היום (שני) נמשכות השיחות בין הקואליציה לאופוזיציה - לקראת הדיון בהכנת החוק לפיזור הכנסת, שצפוי להעלות להצבעה במליאה מאוחר יותר היום, אך עדיין אין הסכמות. חברי הכנסת בועז טופורובסקי, איתן גינזבורג, ניר אורבך, יואב קיש ודוד ביטן דנים כדי להגיע להסכמה. על הפרק: מימון המפלגות, תאריך הבחירות וכמה חוקים לניקוי השולחן. בשלב הזה ועדת הכנסת דנה בהכנת החוק לקראת העלאתו למליאת הכנסת לקריאה ראשונה.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

הקואליציה עושה כל שביכולתה להעברת החוק מהר ככל הניתן, כדי לסכל את הניסיונות האחרונים של האופוזיציה להקים ממשלה חלופית בכנסת הזו. מנגד, באופוזיציה מנסים לעכב את התהליך כדי למצות את המגעים. כך או כך, על פי כל ההערכות, החוק לפיזור הכנסת יאושר, ומדינת ישראל צפויה ללכת לבחירות שיתקיימו בסוף אוקטובר או בתחילת נובמבר.

כחלק מהניסיונות להאיץ את המהלך, בקואליציה ינסו לגרום לכך שוועדת הכנסת תאפשר שמרגע שהחוק יעלה במליאה - היא לא תפוזר מבלי שחברי הכנסת הצביעו עליו בשלוש קריאות. אם זה מה שיקרה, חברי הכנסת עשויים להישאר במליאה עד השעות הקטנות של הלילה, שכן באופוזיציה צפויים לנסות לעכב את ההצבעה כמה שיוכלו.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

בקואליציה ניסו להקדים את התכנסות המליאה לשעה 11:00, אך לא הצליחו, וחברי הכנסת יתכנסו להצבעה המכרעת אחרי השעה 16:00. לפי שעה, אין הסכמות בין הצדדים על סדר היום במליאה, ולא על תאריך הבחירות שיובא כחלק מנוסח החוק לפיזור הכנסת. זו הסיבה לכך שעדיין לא ברור באיזו שעה יתחיל הדיון במליאה על החוק.

"אין שום מו"מ עם נתניהו לממשלה חלופית"

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין מתקווה חדשה הבהיר הבוקר בריאיון ל-FM103 שאין כל מגעים לממשלה חלופית בכנסת הזו. "אין שום מו"מ עם נתניהו על הקמת ממשלה חליפית", אמר. "זה לא קרה, לא קורה ולא יקרה. זה ששולחים אלינו שליחים כל הזמן זה לא מו"מ, כי התשובה היא לא".

יאיר לפיד  (צילום: בועז אופנהיים)
צפוי להיכנס לתפקיד רה"מ כבר מחר. שר החוץ לפיד | צילום: בועז אופנהיים

הוא הוסיף: "ברגע שהקואליציה התפרקה אין מנוס אלא ללכת לבחירות - אין מצב לממשלה חלופית". אלקין גם התייחס לפרסום ב"אולפן שישי" על מגעים לריצה משותפת עם כחול לבן ואמר: "אין כרגע דיבורים עם גנץ - אנחנו כתקווה חדשה רצים לבד".

לפיד ייכנס לתפקיד ראש ממשלת המעבר עם התפזרות הכנסת. טקס החילופים בין בנט ללפיד צפוי להתקיים מחר או לכל המאוחר ברביעי. את ישיבת הקבינט שנקבעה ליום שלישי ינהל לפיד במקום בנט - לראשונה כראש ממשלה. בשבוע שעבר אושר החוק בקריאה טרומית. 110 חברי כנסת תמכו בו, אף אחד לא התנגד.

על רקע הדברים הללו, ביום חמישי תקנות יו"ש צפויות לפקוע. התפזרות הכנסת עד חמישי תחדש אותן אוטומטית, מה שיחייב את הממשלה שתוקם להעלות אותן שוב להצבעה בכנסת. אם הכנסת תאשר את התקנות – הן יהיו תקפות לשלוש שנים. בליכוד לא מוכנים לחוקק אותם מחדש בקדנציה הנוכחית - כדי להקשות על הניסיונות של לפיד וגנץ להרכיב ממשלה לאחר הבחירות.