פחות משבוע אחרי הפצצה הפוליטית שהטיל עמית סגל, ראש הממשלה נפתלי בנט התייצב מול המצלמות ובריאיון לדני קושמרו ששודר הערב (שני) ב"המהדורה המרכזית" הוא התחייב שלא יהיה שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת: "לא בממשלה או בקואליציה - מי שהיום בברית המטרילים זה עודה עם ליכוד סמוטריץ'". אחרי הטלטלה מבית, בנט הצהיר שלא יהיו בחירות ואמר שהוא לא כועס על סילמן: "נתניהו וסמוטריץ' עקצו אותה, היא באה אליי בוכה".

"לא נקשור את הידיים של צה"ל, אנחנו ננצח"

ישראל באמצע גל טרור קשה. אני תוהה מה נפתלי בנט של לפני שנה היה אומר על ההתנהלות של נפתלי ראש הממשלה.

"שזאת הדרך. לא לקשור את הידיים של צה"ל, של שב"כ, של כוחות הביטחון, לפעול התקפית במקורות הטרור, אם זה ג'נין, אם זה יעבד, אם זה צריך ואם זה איראן. זאת אומרת, כל הזאת להיות בהתקפה, להיות חזקים ובעיקר לדעת שאנחנו ננצח".

זה יימשך עוד הרבה זמן להערכתך?

"אני לא יודע לנבא. אנחנו ננצח. אנחנו נתגבר על זה. העם שלנו, המדינה שלנו, טרום תקומת ישראל, ידענו הרבה גלי טרור. גל הטרור הזה מאופיין בגל בודדים, כלומר הם לא בתוך מערכת ולכן מודיעינית קשה לך לדעת מה עובר בראש של צעיר עם רובה אבל גם פה אנחנו מתמודדים ועושים הרבה פעולות יזומות, מודיעיניות, מעצרים, פשיטות, גם במקומות הכי מסוכנים. יש לנו כוחות מצוינים – ימ"מ, צה"ל, שב"כ – יש על מי לסמוך".

ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: חדשות 12)
רה"מ בנט | צילום: חדשות 12

ב-2014, באמצע גל טרור, אמרת של"ממשלת בטונדות", כך קראת לזה, אין זכות קיום. זה לא קצת מה שאתם עושים עכשיו? הרבה דיבורים על הגדר, הרבה תחזוקה של הגדר, עוד כוחות ליד הגדר.

"צריך גם וגם. תראה, אתה צודק שבמשך העשור האחרון הייתה הזנחה של המכשול. הוא מלא במאות פרצות".

אגב, במצע של "הימין החדש" אמרת שבכלל לא צריך גדר.

"לא, לא. אני אמרתי שבמקטעים האלה צריך. אבל זה גם וגם. אנחנו גם מחזקים את החומה ומתקנים את ההזנחה הזאת, וגם מחזקים את הכוחות. תראה, גם משטרת ישראל הורעבה במשך שנים. השוטרים האלה שהם גיבורים אמיתיים וזאת גם ההזדמנות, אם חובטים בהם, להגיד כמה אנחנו גאים בשוטרות ובשוטרים. אנחנו עכשיו העצמנו אותם בתקציב. לחלקם לא היה ציין לייזר ושכפ"ץ, על זה אני מדבר".

"אנחנו עושים הרבה פעולות במקומות הכי מסוכנים"

אבל בינתיים אתם ממשיכים בהקלות לפלסטינים בהר בית, כניסת פועלים.

"לא, מה שאנחנו עושים זה מקלות וגזרים. תראה, מי שלא רוצה לפגוע בנו – אהלן וסהלן, שייצא לעבוד. אני מעדיף שיעברו פועלים בצורה מבוקרת ונשלטת, שאנחנו יודעים הכל, איפה הם, מי הם ולא כל השב"חים שזה כבר עשרות שנים קורה. בגלל זה אנחנו בעצם יוצאים למהלך הגדול".

