מספר 8 ברע"ם יציל את הקואליציה? חבר מפלגת רע"ם, עלאא אל-דין ג'בארין הממוקם שישי ברשימה, צפוי להגיש היום (ראשון) מכתב התפטרות מהרשימה, לאחר שהשמיע בעבר אמירות בעייתיות בזמן ירי טילים על ישראל. לצידו, ברע"ם פועלים גם לפרישתו של הבא אחריו (הממקום שביעי ברשימה) שצפוי להתמנות לראש עיריית רהט. המהלכים הללו צפויים להכשיר את התפטרותו של ח"כ מאזן גנאים - ולתרום לחיזוק הקואליציה. גנאים, שפעל בשבוע שעבר נגד הקואליציה, עדיין לא החליט אם להתפטר: "לא אכנע ללחצים".

המהלך בעצם כולל את התפטרותם של גנאים (מספר 5 ברע"ם) וכן של החברים עלאא אל-דין ג'בארין (הממוקם שישי) ועטא אבו מדיגם (הממוקם שביעי) ברשימה - וכניסתו של ד"ר יאסר חג'יראת (הממוקם שמיני) שצפוי ליישר קו עם הקואליציה.

עלאא אל-דין ג'בארין פרסם בעבר שיר הלל לשהידים וכתיבת פוסטים נוקבים במהלך המהומות בהר הבית בחודש הרמדאן. בין השאר כתב: "אדוני השהיד נשבור את הצום באל-קודס, בירת פלסטין".

ג'בארין הכריז בעבר שהוא לא מחויב למפלגה וברע"ם היה חשש שאם הוא ייכנס לכנסת, הוא יפעל עצמאית נגד הקואליציה. לכן הקפיאו את המגעים להתפטרות עם גנאים - והאיצו את השכנועים מול ג'בארין להתפטר, כפי שקרה היום. אחרי שהתפטרותו של ג'אברין תיכנס לתוקפה, צפויים להתחדש המגעים עם גנאים.

עלא ג'בארין (צילום: עלא ג'בארין, פייסבוק. צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
עלא ג'בארין | צילום: עלא ג'בארין, פייסבוק. צילום: שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

הבא בתור אחרי גנאים הוא סגן ראש עיריית רהט עטא אבו מדיגם. גם הוא לפי הצהרותיו לא מעוניין להיכנס לכנסת כי בעוד 4 חודשים מתממש הסכם הרוטציה שלו והוא הופך לראש העיר. במידה וגנאים יתפטר ויגיע תורו של מדיגם, הוא גם צפוי להתפטר - כך שבתוכנית הסופית מי שייכנס (אם כל זה יקרה) הוא מספר 8 ברשימה, ד"ר יאסר חג'יראת.

חג'יראת רואה עין בעין עם יו"ר מפלגתו עבאס, הוא שותף לגישתו ומסכים לשיתוף פעולה מלא עם הקואליציה, מה שצפוי לפתור להם את הבלגן.

במקביל, גנאים אמור מחר להיפגש עם מקורביו ולהתייעץ לגבי המשך דרכו. גורמים בסביבתו אומרים שהוא בהתלבטות קשה אם להתפטר או לא והוא טרם החליט. הוא אומר למקורביו שאם יחליט החלטה כזאת זה רק באופן עצמאי ולא בגלל לחצים מרעם או ממקורבים לה.