בקואליציה ישאירו את סילמן קרובה? אחרי שאתמול (רביעי) חשפנו את פרישתה הדרמטית של חברת הכנסת מהקואליציה, המגיבים בסביבת ראש הממשלה נפתלי בנט ובממשלה בכלל הקפידו לשמור היטב על כבודה.

הטלטלה בקואליציה - סיקור N12:

"עידית עברה רדיפה במשך חודשים, אלימות מילולית מאנשי ביבי וסמוטריץ' ברמה הנוראית ביותר", מסר בנט רק כ-12 שעות לאחר שפרישתה נודעה ובניסוח שמציג אותה כקורבן – ולא כמי שערקה לעבר המחנה השני. "היא תיארה בפניי את האיומים על מקום העבודה של שמוליק בעלה ועל הילדים שלה בבני עקיבא. היא נשברה בסוף".

שר הביטחון בני גנץ הסתפק באמירה ששוחח עם בנו ושבכחול לבן יפעלו לשמור על הממשלה, וגם במרצ למשל לא יצאו חזיתית נגד חברת הכנסת הפורשת. זאת, בשעה שגורמים מרכזיים בממשלה כמו שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, שר האוצר אביגדור ליברמן, שרת הפנים איילת שקד ושר המשפטים גדעון סער שומרים על שתיקה רועמת.

ראש הממשלה, נפתלי בנט (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ, פלאש 90)
נותר לבד? ראש הממשלה נפתלי בנט | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ, פלאש 90

התקווה של הממשלה

מה שעומד מאחורי אותו האיפוק של חברי הקואליציה ביחסם לסילמן עשוי להיות נעוץ בתקווה שלהם להמשיך לשתף איתה פעולה. סילמן אומנם הודיעה שתפעל להקמת ממשלת ימין, אך לא הודיעה שתצביע בכל מקרה נגד הקואליציה שעד לפני רגע היא הייתה בורג מרכזי בתוכה מתוקף מעמדה כיושבת הראש שלה.

 

בקואליציה, כפי שמסרו כמה מחבריה, מבינים שהמצב לא פשוט אך מקווים בכל זאת להמשיך את עבודת הממשלה. בצל המצב המורכב, יש מי שמאמין שניתן יהיה לשכנע את סילמן להצביע יחד עם חבריה לשעבר, או לפחות לא להתנגד לכל ההצעות. המצב הזה עשוי להשתלם גם עבורה, ולהפוך אותה ללשון המאזניים בכנסת. בינתיים, גורמים בקואליציה אף נשלחו לשוחח עם סילמן כדי להבין מה עומד מבחינתה על הפרק.

במקביל ליחס המכיל כלפי סילמן, מי שדווקא נמצא במוקד מאז פרישתה הוא דווקא עמיחי שיקלי – שעשה את אותו הצעד עוד לפני שקמה הממשלה. אחרי שלא עשו זאת מאז השבעת הממשלה, בימינה מאיימים להכריז על שיקלי כח"כ פורש – מה שימנע את התמודדותו בבחירות הבאות בשורות הליכוד או בכל מפלגה קיימת אחרת שעברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות.

עמיחי שיקלי (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
האש מופנית לשיקלי. המטרה: סילמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

אלא שהמסר כלל לא מכוון לשיקלי – אלא לסילמן. "דעי שהתוכניות שלך עשויות לא להתממש", הם רומזים למי שקיבלה הבטחה לשריון במקום העשירי בליכוד ולמינוי לשרת הבריאות אם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה. המטרה, כאמור, להצליח לשתף איתה פעולה באיזשהו אופן ולמנוע את שיתוק החקיקה בכנסת במצב שבו הממשלה תצליח להמשיך לתפקד על אף כל הקשיים.

כהנא פנה לסילמן: "אפשר לתקן את הממשלה הזאת"

"אני מתפלל להמשך קיומה של הממשלה החשובה הזו ופועל ככל יכולתי שכך אכן יהיה", מסר היום השר לשירותי דת מתן כהנא מימינה במכתב פתוח לחברי הקואליציה שפרסם בפייסבוק. בהמשך הדברים מנה את מה שהוא תופס כהישגי הממשלה, אך התמקד במורכבות הקואליציה וביקר את התנהלות חבריו מהאגף השמאלי.

"בכל מה שקשור באצבעות בעין אחד של השני, יותר מידי פעמים נראה שאתם לא ממש מבינים את הסיטואציה", כתב להם כהנא. "יותר מידי פעמים נראה שכדי להרוויח עוד נקודה וחצי בבייס אתם מוכנים לדרוך לנו על הרגל ואז קצת לסובב. אחרת, אני לא ממש מבין למה דחוף לכם לצאת לסיבוב תקשורתי שמה שנשמע ממנו זה שהממשלה מעודדת הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. אחרת לא ממש ברורה הדחיפות 'להכנס באמאמא של הרבנות"' שהיא מוסד שאמנם חייבים לתקן אבל בעיניים שלנו הוא כמעט מקודש".

 "בהזדמנות הזו אני רוצה לפנות גם אליך, חברתי עידית סילמן", סיכם כהנא את המכתב הארוך שבו תיאר את מורכבות השותפות לצד ההישגים שהביאה לדבריו הממשלה. "יצאנו לדרך יחד. מתוך אמונה שלמה שזה הדבר הנכון לעם ישראל. בחודשים החולפים את היית ראש החץ של הקואליציה. נלחמת עליה ועל תפקודה ולכן גם היית בקו החזית של אש הביקורת. וזו הייתה מתקפה ברוטלית וחסרת מעצורים. במשך חודשים לא נשברת, אבל ברור כמה זה היה קשה. אבל גם אחרי היומיים האחרונים עובדות היסוד לא השתנו. מערכת בחירות נוספת שוב תביא כאוס שלטוני שיפגע במדינה. אני מאמין שגם עכשיו, עדיין אפשר לתקן ולהמשיך ולקיים את הממשלה הזו".