המחבל בתל אביב אבא שלו היה בכיר ברשות הפלסטינית במנגנוני הביטחון של אבו מאזן. האם אתה דורש ממנו לפטר אותו, אולי לכלוא אותו?

"להבנתי הוא כבר פוטר אבל זו בדיוק הסיבה שאני לא נפגש עם אבו מאזן. הוא משחק פה משחק כפול. כבר שנים, לא מעכשיו, הוא מעודד דרך מערכת החינוך הפלסטינית טרור, חינוך לטרור, תשלומים לטרור".

אבל אתה לא מדבר איתו ושר הביטחון מדבר איתו. זה משנה?

"זו בחירה של שר הביטחון".

שר הביטחון שלך, של הממשלה שלך.

"כל אחד יעשה בהיבט הזה - איפה שאנחנו ביחד, אנחנו ביחד. גם שר הביטחון עושה עבודה טובה במכה מאוד חזקה בשביל לשבור את הגל הזה. אנחנו נתגבר. לפני חמש שנים היה גל סכינים עם 50 הרוגים. לקח שנה. אני נלחמתי בחומת מגן לפני 20 שנה, אמרו אי אפשר לנצח את הטרור. אבל מה הקטע החשוב? כדי לנצח את הטרור צריך להיות ביחד. במקרה הספציפי הזה, האופוזיציה במקום לתת גיבוי כמו שאני נתתי בשומר החומות, לא יצאתי נגד הממשלה, נתתי גיבוי - פה הם מאשימים את הממשלה ברצח, בדברים מזעזעים. זו לא הדרך".

"ימין זה לא מי שצורח ומקלל, זה ביביזם"

נתניהו אומר שהידיים שלך קשורות בגלל שאתה בשיתוף פעולה עם רע"ם.

"שקר מוחלט. מעולם לא הייתה רמה כזאת של חופש פעולה לכוחות צה"ל ושב"כ. נכנסים ללב ג'נין, אנחנו מחסלים מחבלים שבנקודת המוצא שלהם. אנחנו, אחרי שנים שהזניחו והזניחו את הפשיעה בחברה הערבית, אנחנו נכנסים לחברה הערבית, מתחילים לטפל וחלק מראשי משפחות הפשע ברחו לטורקיה. רבע מיליון אקדחים ורובים בלתי חוקיים הם נתנו להם להצטבר ואנחנו מטפלים בזה. כי אנחנו נכנסים לבעיות הבוערות ביותר של מדינת ישראל ומטפלים, לא דוחים. יש איזה רצון, הם אומרים: 'אנחנו ימנים'. ימין זה לא מי שצורח במגפון ומקלל - זה לא ימין, זה ביביזם. ימין אמיתי זה מי שמפסיק את מזוודות המזומנים לעזה - אני הפסקתי. שעל בלון אחד נגיב בעזה ולא קודמי שהיה מסביר שזה קצר חשמלי, בוא נבין".

ראש הממשלה נפתלי בנט עם מנסור עבאס במליאת הכנסת  (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
בנט ועבאס | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

אנשי הליכוד מגיעים לזירות הפיגועים, אתה לא מגיע. אתה פחות אוהב את זה שהם מגיעים. אולי גם אתה תגיע לשטח, תראה מה קורה שם, תדבר עם הלוחמים, עם האנשים.

"הגעתי, מגיע ואמשיך להגיע. במוצאי שבת פגשתי ארבעה מהפצועים והגעתי לזירה בחדרה ופגשתי את לוחם הימ"מ שנפצע. אני אגיד לך מה הם כולם אומרים: 'תמשיכו, תמשיכו. תהיו חזקים, אל תישברו'".

אני שומע גם את הקריאות נגד השר לביטחון הפנים כשהוא מגיע לזירות הפיגועים. לא קריאות נעימות במיוחד.

