"הפצצה" שהטילה אתמול (רביעי) ח"כ עידית סילמן, שהודיעה על פרישתה מהקואליציה, הכניסה את חברי סיעת ימינה לדריכות. במהלך הלילה סגן השר אביר קארה אירח בביתו את שרת הפנים איילת שקד ואת ח"כ ניר אורבך, והשלושה דנו בהתפתחויות האחרונות וסיכמו לפעול במשותף. במקביל - בימינה שוקלים להכריז על ח"כ שיקלי כפורש.

סיקור N12 על פרישת סילמן

מטרת הפגישה הלילה נועדה למנוע מרוץ "מבוהל" בין השלושה, שבו כל אחד מהם עשוי להקדים את האחרים בדרכו לחיק האופוזיציה - שמשוועת לאצבע ה-61 שתאפשר לה להפיל את הממשלה. כך, במידה ואחד מהם יקבל הצעה מפתה, למשל מהליכוד, הוא יעדכן על כך את האחרים. על אף ההסכמות, הפגישה בהחלט פותחת צוהר לעזיבת הקואליציה במסודר - גם אם לא מיד.

בתוך כך, בסיעת ימינה שוקלים הבוקר להכריז על ח"כ עמיחי שיקלי ח"כ פורש. על פי ההערכות, מטרת הצעד היא לנסות ולהרתיע את סילמן למשוך חברים נוספים במפלגה ולהתפלג מסיעת ימינה. בסביבת שיקלי מעריכים שבימינה לא ינקטו בצעד הזה בסופו של דבר, כי אז תורכב המפלגה מ-6 ח"כים בלבד וכך סילמן תידרש בכל מקרה רק לח"כ נוסף כדי להתפלג (שליש סיעה). לטענתם, הם לא חוששים מהמהלך. במקביל - ח"כ קארה מתנגד למהלך.

זוהי לא הפגישה הפוליטית הראשונה של קארה ביממה האחרונה - אמש פרסמנו שסגן השר נועד עם ח"כ עמיחי שיקלי ועם סילמן, והשלושה ניסחו הסכם להתפלגות מימינה ולהקמת סיעה משותפת, למרות שהם לא חתמו עליו עדיין. כעת מופעל לחץ על קארה ועל חברי כנסת נוספים לחתום על ההסכם.

קארה אמר לראש הממשלה נפתלי בנט שהוא ייפגש עם סילמן כדי לשכנע אותה לחזור בה, והסתיר ממנו את המטרה האמיתית של הפגישה. עם זאת, הוא עדיין מתלבט כיצד לפעול הלאה.

סילמן זעזעה את המערכת הפוליטית אתמול בבוקר, כשבישרה על פרישתה מהקואליציה על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים עם השותפים בממשלה מהצד השמאלי של המפה הפוליטית. על פי הסיכום עם הליכוד, אם המפלגה תחזור לשלטון ונתניהו יעמוד בראשות הממשלה - סילמן תשוריין במקום העשירי ברשימה לכנסת ותמונה לשרת הבריאות.

אתמול פרסמנו לראשונה ב"המהדורה המרכזית" שנתניהו וסילמן קיימו פגישה לילית שבסיומה החליטה סילמן לפרוש מהקואליציה. בתיעוד מחוץ למקום הפגישה, נראה רכבו של נתניהו עוזב את המקום בשעה 3:20 בלילה. סרטון התמיכה שפרסם ראש הממשלה לשעבר בסילמן צולם כבר שם.