נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן נחת אתמול (רביעי) עם מטוסו "אייר פורס 1" בשעה 15:15 בנתב"ג והחל את ביקורו הרשמי בישראל. לאחר שאתמול החסימות התמקדו בצירים המובילים לירושלים, היום עיקר החסימות יהיו בתוך הבירה עצמה - במרכז העיר ובשכונת רחביה. N12 עושים סדר בביקור הנשיא: החסימות הצפויות - והלו"ז המלא

חסימות הכבישים

החל מהשעה 10:00 בבוקר ייסגרו לתנועה הרחובות הסמוכים למלון דוד המלך שבו משתכן הנשיא, ולבית המלון וולדורף אסטוריה שבו יערוך סדרת פגישות בשעות הבוקר והצוהריים. הרחובות שייחסמו לתנועה: שלמה המלך – יצחק קריב, מצומת דוד המלך-ז'בוטינסקי לכיוון דוד המלך, כיכר פריז לכיוון רחוב אגרון, מצומת הלל-מנשה בן ישראל לכיוון אגרון.

בהמשך גם ייחסמו הרחובות המובילים לבית הנשיא בשכונת רחביה, לקראת הקראת הגעתו של ביידן לפגישה עם הרצוג וראש האופוזיציה. הרחובות שייסגרנו לתנועת כלי רכב: מצומת דוד המלך-ז'בוטינסקי עד בית הנשיא, מצומת שלמה המלך-קריב לכיוון המלך דוד, כיכר פריז לכיוון קרן היסוד, מצומת בית לחם-עמק רפאים לכיוון המלך דוד, דובנוב לכיוון ז'בוטינסקי, מרח' הנשיא פינת הארי לכיוון בית הנשיא.

ביקור ביידן בישראל: הנשיא יורד מהמטוס (צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, פלאש 90)
ביידן נוחת בישראל | צילום: Noam Revkin Fenton Flash90, פלאש 90

בשעות הערב ייחסמו לתנועה הרחובות המלך דוד, קרן היסוד, עזה, הרצוג וגולומב. כמו כן, המשטרה נערכת במקביל לטקס פתיחת המכבייה באצטדיון טדי, שבו צפוי להשתתף גם הנשיא ביידן.

כביש 1 שנחסם לתנועה לסירוגין עם נחיתת נשיא ארה"ב - שב לפעול כסדרו, וכך גם כביש 6 והכבישים הבין-עירוניים שהיו חסומים. בשעות הערב אמש במשטרה עדכנו שכל הצירים נפתחו לתנועה. בזמן חסימת הכבישים נוסעים רבים דיווחו על עומסים כבדים בדרכים החלופיות לירושלים.

מחר, יום שישי: צפויים חסימות ופקקים בתוך ירושלים. ביידן צפוי להגיע לשדה התעופה במסוק ולכן בוטלה חסימת כביש 1 בשעות הבוקר.

המבצע המשטרתי לאבטחת שיירת הנשיא נקרא "מגן כחול 3". בדיון הערכת המצב קודם לביקור, שבו השתתפה צמרת המשטרה ומערכת הביטחון, אמר המפכ"ל קובי שבתאי: "זהו מבצע לאומי וביקור אסטרטגי שמשטרת ישראל מובילה". הוא סיפר שיותר מ-16 אלף שוטרים ולוחמים ישתתפו באירוע והדגיש: "המשימה המרכזית שלנו היא לאפשר את הביקור ללא אירועים חריגים – לא נחסוך בשום אמצעי ויכולת".

בתדרוך המשטרה התייחס תת-ניצב מוריס חן להיערכות לאיומים על הביקור: "תתבצע פעילות מנע בתיאום עם שב"כ כדי למנוע אי-סדר, בדומה לביקורים ממלכתיים קודמים. חמ"ל משותף יפעל כדי לרכז את כל המידע על הסתה – בשיתוף פעולה בין צה"ל, השב"כ והמשטרה". עוד הוא אמר שיש היערכות מוגברת של צה"ל בכל הגבולות – "בדגש על יהודה ושומרון, המטרה היא שהביקור יעבור בשלום".

ביקור ביידן: הכבישים שייחסמו ביום חמישי

ביקור ביידן בישראל: מפת סגירת הכבישים בירושלים ביום שישי

ניצב-משנה ארז תבור, קצין אג"ם מחוז ירושלים, אמר: "אנחנו מתמקדים בשלוש משימות – אבטחה, שמירה על הסדר הציבורי ושמירה על שגרת החיים. כוחות המשטרה ומג"ב יהיו פרוסים לכל אורך הצירים במחוז". הוא הדגיש כי "לא נאפשר לאיש להפר את החוק ונפעיל יד קשה כנגד המסיתים למיניהם, נשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו".

לוח הזמנים של ביקור ביידן

לוח הזמנים של ביידן במהלך שהותו בישראל צפוי להיות גדוש באירועים ובפגישות עם ראשי המדינה. נשיא ארצות הברית ישהה בישראל בימים רביעי וחמישי, וביום שישי יבקר במזרח ירושלים ובבית לחם – עד להמראתו מנתב"ג בדרך לסעודיה.

יום רביעי, 13.07.2022

15:30 - הנשיא ביידן נוחת בנתב"ג.

15:45 - נשיא ארה"ב יתקבל בטקס קבלת פנים רשמי בנתב"ג. נשיא המדינה יצחק הרצוג, ראש הממשלה יאיר לפיד וראש הממשלה החליפי נפתלי בנט יקבלו את פניו כשיירד מן המטוס. בשל הקורונה והחום הכבד ימתינו שרי הממשלה בטריבונה מיוחדת, ולא ילחצו את ידיו של הנשיא בסבב קבוע כפי שהיה נהוג בשנים קודמות. הטקס יכלול דברי ברכה קצרים, שטיח אדום, דגלים והתנגנו בו המנוני שתי המדינות.

16:15 - ביידן יסייר במתחם מערכות ההגנה הרב שכבתית של משרד הביטחון, שהוצב לטובת הביקור, בנמל התעופה בן-גוריון. לפיד וגנץ יציגו לביידן את היכולת של מדינת ישראל נגד טילים. שר הביטחון ימסור סקירה בנוגע לשיתופי הפעולה בין מערכות הביטחון. לאחר מכן תוצג לנשיא תצוגת אמצעים של מערך ההגנה הרב שכבתי הישראלי. במסגרת זו, תוצג לראשונה לנשיא האמריקאי מערכת "מגן אור", מערכת הגנה בלייזר ליירוט רקטות, כטב"מים ופצמ"רים.

17:35 - נשיא ארה"ב יבקר במוזיאון יד ושם בירושלים יחד עם ראש הממשלה ונשיא המדינה. 

ביקור ביידן בישראל: לוח הזמנים

יום חמישי, 14.07.2022

11:15 - מפגש דו-צדדי ישראל-ארה"ב: לפיד וביידן יקיימו פגישה, ולאחר מכן יקיימו פגישה מורחבת עם הצוותים של שני הצדדים. בפגישה צפוי להשתתף גם ראש הממשלה החליפי נפתלי בנט. המנהיגים ידונו באיום האיראני, וככל הנראה גם בקידום היחסים עם סעודיה. אחרי הפגישה הזו ביידן ייפגש עם ראש האופוזיציה נתניהו.

12:30 – ביידן ולפיד יקיימו מפגש וירטואלי במסגרת I2U2. מדובר במפגש רב-צדדי עם מנהיגי ארבע מדינות: ישראל, ארצות הברית, הודו ואיחוד האמירויות. ה-I2U2 הוקם באוקטובר 2021, בעקבות יוזמה של שרי החוץ אז של ארבע המדינות, כחלק מביקור שר החוץ ההודי בישראל.

14:00 - מסיבת עיתונאים משותפת של ביידן ולפיד.

16:45 - פגישה עם נשיא המדינה יצחק הרצוג.

17:20 - הנשיא ביידן ייפגש בבית הנשיא עם ראש האופוזיציה בנימין נתניהו

18:20 - טקס קבלת פנים בבית הנשיא בהשתתפות רה"מ לפיד – שם הרצוג יעניק לביידן את עיטור הנשיא.

19:45- טקס פתיחת המכביה באצטדיון טדי, בירושלים. נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, נשיא המדינה הרצוג ורה"מ לפיד ינכחו בטקס. הרצוג יישא דברים, גם לפיד אמור היה לנאום, אך כפי שפורסם אמש במהדורה המרכזית, בעקבות סדר הדוברים - לפיד החליט לבטל את נאומו בטקס. השלושה יצפו במופע הפתיחה הרשמי של התחרות, שבמסגרתו ייכנסו לאצטדיון משלחות הספורטאים והספורטאיות מרחבי העולם. כמו כן, תודלק "אש המשחקים" עם פתיחת אירועי המכביה.

ביום שישי, ביקורו של ביידן יתמקד בפלסטינים. הוא יגיע תחילה לסיור בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה במזרח ירושלים. לאחר מכן, יגיע לבית לחם ויקיים פגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. עם סיום הפגישה, הפמליה תעשה את דרכה בחזרה לנתב"ג, ומשם ימריא הנשיא לסעודיה.  

ביקור ביידן: נשיא ארה"ב, יאיר לפיד, יצחק הרצוג (צילום: רויטרס)
ביידן יערוך פגישות עם צמרת ההנהגה הישראלית | צילום: רויטרס

הנשיא ביידן יגיע בליווי פמליית ענק, שכוללת מאות רבות של אנשי צוות ומאבטחים, שייסעו ב-80 כלי רכב. במטוס נפרד יגיעו גם 120 עיתונאים, מתוכם עשרות כתבים של הבית הלבן. הפמליה תתארח בשלושה בתי מלון בירושלים – המלך דוד, מצודת דוד וממילא. בימים האחרונים עשתה דרכה לישראל רכבת אווירית ובבטנה ציוד אמריקני ורכבים שישמשו את הנשיא בבקרו כאן.

נושאי הביקור

איראן: לשתי המדינות ברור שהסכם הגרעין המחודש קרס, ולכן יש רצון – לישראל ולארצות הברית – לתאם עמדות וציפיות בנושא. לפיד יבקש מביידן להפעיל את מנגנון ה"סנאפ בק" בהסכם עם איראן, כלומר – להחזיר אותו למועצת הביטחון של האו"ם ולהטיל מחדש את הסנקציות. עוד צפוי ראש הממשלה לומר לנשיא האמריקני שקיים צורך להציב מחדש איום צבאי אמין מול האיראנים – שרק הוא יחזיר אותם לשולחן המשא ומתן.

הפלסטינים: ביידן ייפגש עם אבו מאזן, על רקע המסר המאיים ששיגר בכיר הרשות הפלסטינית חוסין א-שיח' ליו"ר הרשות – שלפיו הפלסטינים מצפים לתחילתו של אופק מדיני ולעמידה של הממשל האמריקני בהתחייבויותיו, אחרת – ההנהגה הפלסטינית תפנה לביטול ההכרה של אש"ף בישראל.

לצד הביקור בבית לחם, מדובר בביקור ראשון של ביידן במזרח ירושלים. הוא צפוי להודיע על חידוש כספי הסיוע של האמריקנים למערכת הבריאות במזרח ירושלים, בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

אבו מאזן וג'ו ביידן (צילום: רויטרס)
המוקד ביום שישי - הרשות הפלסטינית. ביידן ואבו מאזן, ארכיון | צילום: רויטרס

כצעד הצהרתי-מדיני של ארצות הברית כלפי הפלסטינים, הממשל החליט על הפרדה מחדש משגרירות ארצות הברית בירושלים של המחלקה שעוסקת בנושא הפלסטיני – והיא תדווח ישירות למשרד החוץ בוושינגטון במקום לשגריר טום ניידס.

סעודיה: כאמור, בסיום ביקורו בישראל – הנשיא ביידן ימריא להמשך מסעו במזרח התיכון, לעיר ג'דה שבסעודיה. שם הוא ייקח חלק בפסגה ערבית אזורית עם שורה של מדינות – סעודיה, איחוד האמירויות, בחריין, עומאן, כווית, קטר, מצרים וירדן.

ביידן צפוי לדון בצעדי נרמול היחסים (נורמליזציה) כלפי ישראל, מצד מדינות ערביות שעדיין לא הצטרפו רשמית להסכמי אברהם. עוזרת שר החוץ האמריקני לענייני המזרח התיכון אמרה: "אני חושבת שתראו כמה דברים מעניינים סביב ביקורו של הנשיא באזור".

_OBJ

גורם סעודי בכיר, יועץ מדיני ליורש העצר מוחמד בן סלמאן (MBS) – אמר שבסעודיה נשקלת אפשרות לקיים פגישה משולשת בין גורמים סעודים, אמריקנים וישראלים – עוד במהלך ביקורו של ביידן או לאחריו. בישראל חושבים שיש הזדמנות להגיע עם ריאד להסכמות על צעדי נרמול (נורמליזציה) מסוימים – ובהם מתן היתר לטיסות ישראליות בשמי סעודיה, והיתר לעולי רגל ישראלים לטוס לחאג' בסעודיה. עם זאת, לא מדובר כלל בנורמליזציה מלאה וכינון יחסים דיפלומטיים מלאים.

האמריקנים דוחפים להסכמה של סעודיה לשילובה של ישראל בברית הגנה אזורית. טרם כניסת ביידן לתפקידו, הוא הבטיח שהממשל בראשותו לא יתייחס אל סעודיה כ"מנודה", והצהיר שידרוש לכייל עמה מחדש את היחסים. מעמדה האזורי של סעודיה ותפקידה החשוב בו, היותה שחקן משפיע בסביבה הים תיכונית והעובדה שהיא יצואנית הנפט השנייה בגודלה בעולם – הם רק חלק מהסיבות שביידן החליט לבסוף שכן לבקר בסעודיה.