"יש מי שמתדלק את זה ואנחנו מתקנים הזנחה של שנים. תראה, להגיע למצב ששנים החברה הערבית זועקת - בואו תנקו את הפשע אצלנו - ולא עושים כלום. אז כן, זה קרה במשמרת שלי. אתה מה שהזניחו במשך שנים אנחנו נתקן".

"לא יהיו בחירות עכשיו"

בוא נדבר על הפוליטיקה. אני אשאל ישר - מתי הבחירות?

"אני מאמין שאנחנו לא צריכים בחירות עכשיו ולא יהיו בחירות עכשיו. יש קונצנזוס גם בסיעה שלי, גם בקרב כלל המפלגות שללכת חזרה לסחרור הבחירות האין-סופיות, לכאוס, לשיתוק, למה שהיה בשומר החומות - מדינה בשיתוק, זה היה כל הזמן סביב בחירות. זה אסון. לקחנו מדינה, הקמנו אותה מחדש אבל אתה צודק שזה הצומת – האם אנחנו יחד, מתאחדים, מתגברים על הבעיות. זה לא קל, היה שבוע לא קל. או חלילה חוזרים לשיתוק שמביא לזה שלשוטרים אין תקציב או שלא בונים מחלף ליד חריש כי אי אפשר לשחרר תקציב".

אני רוצה להחזיר אותך ליום רביעי, 06:45 בבוקר. אתה שומע מעמית סגל שהקואליציה שלך מתפרקת.

"אני באמת קיבלתי טלפון ועדכנו אותי. ממש בשניות הבנתי שביבי וסמוטריץ' עקצו את סילמן והצליחו איכשהו לתת לה תחושה שהיא מובטחת פה ושם".

מה עובר עליך באותו הרגע?

"תראה, אני אדם מאוד חזק. אני לא מאלה שמסתכלים אחורה. אני תופס את עצמי ושואל מה עושים עכשיו. והדבר המיידי שעושים – מייצבים את הסיעה. הם בנו על לעקוץ כמה דקות אחר כך עוד מישהו בעוד הבטחת סרק שאגב, מי שלא יודע, ההבטחות האלה לא מתקיימות. מה שביבי הבטיח לסילמן לא יקרה. מיד דיברתי עם כל הסיעה, הבאתי את כל הסיעה לחדר בתל אביב, דיברתי עם ראשי המפלגות וייצבנו. אני יכול להגיד לך שייצבנו והממשלה הזאת ממשיכה קדימה כי החלופה זה לחזור לימים האפלים של עוד קמפיינים. במקום להילחם בטרור, להילחם אחד בשני".

"לא מגדיר את סילמן כפורשת - מבין מה עבר עליה"

בוא נדבר על סילמן. על הסיפור הזה, על האירוע הזה שהוא דרמטי. בסוף כל הסימנים היו שם ונדמה שכולם ידעו חוץ ממך. אתה יודע, אומרים שלנתניהו זה לא היה קורה.

"בסדר. קודם כל, גם לנתניהו נפלה ממשלה בליל החניונים. לכולם זה קורה אבל אני מסתכל עליי".

בנט ועידית סילמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
"בכתה אצלי בבית". בנט וסילמן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כולם מזהירים אותך - אדוני ראש הממשלה, סילמן היא החוליה החלשה. זה הולך לקרות ואתה לא מטפל בבעיה הזאת.

"אני רוצה להגיד לך שמה שעידית סילמן עברה בעשרת החודשים האחרונים, אני לא חושב שאף אחד עבר בתולדות המדינה. היא סיפרה לי, בוכה, אצלי בבית שהאנשים של סמוטריץ' וביבי עומדים לידה עם מגפונים, צועקים לה ליד הילדים 'נוכלת', 'בוגדת' ועוד כינוי שאני לא רוצה להגיד. שמוליק בעלה, גם אצלי בבית, סיפר לי שאנשי ביבי מתקשרים למקום העבודה שלו ומאיימים עליו שאם לא יעזוב אותנו הוא יפוטר. זאת סחטנות, זאת בריונות".

