בהיעדר רוב לקואליציה: מפלגות האופוזיציה הצליחו להעביר היום (רביעי) חוקים במליאת הכנסת נגד עמדת מפלגות הממשלה.

חוק לביטול רפורמת הטלפונים הכשרים עבר בתמיכה של 57 חברי כנסת מול 43 מתנגדים, בעוד שבין התומכים היו חברי מרצ שהתבלבלו וחלק מרע"ם. גם הצעת החוק של גלית דיסטל-אטבריאן מהליכוד להורדת שיעורי המס במתכונת מצע ימינה לבחירות עברה ברוב של 51 מול 50, למרות שחברי ימינה הצביעו נגד ההצעה. 

 מוקדם יותר יצאה המליאה להפסקה זמנית - ולאחריה חודשה ההתכנסות במליאה. בליכוד דרשו ממזכיר הכנסת באמצעות חה"כ אופיר אקוניס לחדש את הדיון. הצעד הזה הגיע לאחר שכבר נאלצה הקואליציה למשוך שורת הצבעות על חוקים בעקבות ההכרזה של חבר הכנסת ניר אורבך.

בצל התפוררות הממשלה, בליכוד מקווים להפיל אותה כבר בשבוע הבא. עם זאת, יש סימני שאלה שמרחפים באוויר - כיצד אורבך מתכוון להקים ממשלה חלופית, איך תפעל הרשימה המשותפת ומה בסביבת נתניהו מתכוונים להשיג? כל התרחישים שעומדים על הפרק.

סיקור המשבר הפוליטי ב-N12:

חידת אורבך

יומיים לאחר שחה"כ אורבך מימינה החליט להקפיא את חברותו בקואליציה עד לאישור תקנות יו"ש, נראה כי באופוזיציה אופטימיים באשר ליכולת לגייס אותו לתמוך בהצבעה בקריאה טרומית על פיזור הכנסת שצפויה לעלות כבר ביום רביעי הבא.

יחד עם זאת, אורבך מתכוון לוודא לפני כן שהתיק שלו בליכוד מובטח למקרה שהממשלה תיפול. לצד זאת, הוא חש אי נוחות מהמלכת לפיד לראשות הממשלה ומעוניין שבנט יכהן כראש ממשלת המעבר. על כן, ייתכן שאורבך יתמוך בפיזור הכנסת בהצבעה טרומית ואז ייתן פרק זמן נוסף להקמת ממשלה חלופית.

 

בליכוד מתכננים להפיל את הממשלה

בימים קריטיים אלו, בליכוד פועלים מסביב לשעון כדי לגבש רוב - לקראת ההצבעה על פיזור הכנסת. המהלך שצפוי אורבך להוביל, יכול לדחות את הבחירות לכיוון חודש נובמבר וכן להשאיר פתח להתפחויות נוספות. לצד זאת, אם החוק לא יעבור, הממשלה יכולה לשרוד עוד זמן ממושך, ולכן בליכוד עורכים בדיקות מקיפות ויעלו את הצעת החוק רק אם יהיו בטוחים שהיא תעבור.

הלחצים על רינאוי-זועבי

 לנוכח ההחלטה של חה"כ הסוררת ממרצ להצביע נגד תקנות יו"ש וההודעה שתמשיך להצביע נגדן, בקואליציה ממשיכים להפעיל עליה מכבש לחצים וקוראים לה להתפטר. אולם, בריאיון שהתקיים ב"פגוש את העיתונות" ביום שבת, היא הבהירה כי אין בכוונתה להתפטר מהכנסת, חזרה על דבריה והסבירה: "אני לא סחטנית - אני באה לשרת את הציבור הערבי".

"הפוליטיקאים היהודים בקואליציה רוצים אותנו ככלי, סילמן ושקד הן מי שמפרקות את הקואליציה", טענה באולפן. עוד אמרה: "נפגשתי עם לפיד והדרישה היחידה שלי הייתה שלא אתמוך בחוקים שקשים לפלסטינים. חזרתי לקואליציה והייתי במצב קשה מבחינת הציבור הערבי - הם לא רצו שאחזור".

הקריאות לג'ידא רינאוי-זועבי להתפטר
הקריאות לג'ידא רינאוי-זועבי להתפטר

 >> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן

הח"כ המתנדנד ברע"ם

לאחר שחה"כ מאזן גנאים (רע"ם) הצביע נגד חוק תקנות יו"ש  - למרות ניסיונות השכנוע, ההערכה היא כי הסיכוי שיתפטר נמוך. כעת, נראה כי בסיעתו ובקואליציה בכלל מתכוונים להפעיל עליו לחץ על מנת לגרום לגנאים לחזור בו ולתמוך בתקנות.

יושב ראש מפלגת רע"ם מנסור עבאס וחה"כ מאזן גנאים (צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images)
סיכוי נמוך שחה"כ גנאים יתפטר | צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images

עבאס במסר תקיף לקואליציה

יו"ר רע"ם מנסור עבאס התייחס הבוקר לדבריו של סגן שר הדתות מתן כהנא, שאמר כי "אם היה יכול - היה לוחץ על כפתור ושולח את כל הערבים לשווייץ", אתמול. "טוב שאין כפתור, לא בידיים של כהנא ולא בצד השני - שכל אחד יכול להעיף ערבים החוצה", אמר עבאס לאריה גולן בכאן רשת ב'. "אני רוצה שכל אחד מהצדדים יגיע למסקנה שאנחנו צריכים לחיות ביחד ולא מתוך אילוץ", המשיך.

"אפילו אם יש לנו כפתור – אנו בוחרים שלא להפעיל אותו מתוך בחירה והשלמה עם הצד השני", המשיך עבאס. הוא מתח ביקורת על כהנא ואמר: "זו סובלנות מתוך אילוץ, לא סובלנות מהותית. אנחנו צריכים שהסובלנות תהיה מתוך בחירה ולא מתוך חוסר ברירה. צריך לשנות פאזה, מדאיגה אותי ההסתה, השנאה והאלימות של האנשים שלוחצים על 'הכפתורים' האלה".

המשותפת צפויה לתמוך בפיזור הכנסת 

עוד סימן שאלה שמעסיק את האופוזיציה הוא הרשימה המשותפת, שאומנם הצהירה שתצביע בעד פיזור הכנסת לפחות בקריאה הטרומית, אבל קיים חשש מסויים מפני תרגיל. ההערכה היא שבסופו של דבר המפלגה תצביע בעד פיזור הכנסת. חה"כ אחמד טיבי הבהיר אמש ב"שש עם" כי "אם תהיה הצבעת אי-אמון - המשותפת תתמוך".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית