הטלטלה בממשלה: מועצת השורא מתכנסת הערב (שלישי) בכפר קאסם במטרה לקבל החלטה בנוגע לסוגיית הישארותה של רע"ם בקואליציה. על פי מה שמסתמן כעת בדיונים המתוחים, רע"ם תמשיך את הקפאת חברותה בקואליציה ולא תגיע מחר להצבעה על פיזור הכנסת – אך לא תפרוש ממנה סופית.

כל עוד הדברים יהיו תלויים בעבאס, רע"ם לא תפרוש מהקואליציה. זאת, למרות שיו"ר המפלגה מאמין גם כן שהממשלה סיימה את דרכה - אך בין היתר הוא לא רוצה להיתפס כמי שהפיל אותה. החלטה נוספת שצפויים לקבל במועצת חכמי הדת שמנהיגה את המפלגה היא שחברי רע"ם יתעלמו מראש הממשלה נפתלי בנט ויפעלו באופן בלעדי מול שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. זאת, בעקבות ההצהרות של בנט בימים האחרונים - בעיקר בנושא ירושלים ומסגד אל-אקצא.

כמו כן, במפלגה יפתחו במשא ומתן עם הקואליציה שאותו יוביל וליד טאהא ולא מנסור עבאס שעומד בראש הסיעה - מה שמבשר על קו חריף יותר ודרישות נוקשות יותר, במיוחד בנושאים הקשורים למסגד אל-אקצא ולאזור הנגב.

ח"כ ואליד טאהא, מפלגת רע"ם (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
צפוי להוביל את המשא ומתן מול הקואליציה, ח"כ טאהא | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

בקואליציה איבדו את הקשר עם רע"ם

בליכוד החליטו להעלות מחר את הצעת החוק לפיזור הכנסת במטרה להעביר אותה בקריאה טרומית רק אם חברי רע"ם ינכחו במשכן, אך ימנעו מכך אם חברי השותפה הערבית בקואליציה ייעדרו. במקביל, במפלגת האופוזיציה תקפו את הממשלה ומסרו כי "העובדה שעתיד הממשלה הנוכחית תלוי במועצת השורא של האחים המוסלמים היא עוד שפל היסטורי אליו גורר אותנו בנט. ממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור".

בקואליציה מודאגים מאוד מההתנהלות של רע"ם, ששונה ממחלוקות קודמות עם המפלגה שבהן התקשורת עם אנשיה נותרה יציבה והשותפות הקואליציוניות היו מעודכנות במהלכים שלה. הפעם, שאר חברי הקואליציה נותרו תחת "ערפל קרב מוחלט" לאחר שברע"ם ניתקו למעשה מגע משאר המפלגות ומתכנסים במנותק מהן לקבלת ההחלטות.

ראש הממשלה נפתלי בנט, לפיד וליברמן בישיבת ממשלה (צילום: חיים צח, לע"מ)
"ערפל קרב", בממשלה איבדו את הקשר עם רע"ם | צילום: חיים צח, לע"מ

בימינה העבירו לרע"ם מסר שלפיו הם יתקשו לעמוד בלחץ שייווצר אם ההחלטה לפיזור הכנסת תעבור מחר בקריאה טרומית. אם זה יקרה היא תועבר לוועדת הכנסת שבראשה יושב חבר ימינה ניר אורבך, שהציב גם הוא אולטימטומים מהצד השני להמשך כינונה של הממשלה ונמצא "חצי רגל" מחוץ לה. בעוד שברע"ם מאמינים שיוכלו לחזור בהמשך לפעילות מלאה בקואליציה כאילו דבר לא קרה - בימינה מבהירים שהמצב שונה בהחלט.

הליכוד: "ממשלה שתלויה בתומכי טרור"; יו"ר רע"ם: "נתניהו ניהל איתנו מו"מ"

בליכוד הגיבו הערב לפלונטר הפוליטי: העובדה שעתיד הממשלה הנוכחית תלוי במועצת השורא של האחים המוסלמים היא עוד שפל היסטורי אליו גורר אותנו בנט. ממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס בתגובה לליכוד: רע״מ ממששת את זכותה הדימוקרטית במדינת ישראל. גם נתניהו המתין להחלטות מועצת אלשורא של רע״מ כאשר ניהל איתנו משא ומתן כדי להקים ממשלה ונפגש אתי 4 פעמים במעונו בבלפור. רע״מ ומוסדותיה ובתוכם מועצת אל-שורא גוף דמוקרטי לגיטימי וחוקי במדינת ישראל, מתנהלת בצורה אחראית וממלכתית, למרות נסיונות ההסתה והדיליגיטימציה שלך, רע״מ מקיימת את חובתה האזרחית ומחויבותה לחברה הערבית וזהותה. ביבי, אף אחד לא מאמין כבר למסע הדה-לגטמציה שלך.

הליכוד בתגובה לעבאס: מעולם לא היינו ולעולם לא נהיה תלויים במועצת השורא לקיום ממשלה בהנהגתנו במדינת ישראל

עודה: פונים אלינו מרע"ם, נצביע בעד פיזור הכנסת

הבוקר דיווחנו לראשונה כי בכירים במפלגת רע"ם ובמועצת השורא נועדו ביומיים האחרונים עם ראשי הרשימה המשותפת ודנו על איחוד מחודש, לאחר הנתק והמחלוקות שנוצרו מאז שהתפצלה רע"ם מהרשימה בבחירות האחרונות.

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה התייחס מוקדם לדיווח בריאיון לתוכנית "שש עם" וטען כי "לא הייתה ישיבה מסודרת עם אף אחד מהתנועה האסלאמית, אבל חלק מהם פונים אליי ואומרים לי 'עשינו טעות קשה כשנפרדנו מהמשותפת עם הקו החדש של רע"ם, אנחנו רוצים לחזור למשותפת'".

"אנחנו קוראים להם לעזוב את הקו הזה", אמר עודה. "זה קו שלא מתאים כלל, זו ממשלה ימנית רעה מאוד. אתם לא צריכים להיות חלק ממנה". עוד התייחס עודה לפגישתו עם שר הביטחון בני גנץ והפגישה של חברו לסיעה אחמד טיבי עם שר החוץ יאיר לפיד. על רקע האפשרות התאורטית שרע"ם תחזור להיות חלק מהמשותפת והם יצטרפו לממשלה, אמר עודה ש"אנחנו פה בכנסת נפגשים עם כולם. אנחנו לא מקבצים נדבות, אנחנו מבקשים זכויות בראש מורם. יש הרבה דרישות צודקות של האוכלוסייה הערבית בפני השרים הללו".

אחרי שחברי הרשימה המשותפת סייעו לקואליציה והצביעו אתמול נגד הצעות אי האמון בממשלה בשעה שחברי סיעת רע"ם נעדרו, עודה הבהיר כי מפלגתו תצביע מחר בעד החוק לפיזור הכנסת אם הוא אכן יעלה: "אנחנו 6 ח"כים מהמשותפת. כולנו נשתתף בהצבעה. כולנו נצביע בעד פיזור הכנסת, נקודה".