זה נשמע כמעט כאילו אתה מבין את הצעד שלה.

"מאוד קשה לא להישבר במצב כזה. אבל היא יודעת ואמרה לא פעם, גם לי אגב פומבית, שהיא נורא מאמינה במהלך הזה ושלאנשים עם דעות שונות, כן אני ויאיר לפיד חושבים אחרת, אנחנו משני הצדדים בחלק מהעמדות, ושאפשר לעבוד ביחד לטובת המדינה, שאפשר להביא ל-8% צמיחה, שאפשר להוריד את האבטלה. אני זעקתי שהורגים לאנשים את הפרנסה וטפילנו בזה. החזרנו מאות אלפי אנשים לעבוד. זה הדבר האמיתי".

אתה תגדיר אותה כפורשת?

"אני עוד לא מגדיר שום דבר, אני מבין מה עבר עליה. התשובה לסחטנות זה לא לרוץ לזרועות של מי שהרג אותך".

בנימין נתניהו (צילום: אייל מרגולין, פלאש 90)
"עקץ את סילמן". נתניהו | צילום: אייל מרגולין, פלאש 90

יש עוד סיכוי שהיא תחזור?

"אני לא יודע. תשאל אותה. אני רק אומר, הדלת כמובן פתוחה וברור לי שבליבה היא נורא מאמינה בקשר. היא הייתה החברה הכי טובה של ח"כים מכחול לבן וח"כים מפה כי שיתפנו פעולה, היא עסקה בענייני בריאות. אני מסתכל, למשל, על אביר קארה. גם הוא יודע לשתף פעולה, מבין ואומר: 'אני עכשיו מביא הישגים. מביא תחרות בפירות וירקות, מביא רישוי מהיר לעסקים'. אלה הדברים האמיתיים. איילת שקד שמקימה שורה של יישובים בנגב. זו הציונות האמיתית".

"לא עסקתי מספיק בפוליטיקה"

לפני הבחירות אמרת שראש ממשלה עם 10 מנדטים זה לא לגיטימי. נבחרת כשהיית עם שבעה, הייתם שישה ועכשיו חמישה ביום טוב. זה הגיוני בעיניך להוביל ככה מדינה?

"מסתבר שאנחנו עושים עבודה לא רעה בכלל. תראה, בוא נבחן את מבחן התוצאה. אני פונה לציבור. תראה, הכי קל היה לי לזרום וללכת לבחירות חמישיות ולכל חברי הסיעה שלי. הם גיבורים. אורבך, שירלי, יום-טוב כלפון ומתן כהנא - רק עליהם יש את הלחץ הזה".

האם זה לגיטימי, אפילו מוסרי, עם 5 מנדטים להוביל את מדינת ישראל?

"הדבר המוסרי הוא כן לקיים ממשלה ולא לגלגל אותנו לבחירות חמישיות, שישיות ושביעיות שכולם יודעים שכל המטרה של ביבי היא להיטיב את עסקת הטיעון שלו. הרי, זה לא נורמלי. עכשיו אם אני אשם שבעוד שקודמי שיעבד את המדינה לפוליטיקה, אני לא עסקתי מספיק בפוליטיקה, עסקתי בענייני המדינה והתמסרתי לצלוח שני גלי קורונה בלי סגרים - אני מודה באשמה. צריך לעשות יותר פוליטיקה".

ישיבת סיעת ימינה - נפתלי בנט, איילת שקד, מתן כהנא (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"לא עשיתי מספיק פוליטיקה". בנט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גם שיקלי, גם סילמן ואולי היה גם שלב של קארה ושקד - חצי מהמפלגה שלך פחות או יותר לא סומכת עליך. אז למה שהציבור יסמוך עליך?

