נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פתח אתמול (רביעי) את ביקורו בישראל בטקס קבלת פנים בנתב"ג, בישיבה עם בכירים במערכת הביטחון הישראלית ובהשתתפות בטקס במוזיאון יד ושם. את הלילה הוא מעביר בסוויטה הנשיאותית במלון המלך דוד בירושלים, שם הוא מתכונן לקראת היום העמוס והמרכזי של הביקור, ובו ייפגש עם רה"מ לפיד, יערוך פסגה וירטואלית עם מנהיגי איחוד האמירויות והודו, יתראה עם הנשיא הרצוג ויפתח את אירועי המכביה.

ביקור הנשיא ביידן בישראל – סיקור נרחב ב-N12:

עם הגעתו של ביידן לבית המלון, כל הכבישים שנחסמו לקראת הגעתו נפתחו שוב לתנועת רכבים. עם זאת, היום לקראת השעה 11:00 – שוב צפויים חסימות ועומס תנועה כבד, בעיקר במרכז ירושלים.

ביידן יחל את יומו בפגישה עם רה"מ לפיד בבית המלון וולדורף אסטוריה הסמוך למלון המלך דוד. לאחר מכן יערוך ביידן את המפגש הווירטואלי עם מנהיגי האמירויות והודו, במסגרת פסגת I2U2 – ואז יקיים מסיבת עיתונאים משותפת עם לפיד.

ביקור ביידן בישראל (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
התמונה הקבוצתית - נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה יאיר לפיד, ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט, מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, שרי ממשלת ישראל ומכובדים נוספים. | צילום: קובי גדעון , לע"מ
ביקור ביידן בישראל (צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90)
ביידן בישראל | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

על פי לוח הזמנים של הביקור, בהמשך היום אמור נשיא ארה"ב להשתתף באירוע קבלת פנים בבית הנשיא שבו יעניק לו הרצוג את עיטור הנשיא, ושם הוא גם צפוי לפגוש את ראש האופוזיציה מר בנימין נתניהו.

חסימות הכבישים היום יתמקדו בעיקר בתוך הבירה עצמה – במרכז העיר ובשכונת רחביה. בין השאר צפויים להיחסם רחוב המלך דוד והרחובות המובילים לבית הנשיא. בשעות הערב, ייחסמו הכבישים המובילים לאצטדיון טדי, בשל אירועי המכביה.

אולם הנשפים שהוקצה לפמליית ביידן

חלק ניכר מהיום יבלו הנשיא וחברי פמלייתו בקומות התחתונות של מלון וולדורף אסטוריה – האזור העסקי. המלון הקצה אולם נשפים אחד ו-12 חדרי ישיבות שישמשו בביקור ביידן את ראש הממשלה, נשיא ארה"ב, הפמליות והתקשורת. כל החדרים מצוידים בכל האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים לניהול שיחות ועידה והקרנות.

אולם הנשפים של וולדורף אסטוריה, שבחלקו תתקיים מסיבת העיתונאים ובחלקו הוועידה הווירטואלית הבין-לאומית, הוא אולם האירועים הגדול ביותר בירושלים. הוא משתרע על כ-700 מ"ר, בעל תקרות המיתמרות ל-6 מטרים ללא עמודים, ובוא יכול להכיל עד כ-900 איש לקבלת פנים.

סוויטת ירושלים במלון המלך דוד (צילום: אורי אקרמן)
הסוויטה הנשיאותית במלון המלך דוד | צילום: אורי אקרמן
ביקור ביידן: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל (צילום: רויטרס)
קבלת הפנים בישראל לנשיא ביידן | צילום: רויטרס

צמוד לאולם הנשפים יש מבואה שבה תשהה התקשורת במהלך היום. שטחה כ-500 מ"ר והיא בדרך כלל משמשת לקבלות פנים, תערוכות ומפגשים בטרם כניסה לאולם הנשפים המרכזי. אולם הנשפים והמבואה מצוידים בנברשות קריסטל ענקיות אשר בנויות מ-15,000 חלקים.

לוח הזמנים להיום – יום חמישי, 14.7.2022

11:15 – מפגש דו-צדדי ישראל-ארה"ב: לפיד וביידן יקיימו פגישה, ולאחר מכן יקיימו פגישה מורחבת עם הצוותים של שני הצדדים. בפגישה צפוי להשתתף גם ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט. המנהיגים ידונו באיום האיראני, וככל הנראה גם בקידום היחסים עם סעודיה. אחרי הפגישה הזו ביידן ייפגש עם ראש האופוזיציה נתניהו.

12:30 – ביידן ולפיד יקיימו מפגש וירטואלי במסגרת I2U2. מדובר במפגש רב-צדדי עם מנהיגי ארבע מדינות: ישראל, ארצות הברית, הודו ואיחוד האמירויות. ה-I2U2 הוקם באוקטובר 2021, בעקבות יוזמה של שרי החוץ אז של ארבע המדינות, כחלק מביקור שר החוץ ההודי בישראל.

14:00 – מסיבת עיתונאים משותפת של ביידן ולפיד.

16:45 – פגישה עם נשיא המדינה יצחק הרצוג

17:20 – הנשיא ביידן ייפגש בבית הנשיא עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו.

18:20 – טקס קבלת פנים בבית הנשיא בהשתתפות רה"מ לפיד – שם הרצוג יעניק לביידן את עיטור הנשיא.

19:45- טקס פתיחת המכביה באצטדיון טדי, בירושלים. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נשיא המדינה הרצוג ורה"מ לפיד ינכחו בטקס. הרצוג יישא דברים, גם לפיד אמור היה לנאום, אך כפי שפורסם השבוע ב"מהדורה המרכזית", בעקבות סדר הדוברים – לפיד החליט לבטל את נאומו בטקס. השלושה יצפו במופע הפתיחה הרשמי של התחרות, שבמסגרתו ייכנסו לאצטדיון משלחות הספורטאים והספורטאיות מרחבי העולם. כמו כן, תודלק "אש המשחקים" עם פתיחת אירועי המכביה.

_OBJ

מחר, יום שישי, ביקורו של ביידן יתמקד בפלסטינים. נשיא ארה"ב יגיע תחילה לסיור בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה במזרח ירושלים. לאחר מכן, יגיע לבית לחם ויקיים פגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. עם סיום הפגישה, הפמליה תעשה את דרכה בחזרה לנתב"ג, ומשם ימריא הנשיא לסעודיה.