הפסד נוסף לקואליציה: חוק תקנות יו"ש נפל בתום הצבעה דרמטית שהתקיימה אמש (שני) במליאת הכנסת. חלק מחברי הקואליציה נעדרו מההצבעה - וחברי הכנסת מאזן גנאים מרע"ם ורידא רינאווי-זועבי ממרצ הצביעו נגד החוק, כפי שהכריזו מראש. בניסיון להחזיק את הממשלה: עבאס מתכנן צעדים חריפים נגד גנאים - ואף הכרזה עליו כפורש.

חברי הקואליציה שנעדרו או התנגדו להצבעה: רע"ם - יו"ר המפלגה מנסור עבאס נעדר, ח"כ ווליד טאהא נעדר, ח"כ אימאן חטיב יאסין נעדרה, ח"כ מאזן גנאים התנגד. ממרצ - ח"כ רידא רינוואי זועבי התנגדה. גם ח"כ עידית סילמן שרבים תהו כיצד תפעל, נעדרה מההצבעה. 

לאחר שגנאים הצביע נגד החוק, התנפלו עליו חברי הכנסת אורבך וקארה מימינה וצעקו לעברו: "בושה". במקום התפתחה מהומה, חברי הכנסת טיבי ועודה יצאו להגנתו של גנאים וצעקו על אורבך: "מה אתה מאיים עליו?". קארה צעק לעבר אחד מהם חזרה: "תתבייש".

מהומה בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)
מהומה בכנסת לאחר הצבעת גנאים נגד תקנות יו"ש | צילום: ערוץ הכנסת

טרם ההצבעה, ראש הממשלה נפתלי בנט נשמע אופטימי ביציאה מלשכתו בכנסת: "חוגגים עכשיו שנה לממשלה. בשבוע הראשון – אמרו שלא נגמור את השבוע, ובחודש הראשון אמרו שלא נגמור את החודש. עכשיו חוגגים שנה של צמיחה, של אבטלה סופר נמוכה, של ביטחון בעוטף עזה – וגם את זה אנחנו נחצה בעזרת השם". 

מוקדם יותר תועד יו"ר רע"ם מנסור עבאס במליאת הכנסת משוחח עם ח"כ זועבי ממרצ וח"כ גנאים מסיעתו בניסיון לשכנע אותם עם הקואליציה. לאחר מכן ניגש השר עיסוואי פריג' ממרצ לשוחח עם השניים. מוקדם יותר נפגשו שר המשפטים סער וראש הממשלה בנט ודנו בנושא.

מליאת הכנסת
מליאת הכנסת
עבאס מנסה לשכנע את גנאים ורינאוי-זועבי
מליאת הכנסת

ח"כ עידית סילמן סירבה לענות לשאלתו של בנט בישיבת סיעת ימינה כיצד תצביע על תקנות יו"ש. בהמשך נכנסה לפגישה עם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'.

גדעון סער (צילום: ערוץ הכנסת)
גדעון סער | צילום: ערוץ הכנסת

סער פנה לאופוזיציה: "אתם חותרים לאנרכיה"

שר המשפטים סער הציג את החוק במליאה ותקף את האופוזיציה: "העברת חוק תקנות יו"ש הוא קריטי להמשך הסדר הציבורי ביהודה ושומרון. אם החוק לא יעבור זה לא יאפשר למי שמתגורר ביו"ש לקבל רישיון נהיגה או לקבל רישיון פסיכולוג. זה נוגע גם לחוק האימוץ ולחוק הפונדקאות".

סער הוסיף: "אם החוק לא יעבור, האזור יהפוך לג'ונגל - ולעיר מקלט לעבריינים. האזרחים שם יחיו בתוהו ובוהו. ביטחונם של אזרחי ישראל ביו"ש ובכלל מחייב את העברת החוק. המשמעות של אי העברתו היא גם פגיעה ביכולת לקיים חקירות ביטחוניות. אחריותו של כל נבחר ציבור תיבחן בעת הזו ללא קשר לשיוכו הפוליטי או תפיסת עולמו הפוליטית, אינני חושב שיש איזשהו ציבור המעוניין באנרכיה בשטחי יהודה ושומרון תחת שלטון ישראל, בריסוק הזיקה הישראלית ליו"ש - ולשם אתם חותרים לצערי (בפנייה לאופוזיציה)".

"יש רגעים מכריעים בדמוקרטיה, הרגע הזה הוא מכריע משום שבו מוגדר האם כל דבר יכול להיות כלי משחק פוליטי", הכריז סער, "ברגע הזה מוכרע האם אנחנו מאמינים ששימור הזיקה המשפטית שלנו לשטחי יו"ש הוא בליבת האינטרס הלאומי שלנו. האם אנחנו יכולים לקיים את שליטתנו באזור יו"ש או שאנחנו רוצים להפוך את האזור הזה ותושביו לאנשים למעשה ללא מעמד? לרסק לחלוטין את המעטפת המשפטית ביו"ש זה בלתי נסלח. כשאזרחי ישראל יבינו מה משמעות הדברים, הם לא יסלחו למי שיעשה זאת - מביבי ועד טיבי".