"אני כופר בדבר הזה. מה שקרה לעידית הוא פשוט ברוטליות שלא היה דבר כזה. שוב, עידית סיפרה לי שהתקשרו למדריכה בבני עקיבא להעיף את הילדים שלה מבני עקיבא. הם אלה שגיחכו אותה סביב ההתעמרות בתחנת הדלק. אז להתמסר לידיים זו ממש כניעה לבריונות".

"זו לא ממשלת שיתוק"

איך מסתדרים עם המצב הזה שאתה חושב שהוא לגיטימי פוליטית - 60-60? זו לא ממשלת שיתוק?

"לא, ממש לא. שיתוק זה בפעולות. תראה, רק אתמול אישרנו מרכזים לילדים עם אוטיזם ורק בשבועיים האחרונים אישרנו עוד הקמת יישובים".

אבל לא תוכל להעביר שום חוק עכשיו.

"לא, זה לא מדויק. חוקים שנויים במחלוקת באמת קשה להעביר. חוקים רגילים אין בעיה".

הליכוד הראה לך כבר שגם חוקים שהוא מאמין בהם, הוא יצביע נגד.

"יש באמת ברית בין ביבי, סמוטריץ', איימן עודה שיחד עם שיקלי הם הצביעו נגד חוק האזרחות.

האם מבחינתך המשותפת הם בעלי ברית לגיטימיים?

"לא, חד-משמעית לא. אתמול מה שאיימן עודה אמר שהוא קרא לשוטרים וחיילים מהחברה הערבית למרוד במדינת ישראל - קודם כל, בעיניי זו עבירה פלילית וזה דבר בזוי. רגע לפני פוליטיקה, אני רוצה לפנות מכאן לכל השוטרים והלוחמים מהחברה הערבית ששומרים עליי ועליך כרגע. אני גאה בכם, עם ישראל גאה בכם. אנחנו אוהבים אתכם. אל תיכנעו לבריונות הזאת. ואולי גם ליד צופי ישראל - להעלות על נס את אמיר ח'ורי ז"ל, שוטר מהחברה הערבית שהקריב את חייו, נסע ישר לתוך פיגוע, חטף את הכדור ומנע את המשך הרצח. אז דרך ה'עודה' הזאת, זו לא הדרך שלנו".

האם המשותפת, או חלק מחברי המשותפת, הם לגיטימיים? השר ליברמן אמר בריאיון בעבר שאפשר להיעזר בהם נקודתית, גם ברביבאי ושטרן אמרו דברים דומים.

"אז אני אגיד בצורה הכי חד משמעית: המשותפת לא בממשלה ולא יהיו בממשלה, הם לא בקואליציה ולא יהיו חלק מהקואליציה ולא צריך ליפול לכל סחריר של היריבים. אני אגיד לך בדיוק: מי שהיום בברית, אבל ממש בברית, ברית המטרילים, ברית הקיצונים, זו ברית עודה, ליכוד, סמוטריץ'. יש לך את מנסור עבאס, שזאת דרך אחרת, ופה אני אספר לך, אתמול בערב ניהלנו שיחה, שאלתי: 'איך אתה?', והוא  אומר: 'המשותפת קוראים לי בוגד ונוכל ו...'. הרי מה קורה פה? יש פה שיתוף פעולה עם מנהיג מהחברה הערבית שמכיר במדינת ישראל כיהודית, שממתן, שמנסה לחבר, שרוצה לעזור במלחמה בפשיעה הערבית, ואנחנו עושים את זה".

איימן עודה (צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
"אמירות בזויות, זו עבירה פלילית". עודה | צילום: AP / FLASH 90, פלאש/90

אבל גם איתו אמרת שלא תשב, וזה קרה בסוף.

"הסמוטריצ'ים מכאן והאיימן עודהים מכאן, הם מנסים לקרוע את הדבר הזה, אני מקווה שאנחנו נצליח".

