פתרון למשבר הפוליטי? בצל פרישתה של עידית סילמן, בממשלת בנט עובדים על פתרון אפשרי למשבר. בקואליציה מתכננים לוותר על תקציב דו-שנתי, ולנסות להעביר במקומו תקציב חד-שנתי. המהלך נובע מכך שלפי חלק מהפרשנויות המשפטיות, העברת תקציב דו שנתי דורשת רוב שבו לפחות 61 ח"כים מצביעים בעד, ואילו לתקציב חד שנתי מספיק רוב רגיל.

הרעיון של המהלך הוא להיעזר בחבר כנסת או שניים מהרשימה המשותפת, שיימנעו במידת הצורך.בקואליציה דנים גם בקידום החוק שאוסר על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה.

בתוך כך, גם באופוזיציה מתגלעים בקיעים. בליכוד זועמים על יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני, שמתנגד לפיזור הכנסת מחשש לסבבי בחירות אין סופיים, כשלפיד בתפקיד ראש הממשלה. גפני דורש לבחון הקמת ממשלה חלופית בכנסת הזו, גם אם נתניהו לא יעמוד בראשה. בליכוד טוענים שזו בכלל לא אופציה ומאשימים את גפני שהוא מונע מהם להשיג עריקים נוספים מהקואליציה.

יאיר לפיד (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
שר החוץ יאיר לפיד, ארכיון | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

היום התייחס לראשונה שר החוץ יאיר לפיד למשבר הקואליציוני בישיבת סיעת יש עתיד בבית סוקולוב בתל אביב. "אנחנו מכינים כבר את התקציב הבא", אמר יו"ר יש עתיד. "נכון שלא נעים לראות ח"כית שחוצה את הקווים, אבל נעמוד בזה. היו בישראל ממשלות עם פחות מ-61 חברי כנסת שעשו דברים גדולים - הממשלה הזו עושה דברים גדולים דברים שלא נעשו שנים על גבי שנים".

"המשבר הפוליטי הנוכחי לא קל, אבל הוא מנוהל", הסביר. "אם נעבוד נכון, הממשלה הזו תהיה פה גם בפסח הבא וגם בזה שאחריו. זה לא יהיה פשוט, אבל זה יהיה. זו ממשלה מצויינת, ונעשה הכול כדי לוודא שהיא תמשיך. הדבר הכי גדול שעשתה הממשלה הזו, הוא להחזיר את הרעיון הגדול של טוב משותף. של אחדות ישראלית. לגרום לימין, שמאל ומרכז לעבוד יחד בשביל אזרחי ישראל ובשביל מדינת ישראל".

בצלאל סמוטריץ' מסתכל למצלמה (צילום:  שריה דיאמנט, פלאש/90 )
"חושב שהוא הסלקטור של אלוהים". ח"כ בצלאל סמוטריץ', ארכיון | צילום: שריה דיאמנט, פלאש/90

"נגיע לפשרות", הוסיף בהתייחסות למצב הפוליטי. "אני איש מרכז, ואנחנו יודעים להגיע לפשרות וככה אנחנו נמשיך. כל אחד יודע שזה לא יהיה 100% כמו שאני רוצה, אלא זה יהיה באמצע. אפשר להעביר תקציב לשנה עם 60 חברי כנסת. כל מה שקרה זה שהאופוזיציה עלתה מ-53 ח"כים ל-54 - יש שדברים גדולים שאפשר לעשות עם 60 מנדטים, כולל להעביר תקציב".

"הממשלה הזו היא התשובה היחידה לברית הבלתי קדושה, המסוכנת, בין בצלאל סמוטריץ' לאיימן עודה", הוסיף. "שני אנשים שעובדים יחד בכנסת בשיתוף פעולה הדוק כדי לגרום לערעור הממשלה והמדינה. סמוטריץ' חושב שהוא הסלקטור של אלוהים, הוא יחליט לאיזה יהודי מגיע להכנס לבית הכנסת בשבת או בחג, ואיימן שתוקף שוטרים ערבים רק כי הם החליטו להיות חלק מהמאבק נגד האלימות ונגד הטרור".

"צה"ל וכוחות הביטחון פעולים בכל הכוחות, אין מגבלה על הפעלת הכוח", אמר בהתייחסות לגל הטרור. "אומרים מפה לפלסטינים - כל מקום שיצא ממנו טרור יחטוף חזק, מי שישמור על השקט נאפשר לו לחגוג את רמדאן בלי הפרעות. בזמן שומר חומות נתנו לממשלה גב רחב אמרנו לאויבינו שכולנו יחד נגד הטרור. חג הפסח הוא חג היציאה מעבדות לחירות. השחיתות היא עבדות מודרנית. השנאה היא עבדות המכלה את הנשמה. גזענות ואלימות הם עבדות. מכל אלה גאלה אותנו הממשלה הזו, והיא תמשיך לעשות את זה".

בתוך כך, פחות משבוע אחרי הפצצה הפוליטית, ראש הממשלה נפתלי בנט התייצב מול המצלמות ובריאיון לדני קושמרו ששודר ביום שניב"המהדורה המרכזית" הוא התחייב שלא יהיה שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת: "לא בממשלה או בקואליציה - מי שהיום בברית המטרילים זה עודה עם ליכוד סמוטריץ'". אחרי הטלטלה מבית, בנט הצהיר שלא יהיו בחירות ואמר שהוא לא כועס על סילמן: "נתניהו וסמוטריץ' עקצו אותה, היא באה אליי בוכה".

"אני מאמין שאנחנו לא צריכים בחירות עכשיו ולא יהיו בחירות עכשיו", הסביר. "יש קונצנזוס גם בסיעה שלי, גם בקרב כלל המפלגות שללכת חזרה לסחרור הבחירות האין-סופיות, לכאוס, לשיתוק, למה שהיה בשומר החומות - מדינה בשיתוק, זה היה כל הזמן סביב בחירות. זה אסון. לקחנו מדינה, הקמנו אותה מחדש אבל אתה צודק שזה הצומת – האם אנחנו יחד, מתאחדים, מתגברים על הבעיות. זה לא קל, היה שבוע לא קל. או חלילה חוזרים לשיתוק שמביא לזה שלשוטרים אין תקציב או שלא בונים מחלף ליד חריש כי אי אפשר לשחרר תקציב".