צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90 )
בדרך לממשלת רוטציה נוספת? נתניהו, דרעי וגנץ בממשלה הקודמת | צילום: הדס פרוש פלאש 90, פלאש/90

ייתכן ששותפיו של נתניהו חוששים שלא ישיגו 61 מנדטים וייתכן שהם פשוט חוששים מהתחזקות של איתמר בן גביר. במפלגות החרדיות אף היה מי שאיים על נתניהו, שאם לא ישיג בבחירות 61 מנדטים - הם ילכו עם הצד השני. שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער קיבל לאחרונה הצעה מגנץ לבחון אפשרות לריצה משותפת בבחירות, וייתכן כי גם צעד זה נועד כדי להתקרב למפלגות החרדיות.

הערב נשמע יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' נחרץ באותו הקו, וטען כי הוא עושה הכול להקים ממשלה חלופית בראשות נתניהו עוד בכנסת הזו. בריאיון למהדורה ראשונה, אמר סמוטריץ' כי "אני מוכן לעשות הנשמה מלאכותית לאיילת שקד וליריביי בימינה כדי שתקום ממשלה שתשרת את אזרחי ישראל בלי לגרור אותנו לבחירות מיותרות".

"הדבר הקריטי – לא צריך ללכת לבחירות", הבהיר יו"ר הציונות הדתית. "לפיד אופורטוניסט שגורר את כולם למערכת בחירות, והשאלה עכשיו אם אנשים יבינו שאנחנו משרתים את עם ישראל ולא את האינטרסים האישיים שלנו וימנעו בחירות. אפשר להקים ממשלת ימין. אני פועל ואני אפעל". 

בתוך כך, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את "חוק הנאשם", למרות הסתייגות הייעוץ המשפטי. ח"כים קראו להעברת החוק מיד, ובהם אלי אבידר שצייץ: "מאוד מקווה שלא יחזיקו את החוק הזה כקלף מיקוח. אל תשחקו באמונם של בוחרינו. יש להביא את החוק להצבעה ראשונה בהקדם, ללא עיכוב. זה הזמן להוציא את המדינה מהטרלול".