"זו לא הגדה המערבית - זה יהודה ושומרון"

אדוני ראש הממשלה, אמרת בשיחות סגורות שהתוכנית להמתרכז נכשלה, שתקת מול בלינקן כשקרא לעצור אלימות מתנחלים, קראת ליהודה ושומרון "הגדה המערבית". אתה עדיין מגדיר את עצמך כאיש ימין?

"אלה הבלים, אני אגיד לך מה זה איש ימין. קודם כול זה יהודה ושומרון. איש ימין זה מי שכשיש בלון אחד של חמאס, אני מפציץ את חמאס על בלון אחד ולא מקבל אלפי טילים, כולל על ירושלים ואומר 'זה קצר חשמלי'. איש ימין זה לא מי ששולח מזוודות כסף לחמאס וצורח על השמאלנים, אלא מי שעוצר את מזוודות הכסף. איש ימין זה מה שאני עשיתי, אני אגלה לך פה פעם ראשונה: בפגישה הראשונה שלי עם ג'ו ביידן, הייתה להם שם התחייבות שהם יקימו קונסוליה בירושלים לפלסטינים, וביבי כבר הסכים באבו דיס, שזה בתוך ירושלים, אני אמרתי לו: 'אדוני הנשיא, אני מאוד מכבד אותך, אבל ירושלים היא בירה רק של מדינה אחת, וזו מדינת ישראל'. זה איש ימין, לא מי שצורח".

וכשאתה שותק על הדברים של בלינקן, וקורא ליהודה ושומרון הגדה המערבית, מה זו טעות? במקרה?

"אני אומר בצורה הכי ברורה - זה יהודה ושומרון, אני לא צריך להוכיח את ה'ימניות' שלי בהקשר הזה. אני אגיד לך גם מה זה איש ימין - אחרי שנים של הזנחה של רמת הגולן שלא הוסיפו אוכלוסייה, אני מביא ממשלה ציונית, כולל מרצ ומפלגת העבודה, להחלטה להקים שני יישובים ברמת הגולן ולהכפיל את האוכלוסייה, ליישובים קוראים מטר ואסיף, זו ציונות. עכשיו אנחנו מקימים יישובים בנגב, עיר בנגב, שנים הם לא עשו כלום, שנים הם הפקירו את הנגב. איש ימין... ימין זה לא ביביזם, תקשיב, מה זה ביביזם? זה לצרוח כל היום נגד השמאלנים ולא לעשות... ולהיכנע בפועל לאויב. מה זה ימין? זה עמידה חזקה אבל אחדות בעם".

אמרת שזאת ממשלה שתטפל במה שחשוב לאזרחים, הבטחת נקודות זיכויים להורים עובדים, עדיין מחכים, הנדל"ן משתולל, 13% בשנה המחירים עולים. "זאת הפרנסה!", זעקת מעל בימת הכנסת באופוזיציה. ועכשיו בכלל לטפל בדברים האלו כשאין לך אפילו רוב, איך תעשה את זה?

"קודם כול אנחנו עושים, לא 'איך', אנחנו עושים, אני מביא קבלות. הורדנו את האבטלה לרמות אפסיות, אפסיות, היה פה שיא היסטורי של אבטלה. הוא האמין כל הזמן בסגרים. אנחנו בצמיחה הכי גבוהה של מדינת OECD כרגע, ישראל, ב-8%. עכשיו הכסף הזה ילך לחינוך, ילך למשטרת ישראל אחרי שנות הרעבה, למערכת הבריאות".

ג'ו ביידן ונפתלי בנט בבית הלבן (צילום: AP)
"ירושלים היא בירה רק של מדינה אחת". בנט וביידן | צילום: AP

את הדברים האלו לא תוכל לעשות עכשיו בלי רוב בכנסת.

"בוודאי שאפשר, עכשיו אנחנו העברנו רפורמה בפירות וירקות, ששוב, נכנעו שנים לאינטרסים, ובגלל שאין תחרות, אגב, זה ימין אמיתי - לייצר תחרות ולהוריד את המחיר. גם ביוקר המחייה, עם כניסתי לתפקיד פרסמו שתל אביב העיר הכי יקרה בעולם. גם בזה אנחנו נטפל על ידי תחרות. מה שאביר קארה עושה עם הפארמה, אנחנו נמשיך".

"זו הממשלה הזו או בחירות"

אם הממשלה נופלת? אתה מאוד לא רצית בחירות, זאת אחת ההבטחות המרכזיות שעמדת בהן בבחירות הקודמות, היחידות אולי, אתה תחבור לימין כדי שלא יהיו בחירות?

"אין... זה או הממשלה הזאת או בחירות".

אם מסכימים על גנץ כראש ממשלה נגיד?

"שנייה, ארבע פעמים שבסוף הבחירות אנחנו נתנו לביבי ואמרנו: 'בבקשה, תקים ממשלה'. אין לו. אין לו. אז כל הדבר הזה זה לא... זה פיקציה".

ואם יהיה לו פתאום?

"אין, כל השאלות ההיפותטיות, אני יודע דבר אחד - יש ממשלה מצוינת".

ויש וטו על נתניהו כרגע?

"אני לא מטיל וטו-ים, מספיק. אני גם לא צריך כל היום עוד ועוד וטו-ים. מה שהעם הזה צריך זה לא וטו-ים, זה לשבת ביחד. נתניהו הוא לא אויב, הוא לא אויב. אני חושב שהוא תרם בזמנו דברים, אבל הלאה".

אדוני, התמנית לראש ממשלה לכל היותר בקדנציה הזאת לשנתיים ו-3 חודשים, למה צריך להוציא כל כך הרבה כסף, עשרות מיליונים לפי חלק מהפרסומים, על הבית שלך ברעננה?

"לא מוציאים שקל על הבית שלי. מוציאים כסף על אבטחה. עכשיו, בוא נעשה סדר כי ערוץ מתחרה יוצא בסדרת ספינים - אני נהיה ראש ממשלה ב-13 ביוני. שב"כ, משרד ראש הממשלה, באים ואומרים לי דבר פשוט: שמע, אנחנו שנים חייבים ומתחננים כבר לעשות שיפוץ בבלפור. ראית את הסרטים אז של גלאמין, הכול מתקלף, אין לנו מערכות אבטחה טובות, והאם אתה מוכן שלא להיכנס לבלפור עד שנגמור את השיפוץ?".

אתה אמרת שאתה לא רוצה להגיע לבלפור.

"הינה אני אומר: המשפחה תישאר ברעננה, אני בא לבלפור ברגע שהשיפוץ מסתיים. אני לא מתעסק בזה ולהגיד שיפוץ ברעננה זה שקר. הבית שלי, תאמין לי הוא בסדר, אני מסודר בחיים.

אז כל הכסף שהושקע הוא רק באבטחה אתה אומר.

"ברור, ואני לא קובע לשב"כ מה לעשות".

שיירת ראש הממשלה נפתלי בנט יצאה ממעונו ברעננה (צילום: n12)
"בא לבלפור ברגע שהשיפוץ מסתיים". הבית ברעננה | צילום: n12

כמה כסף אגב? כי רצים כל מיני מספרים.

"אני לא יודע להגיד לך בדיוק את המספר, כמו שאני לא יודע כמה עולה שיירת ראש ממשלה וכמה רכבים יש בשיירה ואם יש כטב"ם למעלה או אין. אני לא מתעסק באבטחה שלי, אני מתעסק בלצלוח גלי קורונה בלי סגר, אני מתעסק בצמיחה, אני מתעסק בלהיאבק בפשיעה הערבית עם רבע מיליון האקדחים, אני מתעסק בלחזק את מערכת החינוך".

בבלפור עוד לא הרימו בלטה אחת אבל.

"כי יש שם שביתה, לצערי, של משרד הביטחון, אולי אתה יכול לעזור, אני נתתי הנחייה חד משמעית - רוצו קדימה. אתה יודע, אבל מי שעושה את הספינים האלה הוא מנסה לצייר אותי כמישהו אחר, ואני לא מישהו אחר, אני אני, אני לא צריך מהמדינה שקל, אני מסודר.

"כשפונים אליי בעולם, אני בא לעזור"

אנחנו מדברים על הפוליטיקה הקטנה, הפנימית, בישראל, ואולי התלהבת, נשמת אוויר פסגות, תיווכים בין זלנסקי לפוטין, אולי זו הייתה טעות.

"לא. כשפונים אליי באירוע שהוא מרכזי בעולם ורוצים עזרה, אני בא לעזור. אבל אני עסוק כל כולי בביטחון מדינת ישראל".

זאת לא הייתה טעות, התיווך הזה?

"לא".

הוא הועיל לנו במשהו? הוא עזר לנו?

"קודם כול כן. כן, בכל מיני מרכיבים, אבל שיהיה מאוד ברור - אני חטפתי איזו ביקורת ש'בנט לא מתעטף בדגל אוקראיני', נכון. אני מתעטף בדגל ישראל. האינטרס שאני דואג זה לאזרחי ישראל, של חופש הפעולה בסוריה, שנוכל להמשיך לפגוע באיראן כמה שיותר במקור, שינוי מאוד דרמטי, ובלהילחם נגד הסכם הגרעין".

פגישת בנט פוטין (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
לא מתחרט על מאמצי התיווך. בנט ופוטין | צילום: קובי גדעון , לע"מ

כשבינתיים לפיד יוצא נגד פוטין, ראש הממשלה החליפי, שר החוץ.

"אני רוצה להגיד לך שיאיר לפיד הוא חבר והוא עושה עבודה טובה מאוד כשר החוץ, אחרי גם שם שנות הזנחה... לא היו שגרירים, שום דבר לא עבד, ואנחנו בפריחה מדינית. זה שאני יושב במצרים עם דגל ישראל שלא היה. לא היה קודם דגל ישראל במצרים מאחורינו. ויושב עם MBZ (מוחמד בן זאיד) ועם הנשיא סיסי ויש פריחה".

יגידו שזה בזכות נתניהו, הזרעים שהוא זרע.

"כל בן-אדם עם הזכויות שלו, אני לא לוקח מאף אחד את הזכויות. יש לו זכויות, זה לא פשע".

כמה זמן הממשלה הזאת תחזיק מעמד? עד מתי בחירות?

"היא יכולה להחזיק".

לכמה זמן?

"היא יכולה לקיים את כל תקופתה, זה תלוי. אתה שואל שאלה טובה ואני אגיד לך משהו - מתוך המשבר הזה, שזה משבר, אני לא אכחד, זה נתן איזה 'זץ' לכולם, מעין לראות את התהום, להיזכר בתהום שאנחנו עלולים לחזור אליה. לתהום הזה של עוד קמפיינים ועוד קמפיינים, וההוא פרץ להוא, האיראנים... כל הדבר הנוראי הזה של בחירות אין-סופיות בשביל צרכים משפטיים של בן-אדם אחד. וזה טוב שגם שרי הממשלה, גם ידידיי בשמאל, כולנו נבין, לא צריך עכשיו להרוויח עוד איזה רווח פוליטי, לעשות סיבוב, שים את המחלוקות ואת הפוליטיקה הקטנה בצד ולהמשיך לקדם את מדינת ישראל".

נפתלי בנט, ראש הממשלה, תודה רבה לך.

"תודה רבה דני, ומכאן אני רוצה לאחל לכל בית ישראל חג חירות שמח, חג שאנחנו מציינים כבר מעל 3,000 שנה, בסדר פסח, ואנחנו צריכים להיות גאים להיות חלק מהעם המופלא הזה של עם ישראל".